“Seri katiller” kuşağında bugün: Elliott Smith vs. Talking Heads

20. yüzyılın en büyük canileri arasına adını kanlı bir şekilde yazdıran, o dönem New York’ta yaşayanların kalbine soğuk bir korku düşüren “Son of Sam” lakaplı David Berkowitz hakkında yazılmış iki şarkının yollarını kesiştiriyoruz bugün. 

Şarkılardan bir tanesi kadifeden sesiyle kalbimizi dağlayan sonra da birden bire bu dünyadan uçup gidiveren Elliott Smith’e ait. Smith vaktiyle şarkı için “tam olarak David Berkowitz hakkında değil, ne hakkında olduğunu ben de bilmiyorum” gibi kafası karışık sözler söylemiş. E madem David Berkowitz hakkında değil neden adını Son of Sam koydun be arkadaş diye sormak istiyoruz kendisine ama bunu şimdilik gelecekteki bir ruh çağırma seansına ertelemek zorundayız.

Biri de tabii ki malum, Talking Heads’e ait. Saykopat bir zihnin içinde dönenleri bu kadar eğlenceli (ama hiç komik olmayan) bir şekilde anlatıyor olması bakımından takdir edilesi, “fa fa fa faa fa fa fa fa faa” diye eşlik edilesi bir klasik. İstanbul gece hayatının vazgeçilmezi olduğu için neredeyse hepimiz ezbere biliyoruz bu şarkıyı, değil mi?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s