“İşte kuzu kuzu geldim” kuşağında bugün: Pulp vs. Tarkan

Yazı: Seden Mestan

Geçenlerde, Dina Goldstein‘ın çektiği, Disney prenseslerinin “mutlu son”a erdikten sonraki hayatlarını kurgulayan fotoğraflar dolaşıyordu ortalıkta. (Merak ediyorsanız şuraya alalım.) Masalların bizim bilmediğimiz kısımlarında beyaz atlı prensi televizyon karşısında yaymış otururken, Pamuk Prenses de elinde bebeleriyle somurtuyordu mesela…

İşte bugün, umduğunu bulamayanlara dair iki şarkıyı kesiştirelim dedik biz de… (Yaşa! Var ol!) (Ne demek istediğimizi anlamadığınıza eminim.)

Tarkan’ın “İşte kuzu kuzu geldim” diyerek bitirdiği noktadan hikayeyi Pulp’a devam ettiriyoruz ve mutlu sonlara olan garezimizin (neden böyle bir garezimiz olsun ki?) acısını çıkarıyoruz.

Yani Tarkan nere, Pulp nere… Hem Tarkan’ın elinde bavulu İngiltere’de bir kasabada trenden indiği fikri bir türlü zihinde oturtulamıyor olabilir ama dize kapanmaların en şiirsel anlatımını yapmış adam. Ayrıca sözlerden belli ki Jarvis Cocker da Tarkan da birtakım itlik, puştlu, serserilik gibi nitelendirilecek davranışlarda bulunmuşlar. Tarkan tam olarak ne yaptığını söylemiyor ama “Vur bu akılsız başı duvarlara taşlara vur” ve “acı biberler sür dilime dudaklarıma” sözlerinden pişman olacağı bazı durumlara sebebiyet verdiğini anlıyoruz. Jarvis ise kadını ağlatmış, bir de “ıy pis” deyip çekip gitmiş. Sonra ikisi de gelmiş ama neye cesaret gelmişler belli değil. Yine de Tarkan’ın dadanizm öğretisine daha yatkın olduğu belli. “İster at ister öp beni” diyor, ısrarlar ediyor. Kolay gitmeyeceği belli. Pulp’tan dinlediklerimiz ise “Oh olsun” dedirtiyor. Tarkan’ı yalvarmacılığından dolayı kötü adam olsa da seviyoruz. Jarvis ise affedilemeyecek bir ukela!

Neyse… Tarkan’ mest olmuş bir şekilde işte kuzu kuzu geldim diye coşuyor olabilir ama Jarvis’inki gibi karşılanmadığı ne malum?

Durup uzaklara doğru hayallere dalalım.

Hayatımızı karartan Tarkan saç modeli ve Tarkan zilleri burada!

Jarvis’in çok iyi şarkı söylemesini geçtim, tüm zamanların en iyi yorumcusu olduğunu ilan ediyorum buradan. (“Sene olmuş 2014 kadın hala ne diyor” demeyin lütfen!) Neyse, tüm o törensel ukalalıkların da elinde patlamasına ayrıca sevindim.

Bu da Tarkan’la Jarvis’e kapı duvar olunca çalmaya başlayan hisli şarkı…

(Bu sitede amma çok Tarkan paylaşıldı diyorsanız, karşınızda büyük bir Tarkan sevici bulunduğunu söylemek isterim. Devamı gelecek…)