Instagram’da dadanılası yemek hesapları

İştahla dadandık.

Yemekten her gün ilham alıyoruz. Sanat gibi tabaklardan, şeflerin tutkularından, tatlardan, kokulardan, hikayelerden… Sosyal medyanın en sevdiğimiz yanı ise başka dünyalara rahatlıkla açılan bu penceresi. Yeni bir ülkeye, şehre, restorana, mutfağa hatta tabağa tek tıkla konuk olabiliyorsunuz. İşte bu yüzden bize GERÇEKTEN ilham olan yemek influencer’larını kucaklıyor, yanaklarından öpüyoruz.

Pasta Grannies // @pastagrannies

Makarna denince şüphesiz akla ilk İtalya geliyor. Hele ki ev yapımı makarna, hele ki geleneksel usul olduğunda… Pasta Grannies’in her paylaşımında o İtalyan teyzeleri bir bir öpesimiz geliyor. Hamuru incelikle açıyorlar, makarnaları kesiyorlar, anlamasak da eminiz İtalyanca çok güzel anlatıyorlar. Üstelik 17 Ekim’de yemek kitapları çıkacak, heyecan dorukta!

 

Desserted in Paris // @desserted_in_paris

Paris’te yaşayan pasta şefi Tal Spiegel’in renkli tatlıları ve uyumlu ayakkabıları (evet göreceğiniz gibi, o gün yapacağı tatlılarla uyumlu olacak şekilde seçiyor ayakkabılarını) hem acıktırıyor hem de erkek stili için ilham oluyor. Moda ve yemeğin beklenmedik uyumunu yakalayan Spiegel’in renkli dünyasına dalış serbest.

 

Girl Eat World // @girleatworld

Farklı ülkelerde, farklı şehirlerin sembolleriyle birleşen yemekler. Özellikle seyahatseverlerin takip etmeyi seveceği, renk uyumlarıyla dolu bir hesap bu. Açken incelememenizi tavsiye ederiz.

View this post on Instagram

Back in Tokyo again for the annual pilgrimage to my favorite city in the world! This time I finally got to stop by the place I've been wanting to visit. Does anyone NOT love Totoro? This is a Totoro-shaped cream puff from Shiro-hige Creampuff Factory. They come in four flavors (custard, chocolate, strawberry and green tea) but I personally think the regular custard one is the best. The shop is located just a short walk away from Shimokitazawa station, which I totally recommend to visit if you're ever in Tokyo. It's just a few station away from Shibuya but it's a totally different vibe. Very quiet and residential, perfect for a slow afternoon stroll. The creampuff costs 420 yen each. I recommend to have the creampuffs to go bc there is an extra fee for having it at the cafe (it becomes 465 yen). #shotoniphone #girleatworld #totoro #shimokitazawa #tokyo #japan #ghibli #shirohige #creampuff #custard #studioghibli

A post shared by ❤️ Mel's Food & Travel log (@girleatworld) on

 

Minimalist Baker // @minimalistbaker

Maksimum 10 malzeme, 1 kap ve en fazla 30 dakikada pişecek lezzetler. Hem de ne lezzetler! Ağız sulandıran pratik tarifler için bu hesaptan kopamıyoruz.

 

Migrationolgy // @migrationolgy

Bangkoklu olan Mark Wiens özellikle Uzakdoğu yemek kültürü ve lokal yemek avcıları için tam bir yemek rehberi. Hatta Mark Wiens Tayland’ın yemek temsilcisi niteliğinde bile diyebiliriz. “I travel for food” mottosuyla gezdiği her yerden yemekleri paylaşan Wiens’i takip ederken karnınız oldukça acıkacak. Hele YouTube videolarına girerseniz işte o zaman geçmiş olsun. “Alo yemek siparişi?”

 

Infatuation // @infatuation

Evet, çok klasik ama ya hâlâ bilmeyen varsa? Ağız sulandıran tabaklar ve restoranları #EEEEEATS etiketiyle paylaşan The Infatuation; Londra, New York, Los Angeles hesaplarıyla da desteklenerek şehirde ne yenileceği konusunda otorite olmaya devam ediyor.

 

The Cutlery Chronicles // @thecutlerychronicles

Lonely Planet Ultimate Eatlist yazarlarından, BBC Yemek Ödülleri jürilerinden biri olan Leyla Kazım’ın uygun fiyatlı lokal yemekler üzerinden iştah açıcı bu yolculuğunu heyecanla takipteyiz.

View this post on Instagram

At my happiest with a face full of steaming noodles 👋🍜😁🎌 We all know if you're visiting Tokyo, you've got to eat ramen. It's one of the most loved foods of Japan. And everyone who has been to or lives in Tokyo will have their own favourite ramen joint ♥️ There is plenty of good ramen in the capital and it's easy to fall into a bit of a black hole deciding where to visit. So my advice to help narrow down the list, is search by specific types of ramen. __ If you’re looking for excellent tori paitan, the rich and creamy chicken-based broth cousin of tonkotsu, then this place is an absolute must visit ➡️ swipe to see a close up of my noods! 🤤 It's down an alleyway close to Ginza station. They only accept card, no cash and you pay at the point you order. __ Open for lunch and dinner but note, they don’t serve Suntory beverages. I popped in during my free time and there was a small queue of people that disappeared in 15 mins 🥢 Out of respect to the Suntory team I won't share its location here, but drop me a DM if you’d like to know where it is – apologies for the inconvenience 🤗 __ I ordered the "Special Chicken SOBA" (they call ramen 'soba') which came with upgraded toppings inc. a soft boiled egg, chicken, chicken dumplings, roasted pork and green onions for 1280 yen / £9.80 / $11.80. I've visited during previous visits to Tokyo, and I'll go again. It. Is. So. Good 🌟 So tell me friends, where was your favourite ever ramen experience? 🍜💦🤓 {Paid Partnership} #pr #SuntoryTime . . . . . #japantrip #instagramjapan #japanesefood #noodlesoup #myeverydaymagic #gastropost #foodmatters #foodinstagram #foodilike #foodphotograph #foodandwine #beautifulcuisines #lpfood #bestfoodworld #teampixel #tokyotokyo #tokyofoodie #tokyofood #tokyoeats #tokyotrip #discovertokyo #visitjapanjp #tokyo🇯🇵 #ramen🍜 #ramenlover #ramennoodles #noodleworship @noodleworship @pasta #pastas

A post shared by Leyla Kazim (@thecutlerychronicles) on

Food Baby NY // @foodbabyny

Fazlasıyla tatlı ve iç gıcıklayıcı, bazen sinir bozucu. O kocaman pizzalar, makarnalar, tatlılar ve koca yanaklı çocuklar. New York’un şirin çocuklarını leziz yemeklerle buluşturan bu hesapta fazlasıyla tatlılık barındıyor.