“1730’lar ne güzeldi ya” dedirtecek program

NOT: Fotoğraftaki isim Shenyang ve Çinli ve bas-bariton. Kendisini büyük bir heyecanla bekliyorum. Sebebini birazdan öğreneceksiniz. 

3 Ekim akşamı İş Sanat’ın basın lansmanına gittim. Burada özellikle klasik müzik sevenler için bulunmaz fırsatlar sıralanıyor. Dünya müziği, caz ve dans gösterilerini de çatısında toplayan İş Sanat’ın 2018-2019 sezonunda takviminde bulunan isimlerle ilgili size biraz bilgi vermek istedim.

Lucas Debargue 

Bu kış İş Sanat’ta izleyeceğimiz Lucas Debargue’ın beni heyecanlandırmasının en büyük sebebi piyano eğitimine 20 yaşında başlamış olması çünkü ben bunun mümkün olamayacağına dair ciddi bir şekilde önyargılıydım. Tam 20 yaşımda deneyimlediğim piyano eğitimim, “Bu saatten sonra olmaz”cılar yüzünden iptal oldu. Ama olmamasının sebebi benim diskalkuli olmammış, nota öğrenmeden çalmayı da kimse öğretmedi. Bu başka yerin konusu. Lucas Debargue ile ilgili çekilen bir belgesel bile bulunuyor. Basel Oda Orkestrası’nın eşlik edeceği Lucas Debargue dinlemek için oldukça güçlü sebepler sunan bir piyanist.

Avi Avital

Avi Avital, mandolin çalıyor. Bana annem ilkokuldayken mandolin almıştı. Sanırım boyutundan dolayı yaptı bunu. Rahatça çalıp eğlenebileceğim bir enstrümandan öteye gidemeedi tabii. Avital mandolin ile Bach, Mozart ve Vivaldi eserleri çalıyor. Bu klasik ama ilginç tadı canlı dinlemek sadece klasik müziği sevenler için değil herkes için ilginç bir tecrübe olabilir. 

Ariadna Castellanos 

Bu kadın, elektronik flamenko ateşleri yakıyor. Berklee’den ödülle çıkan ilk İspanyol; Ariadna Castellanos. Hayalinde film müzikleri bestelemek de yatan piyanistin yeni nesil için sürprizleri var. Özellikle perküsyonda kullandığı elektronik ritim ve efektler, üzerinde parmaklarını gezdirdiği piyano ile buluşunca hayranlık ve şaşkınlık bir araya geliyor. Sanki bu müzik türü yüzyıllardır yapılıyormuş gibi doğal çalan Castellanos bende ciddi merak uyandırdı. 

Shenyang 

Borusan Quartet eşliğinde sahne alacak Çinli bas-bariton Shenyang ile aramda seslendireceği eseri duyduğumdan beri ciddi bir bağ var. Henüz kendisinin haberi yok ama, bu hayatta en çok canlı dinlemek istediğim eserlerden birini seslendirecek. Schubert‘in Winterreise‘nin bir parçası Der Leiermann, hayatımda en çok etkilendiğim filmlerden biri olan In Bruges’da çalmıştı. Sahneyi anlatayım; Sisli bir sabahtır ve filmin korkulan adamı Harry, Bruges’a gelir. Silah almak için Yuri denen adamın evine yürüdüğü sahne başlamadan önce, Der Leiermann çalar. Bu bilgiyi de güle güle kullanın.

L’Arpeggiata 

Klasik müziğin caz ile buluşması, hiç beklemediğiniz anda gelen trompet soloları, davullar, vokaller ve adım adım kendinizi kaptırdığınız klasik müzik. Christina Pluhar adında bir müzisyenin kurduğu orkestra, klasik müzik üstatlarının eserlerini caz ile buluşturuyor. 

Bütün programa buradan bakabilirsiniz. Şuraya da bir klasik müzik playlisti bıraktım.

NOT: Playlist Selin Ceylan tarafından hazırlandı.