Sporun Kuir Hali: Queer Olympix

Dayanışmanın ve eğlencenin sporla buluştuğu Queer Olympix’in üçüncüsü bu yıl 23-25 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek. İstikamet Heybeliada ve Kalamış!

Queer Olympix, LGBTİ+ ve kadınlar olarak her yerdeyiz, varız ve var olacağız demenin spor dallarını kapsayan hali. Üçüncü yılında da atölyeler, paneller, spor etkinlikleri ve daha pek çok alanda sporun kuir halini yaşamaya ve yaşatmaya geliyor.

İlk yılından itibaren, yeşil sahalarda hakimiyetini süren cinsiyetçiliğe, heteroseksizme, homofobiye, nefret söylemine, endüstriyel futbola karşı düzenenlenen kuir olimpiyatları, bir araya gelmenin de keyifli bir yolunu açıyor.

View this post on Instagram

ANA OLİMPİYAT BRANŞLARINA PARALEL, FUTBOL VE VOLEYBOL ETKİNLİKLERİNE KATILMAK İSTEYEN BİREYLER VE TAKIMLAR AŞAĞIDAKI FORMU DOLDURABILIR! Form: https://forms.gle/wxNgF7GTgX5Gqf9D7 PLEASE FILL THIS FORM IF YOU WANT TO JOIN TOURNAMENTS THAT ARE PARALLEL TO OLYMPIX'S MAIN SPORTS BRANCHES AND WANT TO PLAY IN A TEAM OR INDIVIDUALLY. Deadline: 5 August! [Scroll down for English] Ana branşlarda yarışan takımların sayısını 10 takımla sınırlı tutmak zorunda kaldık; ama üzülmeyin, futbol ve voleybol branşlarına bireysel ya da takım olarak hala katılabilirsiniz. Formu doldurarak 24 Ağustos Cumartesi günü saat 18.00-20.00 saatleri arasında gerçekleşecek dört takımlık futbol turnuvasına ve/ya 25 Ağustos Pazar günü saat 15.00-17.00 saatleri arasında gerçekleşecek dört takımlık voleybol turnuvasına katılabilirsiniz. Formu 5 ağustos tarihine kadar doldurmanız gerekmektedir. Ayrımcılığa ve nefret söylemlerine yer olmayan; her bedenin, her cinsiyetin keyif alarak oyun oynayabileceği sahalar hepimizin hakkı! Pasların eşit dağıldığı, küfürsüz, yaratıcı takım oyunlarında buluşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz! BAŞKA BİR OYUN, BAŞKA BİR TRİBÜN, BAŞKA BİR OLİMPİYAT MÜMKÜN! ____________________🇬🇧: Join us at Queer Olympix Istanbul 2019, where we are trying to create another way of doing sports. Let’s create this experience together FOR THE THIRD TIME! We had to limit the number of teams competing in the main 4 branches at the Olympix but you still have time for participate parallel football and/or beach volleyball tournaments as a team or an individual. 24 August Saturday 18.00-20.00 Football Tournament (4 teams) // 25 August Sunday 15.00-17.00 Beach Volley Tournament (4 teams) ANOTHER KIND OF PLAY, ANOTHER KIND OF TERRACE, ANOTHER KIND OF OLYMPICS IS POSSIBLE!

A post shared by Atletik Dildoa (@atletikdildoa) on

Atletik Dildoa’nın düzenlediği Queer Olympix üç yıl önce kendini şöyle duyurmuştu: “LGBTİ+ ve kadın olmak, kenti kullanırken bizi ister istemez çeşitli manevraları öğrenmeye, öz savunma tekniklerine, türlü türlü stratejilere sürüklüyor. Özellikle son dönemde siyasi ve toplumsal baskının kamusal alanda getirdiği kısıtlamalar, büyük meydanlarda yaşadığımız coşkulu direnişlere ve eğlencelere imkân tanımıyor ne yazık ki… Bir süredir kentin çeşitli yerlerindeki halı sahalarda futbol oynayan kadınlar ve LGBTİ+ bireyler olarak, özlediğimiz kalabalıkları spor aracılığıyla yaratabilir miyiz, “kamusal alanda varız” cümlesini bir de sporla kurabilir miyiz diye sorduk kendimize ve bu etkinliğin hazırlıklarına koyulduk. Sporun kitleleri birleştirici gücünün yanı sıra bedenimizi özgürleştirmenin yollarından biri olduğuna inanarak bu deneyimin imkânını gelin birlikte ve İLK KEZ yaratalım diyoruz!”

Futbol karşılaşmaları, bisiklet turu, yoga atölyesi, öz savunma atölyesi, queer tango, beden olumla atölyesi, açık hava film gösterimi, plaj voleybolu ve daha nice etkinliğin gerçekleştiği Olimpix’e yurtiçinden ve yurtdışından ilgi büyük. Bu yıl turnuvaya Ermenistan’ın ilk kuir futbol takımı Queer League Armenia da katılıyor.

Bu yıl da dayanışmanın, eğlencenin, ilginin bol olacağı Queer Olympix 23 Ağustos’ta Heybeliada’da, 24 ve 25 Ağustos’ta Kalamış’ta. Ama siz bir de buradan detaylı programa bakın.