Michael Stipe ilk kez solo takılıyor

Michael Stipe’ın tavrı yine çok net.

R.E.M. dağılalı tam sekiz sene olmuş… ‘Büyük gruplar’dan her daim büyük albümler beklemeninin doğru olmadığını düşünsem de (neticede müzik tarihine bıraktıkları tüm o anlı şanlı albümlerden sonra ‘bilmem kim de çok bozdu’ demek kadar odaksız bir değerlendirme olamaz) R.E.M.’in birlikte çıkardığı son albümler, iki dinlemeden sonra kulaktan silinip gidecek kadar güçsüzdü. Tabii ki yılların hatırına baştan sona dinlemeye değerdi de… Neyse, yani ayıptır söylemesi R.E.M.’siz sekiz senenin geçmiş olduğunu fark etmemiş olmam(ız) çok şaşırtıcı değil bu açıdan. Ki ben 2008’de İstanbul’da verdikleri konseri izledikten sonra kendimi bir nevi hacca gitmiş gibi hissedecek kadar çok severim R.E.M.’i. (Çünkü abartmak bizim işimiz.) Geçen sekiz senede R.E.M. nerede diye sorma ihtiyacı duymamamın bir diğer sebebi de o gümbür gümbür akıp giden eski albümleri sık sık ziyaret etmemden. Monster, New Adventures in Hi-Fi, Automatic for the People, Out of Time, Murmur… Of şimdi şu an şu şarkıyı açtım mesela.

Haliyle R.E.M. veya Michael Stipe cephesinden gelecek herhangi bir habere kayıtsız kalabilmem mümkün değil.

Aradan geçen sekiz seneyi müzikal anlamda oldukça sessiz geçiren ama aktivist kimliğiyle boy gösteren Michael Stipe, o uzunca geçen aranın ardından yepyeni bir parça yayınladı. İlk kez! Ve solo!

Your Capricious Soul adlı bu şarkıda da (ve klibinde de) aktivist tavrını sonuna kadar koruyor Michael Stipe. Küresel iklim krizinin gündemin orta yerine oturduğu (ama hükümetlerin yine de başka konuları konuştuğu) şu günlerde, Extinction Rebellion’ın dünya çapında devam eden protestolarına destek olmak için çıkardığı şarkıda elektronik seslerin peşinde gidiyor, ekolojik konuları net ve çarpıcı cümlelerle bir de burada anlatıyor. Aslında popüler kültürde daha çok, daha sık tekrar edilmesi gereken bir konu bu ama… Şarkıyı michaelstipe.com adresi üzerinden indirmek mümkün. Elde edilen gelir ise Extinction Rebellion’a gidecek.

Bu arada, parçanın kendisi gibi net ve öz klibini Sam Taylor-Johnson yönetmiş.

Your Capricious Soul’u R.E.M. dönemlerinden bir şeyler duyabilmeyi umut ederek dinlemeyin tabii ki. Hem alakası yok hem de Michael Stipe bambaşka bir yoldan gidiyor artık. Kim bilir, belki yakında yeni de bir albümle gelir.