1970’ler punk rock aleminden bildiriyoruz (Instagram üzerinden olsa da…)

Zaman makinesi hâlâ icat edilmediğine göre, bize yine eski fotoğraflara bakıp iç geçirmek kalıyor.

Geçmişe yolculuk yapabilseydik, ha bir de üstüne nereye gidebileceğimizi seçebilseydik 1970’ler New York’una doğru tam gaz yol alırdım muhtemelen. “East Village’a çek kaptan” derdim, artık aracı kim sürüyor veya kontrol ediyorsa.

Günümüz New York’unun en ‘hip’ mahallelerinden olsa da o yıllarda sadece altkültüre ev sahipliği yapan East Village’ımızdan ne efsane rock’çılar, punk’çılar geçmiş… Kardashian’lar çağında insanın göz pınarlarını harekete geçiren, düşündükçe özendiren şeyler bunlar.

Neyse, evet, geçmişe gidemiyoruz ama sağ olsun Instagram’da yardımıza koşan bir hesap var. Fotoğrafçı Julia Gorton, bizim ışınlanmak istediğimiz dönemlerde New York’ta yaşamış ve o meşhur CBGBs etrafında şekillenen punk-rock kültürünü bizzat deneyimlemekle kalmamış, bir de fotoğraflamış.

Şu saniye, en kıskandığımız insanlar arasında zirveye koşan Julia Gorton, bu fotoğrafları Instagram’da (julia_gorton_nowave) paylaşarak bize kendini affettiriyor. 1976 yılında New York’a gelen Gorton, Polaroid kamerasıyla Iggy Pop, Lydia Lunch, Debbie Harry, David Byrne gibi efsaneleri henüz şöhrete ulaşmamışken fotoğraflamış. Gorton’ın fotoğraflarının en güzel yanıysa, tüm bu isimleri en doğal halleriyle yakalamış olması. Tek tek hepsine bakınca, bir tür belgesel izliyor gibi hissedeceksiniz kendinizi. (Tabii yine de zaman makinesiyle yolculuğa benzemiyor…)

Sözü Julia Gorton’ın Instagram hesabına bırakıyoruz; fotoğrafçının yakın zamanda çektiği portrelerde de naif bir his yakalayacaksınız. (Çok sevdik, tanıştığımıza memnun olduk.)

Lydia Lunch, üstteki fotoğrafta yıkılıyor. 

Alttakilerin de muhabbetine salça olmak istedik bir an.