Elon Musk, Bowie’yi uzaya gönderiyor

“Bu Elon Musk yine ne yapıyor ya?!”

Her sıradan vatandaş gibi, abartısız iki günde bir bu soruyu sorarken buluyorum kendimi.

Adam kafayı takmış; geleceği bugüne yansıtmayı, böylelikle bugünü yarına taşırken bizi olabileceklere hazırlamayı… Bildiğimiz dünyanın sonu gelecek diye bas bas bağırırken umutsuzluğa düşmeden başka dünyalar mümkün mottosuyla gözünü uzaya diken Elon Musk, SpaceX projesi için bizi bir kez daha kalbimizden vurdu.

‘Biz’ dediğim, uzay bilimlerine kafayı takmış, ileri teknolojiyi yutmuş insanlardan bahsetmiyorum – Gerçi evet, her SpaceX hamlesiyle onların da kalbini tam on ikiden vuruyor-: David Bowie’yi hayatının başköşesine yerleştirmiş tüm müzik tutkunlarının gönül tellerini titretecek bir işe imza attı Elon Efendi ve tayfası.

Haberlerden de muhtemelen görmüşsünüzdür: SpaceX, Falcon Heavy adlı uzay aracını Mars istikametine doğru gönderdi. Mars’ın yörüngesinden geçecek araç içinde bir Tesla’yla, Musk’ın dediğine göre milyarlarca yıl uzayın derinliklerine doğru seyahat edecek. Ve uzay aracının içindeki Tesla’nun radyosu, tüm bu yolculuğu boyunca David Bowie’nin ‘Space Oddity’sini çalacak.

Gelecekte bir gün, şayet birileri Falcon Heavy’le karşılaşırsa Otostopçunun Galaksi Rehberi’ndeki gibi akıl sınırlarını zorlayan bir deneyim yaşayacak belli ki. Hayal etmesi bile güzel. (Bu arada, bu yazıyı yazdıktan çok sonra öğrendim ki, Tesla’nın torpidosuna Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin bir kopyası yerleştirilmiş. Ekranında ise ‘Don’t panic’ yazıyormuş. Vay babam, vay)

Ha bu arada, SpaceX boş durmamış; Falcon Heavy’nin uzaya fırlatılmasının animasyonlu bir fragmanını hazırlamış. Ve tabii, Life on Mars eşliğinde… (Başka türlüsü düşünülebilir miydi?)

İyi hava attın herkese, Elon Musk.