John Digweed ile nostaljik bir yolculuk

Elektronik müzik sahnesinin efsanevi ismi John Digweed uzun bir aradan sonra Türkiye’ye ayak basıyor.

Önce İstanbul ardından Ankara’da elektronik müzikseverlerle buluşarak dans pistinin tozunu attırmaya hazır gibi. 8 Kasım RX İstanbul’da, 9 Kasım ise Pixie Ankara’da dinleyicilerini melodik ve gizemli bir yolculuğa çıkarmaya hazırlanan John Digweed’i bugün efsaneleştiren mihenk taşlarına gelin birlikte bakalım.

Danny Boyle’un unutulmaz filmi Trainspotting’in ana karakteri Renton’ın (yani Ewan McGregor) bir rave partisindeki sorgulama sahnesini kimse unutmamıştır herhalde. Iggy Pop fanatiği eroinman Renton’ın progresif tekno müzikle ilk kez tanıştığı, sırtını duvara yaslayıp çılgınca rave yapan insanları izlediği sahnede hayatın, kadınların, erkeklerin, uyuşturucunun, zamanın ve müziğin de artık değiştiğini görüyoruz, onunla beraber. Unutmayalım sene 1996… Bu sahnede Ewan McGregor başrolü, arka planda çalan, o zamanlar prodüksiyon şirketi Bedrock ile anılan John Digweed’in For What You Dream Of parçasıyla paylaşıyor. 20 yılı aşkın bir süredir elektronik dans pistlerinde rüştünü ispatlamış olan John Digweed’in bu sahnenin hafızalara kazınmasındaki rolü çok büyük!

1999 yılında piyasaya sürdüğü Heaven Scent isimli trans dans müziğe saygı duruşundaki parçasıyla başarısı da füze gibi fırlıyor. Türün gelmiş geçmiş en iyi parçalarından biri olan Heaven Scent’in klibi ise ”90’lar elektronik dans müziği 101” niteliğinde. (Görüntü kalitesi, maalesef VHS kasetten alındığı için biraz kötü.)

Tam da bu zamanlarda (2000’lerde yani) popüler kültürün her bir unsuru elektronik dans müziği konu alırken Groove isimli düşük bütçeli bir film çıkageliyor. Ve bilin bakalım kim oynuyor? John Digweed. San Francisco’da warehouse’ta geçen devasa bir rave partisini konu alan filmde turntable tabii ki John Digweed’e emanet. Nostalji niteliğindeki filmin fragmanı her şeyi anlatıyor…

Uzun lafın kısası; performanslarında Acid House’tan techno’ya, trance’ten progressive house’a uzanan tınılarıyla dinleyicileri unutulmaz melodik yolculuklara çıkaran Digweed’in müzik sahnesindeki yeri oldukça değerli. Eskiden New York’ta bulunan efsanevi kulüp Twilo’nun resident DJ’i ve meslektaşı Sasha ile beraber imza attığı sayısız EP ile John Digweed, 20 yılı aşan kariyeriyle elektronik dans müziği sahnesinde ikonik bir yere sahip. 2001’de DJ Mag’in En İyi DJ unvanına layık gördüğü Digweed, David Bowie gibi isimlerle turneye çıkmasıyla da popüler kültürün mihenk taşlarından biri haline gelmiş.

Videolar ve müziklerle yeteri kadar gaza geldiğinizi düşünüyor gecenin biletlerini almanız için İstanbul linkini buraya, Ankara linkini de şuraya bırakıyoruz.