Popun umursamaz ritimleri: Billie Eilish

İnce ince işlediği müziğiyle insanın zihnine kazınıyor Billie Eilish. Pop’tan elini eteğini çekmiş tiplerin bile farkında olmadan kapılabileceği bir deha onunkisi. Yaşının getirdiği umursamaz haller ve akıcı ritimler, 7’den 70’e dinleyeni peşine takıyor. Ve komik olan, 18 yaşında bu ”tazecik” müzisyen için her şey yeni başlıyor…

Geçtiğimiz Mart ayında semalarda yükselen When We All Fall Asleep, Where Do We Go? adlı ilk albümü; Billie Eilish’e dair her şeyi özetleyen bir parçayla açılıyor (şarkı değil, parça). !!!!!!! diye, yan yana yedi ünlemle adlandırılmış olan bu parça, Billie’nin hey albümüme hoş geldiniz huhaha diyerek o saf ergen enerjisiyle patlattığı kahkahalardan oluşuyor. Bir şarkı değil. Bir karşılama. Sizin de enerjinizi yükseltiyor. Sonra da bad guy geliyor. Eyvah ki, ne eyvah…

7’den 70’e, rock’çısından rap’çisine, gözlemlediğim kadarıyla farklı müzik türleriyle haşır neşir olanları bile kolayca etkisi altına alabilen bir şarkı bad guy. (Bu arada bir not: Dave Grohl dev bir Billie Eilish hayranı, öve öve bitiremiyor kızı. Kurt Cobain’in çıkışına benzetiyor hatta bu yükselişini….) Parçayı ilk duyduğunuz neye uğradığınızı şaşırıyorsunuz. Hatta çok popçu değilseniz, bu garip ritimlerden hoşlandığınızı kendinize itiraf etmekten çekiniyorsunuz ama sonra gümbür gümbür içine düşüyorsunuz. Ritimlerle birlikte akıp giden matrak sözler aklınıza takılıyor. Sonrası zaten büyük bir takıntı hikayesine dönüşüyor. Kopuş…

Şarkı şimdilerde, listeleri kırıp geçiren başarısıyla gündemde.

Bu yılın bir diğer müzik fenomeni Old Town Road’u duymuşsunuzdur. Duymadıysanız şuraya bırakalım. O sakız gibi yapışıyor, bilmeyenler için önden söyleyelim.

Lil Nas X’in tam 18 hafta boyunca Billboard Hot 100 listesinde bir numarada kalan Old Town Road, böylece bir rekor kırmıştı. Ama Billie Eilish’in bad guy’ı, Old Town Road’u yakaladı ve solladı: bad guy tam 19 hafta boyunca listenin bir numarasında kalarak, Old Town Road’un da rekorunu geçmiş oldu. Vov. Bir de kafa karıştıran bilgi, Billie bu yüzyılda doğup da bu listenin zirvesine çıkabilen ilk müzisyenmiş. Yani Z kuşağının listedeki ilk büyük zaferi diyebiliriz.

Billie Eilish’in stilinde de insanı çeken bir şey var. Evet evet, kıyafetlerinden bahsediyoruz. Kardashian’lar çağında tüm celebrity’lerin aynı şekle bürünmesinden aşırı rahatsız olmaya başlamışken Billie’nin bol pantolonlar, basketçi şortları ve birkaç beden büyük tişörtleriyle görmek beni çok mutlu ediyor. Ha tabii bir de sürekli rengini değiştirdiği saçlarından da bahsetmek gerek. I’m with a skater boy diye bağıran Avril Lavigne’i anımsatıyor tabii ki.

 

 

 

 

Ama Avril’in stilinde sakil duran bir hal vardı, o sarı fönlü saçlarla o baggy pantolonlar falan çok sahte dururdu. Billie ise gerçekten posterlerle dolu ergen odasından fırlamış da sahneye çıkmış gibi. Gerçekçi… (Aşık mı oldum ben bu kıza ya, ne bu haller…) Bu arada Avril Lavigne çağrışımları da boşuna değil, Billie, Avril’i idolleri arasında sayıyor.

8dae715308a650ffab2330fee8b68baee4a14393r1-639-847v2_hq

When We All Fall Asleep, Where Do We Go? albümünü en büyük hit’i bad guy’la sınırladığımızı sanmayın. Albümde Billie’nin o dingin ama sanki her an bir muziplik yapabilecekmiş gibi tınlayan sesinin nerelere ulaşabileceğini gösteren, popun farklı sularında gezen parçalar da var. Mesela when the party’s over… Piyano eşliğinde usul usul akan, Billie’nin vokallerinin yüksek perdelerde gezindiği bir parça. bad guy’la ZERRE alakası yok. bury a friend ise yine tekinsiz ritimlerle iç içe geçmiş; burada Billie’nin kafası bozuk. Bizim de bozuluyor… all the good girls go to hell’de de şurup şeker bir melodi var. ”İyi kızlar cennete, kötü kızlar her yere, Çıtır Kızlar nereye, nereye de giderler” çağrışımını fena halde tetiklemesi tabii benim için iyi olmuyor ama dinlerken Billie’nin ergenliğinin bana da bulaştığını hissediyorum. Gençleşiyorum adeta.

Z kuşağına büyük umutlar atfetmiş biri olarak (yaşlandım be) Billie’nin başarılarını gururlu anne gülümsemesiyle izliyorum. Ve bir sonraki adımını merakla bekliyorum, popüler kültüre şöyle güzel bir ders versin istiyorum!