2019’un ilk günlerinde heyecanla dadanacağımız albümler

Garip bir psikoloji bu, itiraf etmeliyim. “Aman sadece takvimlerdeki sayılar değişecek işte” diyerek omuz silksem de orada bir yeni yıl var uzakta ve bir şekilde beklentilerini üzerime yıkmayı başarıyor. Yeni yılla ilgili hiçbir yeni karar almadım ama biraz daha zengin olabilmeyi diliyorum. Bir de evet, yılın ilk aylarında yayınlanacak birkaç albümün yollarını gözlüyorum. Neticede 2018’den duyacağımızı duyduk, biraz da yenilere dalalım…

Deerhunter – Why Hasn’t Everything Already Disappeared?

Çıkış tarihi: 18 Ocak

Yürek yaralayacak ilk albüm Deerhunter cephesinden gelecek. Burada da hakkında uzun uzun methiyeler düzdüğümüz Deerhunter, yine karanlık bir aleme doğru sürükleniyor, bizi de beraberinde sürüklüyor. Albümden Death in Midsummer ve Elements’i dinleyip çoktan bunalıma girmiştik zaten. Yani albümün adına baksanıza: Why Hasn’t Everything Already Disappeared? (Türkçe meali: Neden hâlâ her şey yok olmadı?)

Sharon Van Etten – Remind Me Tomorrow

Çıkış tarihi: 18 Ocak (Bu tarihte bir keramet var herhalde…)

Deerhunter’la yüklendiğimiz depresyon Sharen Van Etten’la devam edecek mi? Hedefi on ikiden vuran şarkı sözleriyle damardan giren Sharon Van Etten’dan başka türlüsünü duymadığımız için, cevabımız evet olacak muhtemelen ama kim bilir… Yeni saç modeli ve elektronik ritimlerle yoğrulmuş Comeback Kid, büyük bir değişimi de işaret ediyor olabilir.

Cass McCombs – Tip of the Sphere

Çıkış tarihi: 8 Şubat

Yıllardır değişmeyen lezzet. Sık sık yolları kesiştirmekte fayda var. Yani benim açımdan öyle. Bazen piyasadaki yeni müziklerle uzlaşmakta zorlanıyorum. Yakıcı gitarların olduğu saf rock müziğin nesi var da bu derece dışlandı anlamıyorum. Ve hâlâ ona sahip çıkanları yürekten kucaklıyorum.

Panda Bear – Buoys

Çıkış tarihi: 8 Şubat (Hmm bu tarihte de bir keramet var demek ki…)

Benim jenerasyonuma denk geldiği için kendimi şanslı hissettiğim müzisyenlerden biri Panda Bear, yani Noah Lennox. Grubu Animal Collective’le birlikte 2000’lerin ilk yıllarını yakıp geçen Noah Lennox, Panda Bear adlı solo projesiyle de insanın zihnini ele geçiren albümlere imza atmıştı. 2015 tarihli Panda Bear Meets the Grim Reaper albümünün ardından ilk kez yeni kayıtlarla karşımıza çıkmaya hazırlanan Panda Bear, belli ki yine tekinsiz sularda yüzecek. (Albümden yayınladığı ilk şarkısı Dolphin üzerinden bir kelime oyunu yaptık son cümlede keh keh :/)

Amanda Palmer – There Will Be No Intermission

Çıkış tarihi: 8 Mart

Söz konusu Amanda Palmer oldu mu, akan sular durur. Şimdiden haber vereyim, bu albüme sağlam dadanmayı planlıyorum. Zira Amanda Palmer ve piyanosunu çok özledim. Bir de tabii albümden bize sunduğu ilk parça Drowning in the Sound’a çok fena sevdalandım. Çıkaramıyorum aklımdan.