Bu yılın (ve geleceğin) insanı: Greta Thunberg

Büyükleri küresel iklim krizi karşısında yan gelip yatmış güneşlenirken, Greta Thunberg tüm dünya ve gelecek için çetin bir mücadele veriyor. TIME dergisinin onu Yılın İnsanı ilan etmesinde bir sebep var elbette: Hükümetleri karşısına almış ”Siz bizim geleceğimizi yok ettiniz” diye isyan edecek kadar cesur ve kararlı. Mevsimler gözümüzün önünde birbirine karışmış, doğanın verdiği alarmlar her zamankinden yüksek sesle çalmaya başlamışken onun sözlerine ayrıca kulak vermek gerekiyor çünkü çizgiyi çoktan aştık bile; geri dönüşü olmayan noktaya ulaşmamıza sadece 10 yıl kaldı. Ve bu hızla gidersek geleceğe distopyalara yaraşır bir dünya bırakacağız.

TIME dergisinin her yıl düzenli olarak seçtiği Yılın İnsanı listesinin en genç ismi oldu Greta Thunberg. Ne için mücadele ettiği düşünülürse aslında hüzünlü bir unvan.

Greta’nın röportajlarında söylediğine göre zihnindeki ilk kıvılcım 12 yaşındayken çakmış. İklim değişikliğini tüm ciddiyetiyle kavramış olsa da bu krizin medyada bu kadar az yer alması şaşırtmış onu; ‘‘televizyonlarda görmüyorsak gerçek değildir o zaman diye düşündüm önce’’ diyor. Sonra korkutucu gerçekliğine rağmen politikacıların iklim değişikliği konusunda ne kadar kayıtsız davrandığını fark ediyor ve geçtiğimiz yıl, bu konuda bir şeyler yapmak adına görevi devralıyor.

Okula gitmeyerek İsveç parlamentosu önünde başlattığı eylemle binlerce genci peşine taktı. Kısa zamanda eylemleriyle tüm dünyada ses getiren Greta, Mart 2019’da Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi, Mayıs 2019’da da TIME dergisinin kapağına çıktı; ”Gelecek Neslin Liderleri” başlığıyla. 

Greta-Thunberg-Time-Cover

Çoğu kişi Greta’nın ismini bu yıl ilk kez duydu. Eylül ayında, Birlemiş Milletler’de yaptığı o ateşli konuşmadan sonra ise ismini bilmeyen artık kalmadı.

Onun bu yetişkinlere ayar veren konuşmasında kesinlikle korkutucu bir taraf vardı. Şaka yapmıyordu; çoğunluğun, özellikle de dünya liderlerinin omuz silkip inkar ettiği bir konuda, çok sert sözlerle uyarıyordu karşısındakileri ve tüm dünyayı. Onun bu çıkışmasından rahatsız olanlar da çok. Biraz yetişkin gibi konuşmasından biraz da kendini bu davaya körü körüne adamış olmasından ötürü… Söylediklerinin gerçekliğini reddetmek istedikleri için Greta’ya karşı bir tepki yönlendirdikleri düşünülebilir. Bir tür savunma mekanizması gibi… Sebep ne olursa olsun, üzücü olan şu ki, bir sene içerisinde bu büyümüş de küçülmüş eleştirileriyle karşılanan Greta’nın söylediklerinde ne kadar haklı olduğu ortaya çıkacak maalesef.

Eylül ayında, Türkiye’ye de uzanan dünya çapında bir hareket başladı: Küresel İklim Grevi. Greta Thunberg’in başı çektiği bu uluslararası greve dünyanın dört bir yanından on binlerce kişi katıldı. Türkiye’de Sıfır Gelecek Platformu‘nun başı çektiği grevin amacı ise küresel iklim krizinin gerçekliğini (çünkü gerçek olmadığını iddia eden dünya liderleri var) herkese duyurmak ve topluca harekete geçilmesini sağlamak.

Burada yazmıştık mesela, 80’lik Jane Fonda bile Greta’dan güç alarak her cuma Washington’daki Fridays for Future adlı çevreci eylemlere katılmaya başlamıştı. Hatta her cuma göz altına alınmayı göze alarak.

Yaşı seninkinin beş katı olan insanları bile harekete geçirdin Greta’cım. Bu bir başarı mı bilememekle birlikte (keşke seni bu mücadeleye itecek sebepler hiç olmasaydı diyor insan) çok yakında peşine daha da çok kişi katacaksın belli ki.

Bu arada, Greta’nın geçmişten geldiğini iddia edenler var. Muzip tabii ama şu video pek ürkütücü gerçekten 🙂

Yazının kapak fotoğrafı ise i-D dergisinin kapak çekiminden…

1556033297985-356-COVERGreta