Rolü için vücudunu komple değiştiren oyuncular

Yumuşak bakışlı Donnie Darko’cuğumuz Jake Gyllenhaal’ın Nightcrawler filmindeki bir deri bir kemik haline daha alışamamışken, bir boksörü canlandırdığı Southpaw filmi için kas torbasına dönüştüğü yeni görüntüsüyle karşı karşıya gelmek bünyemizi feci şekilde sarstı. (Yok, o değildir ya!?)

“Biz bu hissi daha önce de yaşamıştık” diyerek, Jake Gyllenhaal gibi değiştirdiği görüntüsüyle bizi dumurlardan dumurlara sürükleyen oyuncuları listemeye koyulduk. Ama baştan söyleyelim, listeye aldığımız oyuncuların bu değişimi Nicole Kidman’ın burnu gibi makyaj eseri değil, bizzat alın teri…

Jake Gyllenhaal

Madem senden ilham aldık, listeye de seninle başlayalım Jake…

Tatlıcık, yusyuvarlak bir oğlandın, bizi önce Nightcrawler’daki çökmüş yanaklarınla şaşırttın.

jake gyllenhaal nightcrawler

Sonra da Southpaw için böyle dev gibi vahşi bir şeye dönüştün:

jake gyllenhaal southpaw

Sahi tüm bunları ne zaman yaptın?

Christian Bale

Bu bir yarışma olsaydı birinci kesinlikle Christian Bale olurdu. 2004 tarihli The Machinist filmindeki Trevor Reznik rolü için 28 kilo vererek insanın kalbini sıkıştıran bir görünüme ulaşan Christian Bale, 2005 yapımı Batman Begins filmi için Feriştah’ın fantezilerindeki adelelerle dönmüştü.

cb

 

Jared Leto

Her haline ayrı ayrı kalbimizi kaptırdığımız Jared Leto, 1980 yılında John Lennon’ı vuran Mark David Chapman’ı canlandırdığı Chapter 27 filmi için 30 kilo almış, bildiğimizden çok çok başka bir görünüme bürünmüştü. En son, bir transı canlandırdığı Dallas Buyers Club ile karşımıza ultra bir güzellikte çıkan Jared Leto, bu rolü için ise incecik kalmış bir de Oscar’ı kapmıştı.

jared leto

 

Charlize Theron

Emeklerinin karşılığında Oscar’la ödüllendirilen bir diğer oyuncu da Charlize Theron. Monster filmi için o muhteşem güzelliğini üzerinden çıkarıp atan Charlize Theron, ayrıca yürek donduran bir performansa da imza atmıştı.

charlize theron monster

 

Russel Crowe

Yeri geldiğinde taş gibi bir gladyatör olarak karşımıza çıkan Russel Crowe, yeri geldiğinde Body of Lies’taki gibi büyükbaba göbişi bırakmayı da pek iyi becerir…. (?!)

russel crowe

 

Rooney Mara

Önce onlarca kilo alıp birkaç ay sonra onun iki katı kadar kilo vererek sürekli farklı farklı kılıklarda seyircinin karşısına çıkmaktan daha can sıkıcı bir şey varsa o da Rooney Mara gibi, rol gereği yüzünü piercing’lere teslim ederek seyircinin karşısına çıkmak olsa gerek. Yanlış anlaşılmasın, piercing’lerle bir alıp veremediğimiz yok, sadece rol gereği olunca yaptıran için bir mesai halini alıyordur muhtemelen. (Rooney Mara’yla karşılaşırsak sorarız belki bir gün.)

rooney-mara-the-girl-with-the-dragon-tattoo

 

Tom Hanks 

Hollywood’un efsanevi oyuncularından Tom Hanks’in ustalığı karşısında her daim saygı duruşuna geçmeye hazırız. Her rolüyle kalbimizi on ikiden vuran Tom Hanks’in Philedelphia filmindeki oyunculuğu da bizim için unutulmazlar arasında. Tom Hanks, Philedelphia’dan yıllar yıllar sonra, Cast Away filmi için de 26 kilo vermişti.

philedelphia tom hanks

 

CASTAWAY

 

Matthew McConaughey

Matthew McConaughey’nin Dallas Buyers Club’daki Aids hastası Ron Woodroof karakteri için kilo verme çalışmalarına koyulduğunda tavsiye almak için Tom Hanks’i aradığını biliyor muydunuz?

dallas buyers club matthew mcconaughey

 

Renée Zellweger

Bridget Jones’un Günlüğü filmi için Amerikan aksanını İngiliz aksanıyla değiştiren Renée Zellweger, yukarıda bahsettiğimiz aktörler kadar olmasa da 9 “kilocuk” almış ve başta “zayıf” olduğu için uygun bulunmadığı rolü kapıvermişti.

bj

 

Ve Robert De Niro bonusu:

Aynı rol için önce kaslı ve fit olmak için çalışan ardından da 30 kilo alarak tek bir film içerisinde tüm görünüşünü değiştiren Robert De Niro, bu kadar hızlı kilo alıp verdiği için sonrasında nefes güçlüğü çekmeye başlamıştı. De Niro’nun Raging Bull filmindeki bu olağanüstü performansı, kimseyi de şaşırtmayarak, Altın Küre ve Oscar ödüllerine layık görülmüştü sonrasında.

Raging-Bull

fat old raging bull