Mamut Art Project’le 8. buluşma

”Ulaşılabilir sanat alternatifi” mottosuna sahip olan Mamut Art Project, 1-5 Nisan tarihlerinde KüçükÇiftlik Park’ta. (Kapak fotoğrafı: Cihan Öncü)

Aslında sayılar Mamut Art Project’e dair çok şey anlatıyor: Sekiz yıl (kesintisiz), 1500 başvuru (sadece bu yıl), eserleri sergilenecek 25 kadın 20 erkek 45 sanatçı, 1800 metrekarelik dev sergi alanı, son üç yılda 53 bin ziyaretçi, toplamda 367 sanatçı…

Bu sayıların katlanarak artması önemli çünkü umut vadeden genç sanatçıları izleyici ve sektör profesyonelleriyle buluşturmak için yola çıkmış bir organizasyon var karşımızda. Genç isimleri bünyesinde barındırdığından olsa gerek, başvuru sürecinden sergi döneminin sonuna kadar; şehrin kültür-sanat dinamiklerinde kendine has kimliğini hissettirmeyi başarıyor Mamut Art Project.

MAP20_afiş (1)

Bu yıl Mamut jürisinin önüne tam 1500 başvuru gelmiş. Biliyorsunuz, her yıl bir çağrıda bulunuyor Mamut Art Project ve jüri ekibi bu başvuruları değerlendirerek hangi eserlerin sergileneceğini seçiyor. Bu yılki jüride ise Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarım Programı Koordinatörü, sanatçı ve müzisyen Selçuk Artut, küratör, yazar ve SAHA Derneği Direktörü Çelenk Bafra, sanatçı Aslı Çavuşoğlu; artSümer Galeri Kurucusu Aslı Sümer, OMM- Odunpazarı Modern Müze’nin kurucusu ve koleksiyoner Erol Tabanca bulunuyor.

Dogan Demir - 4603.7955, Digital Art (Creative Coding), Diasec, 20x70 cm 2019 (2)

Doğan Demir

Seramik, heykel, ahşap gibi üç boyutlu çalışmalar, video, animasyon, illüstrasyon, dijital, fotoğraf, kolaj, yerleştirme, sokak sanatı ve resim dahil olmak üzere birçok alanda üretimlerin sergileneceği Mamut Art Project kapsamında bu yıl toplam 45 bağımsız ve genç sanatçının işleri izleyiciyle buluşacak. Bu ayrıca, bu yeteneklerin koleksiyoner, küratör, galeri ve kültür-sanat kurumları ile buluşması için de ortak bir alan sağlıyor.

Selin Türkü Birben - Ben, Keyfim ve Kahyası, Fine Art Dijital Baskı, 41x27 cm, 2019

Bu yılki sergi düzeni ise işleri geçmiş yıllarda Mamut Art Project kapsamında sergilenen Zeynep Tümertekin ve Ceren Özşahin’in imzasını taşıyor.

1-5 Nisan tarihlerinde KüçükÇiftlik Park’ta görülebilir.