Yerel müzik sahnesinden dadandığımız 5 single

R&B’den rock’a doğru dümeni çevirdiğimiz şu liste, yerel müzik sahnesinden gelen her yeni parçayla birlikte çeşitlenirken yakın zamandaki havadislere göz atmak için de bir vesile oldu bizim için. Her anlamda hızlı başlayan 2020, yerel müzik sahnesini de yeniliklerle açmış belli ki.

Lalalar – Sol Şeritte

Ve bir kez daha güçlü ritimleriyle insanı peşine takacak bir parçayla karşımızda Lalalar. Kaan Düzarat, Ali Güçlü Şimşek ve Barlas Tan Özemek’in bu süper grubu, geçtiğimiz yıla dört single sığdırmıştı. 2020’nin ilk kaydı ise Sol Şeritte oldu. Aslında bu bir cover. Saltuk Erginer’in bir parçası. Sözleri kalp kırıcı, müziği de bir o kadar efkarlı. Lalalar’ın bu yorumunda da tüm hissiyatı yerli yerinde parçanın ama çok daha farklı bir yerden, baslar ile aksak ritimlerin buluştuğu fantastik bir alemden sesleniyor şarkı. Kapılıp gitmemek mümkün değil.

 

Seda Erciyes – Başa Sarıp Dur

”Saat 10:50, sebebi çok belli…”

İlk teklisi 10:50 ile zihnimize sağlam bir şekilde kazınmıştı Seda Erciyes. Eğlenceli ve akılda kalıcı sözleri R&B’nin hareketli ritimleri eşliğinde su gibi akıp gidiyordu. Seda Erciyes bu sefer yepyeni bir şarkıyla karşımızda. Hem de çok yeni! Başa Sarıp Dur, yine R&B’nin yüksek enerjili kanallarından ilerliyor. Sözler yine ilk dinleyişten teslim aldı bizi. Eyvah!

 

Palmiyeler – Kalehan

Palmiyeler cephesinde işler yoğun. Upuzun bir turne için yollara koyulacak olan grup, öncesinde birkaç single’la hayranlarını selamladı. Kalehan ise her daim nostaljik bir şekilde tınlayan gitarlarıyla hangi döneme ait olduğunu kestiremediğiniz bu grubun bizimle buluşturduğu son parçasıydı. Bu kırık aşk şarkısının sözleri feci üzse de eğlenceli klibi bir noktada yardımımıza yetişip bizi yerden kaldırmayı başarıyor.

 

Lin Pesto – Kolay Değil

Cover’larının bağımlısı olduğumuz Lin Pesto, ilk kısaçaları Son‘dan yeni bir klip paylaştı: Kolay Değil. Bu Partide Yalnızsın parçasının klibinde olduğu gibi, Kolay Değil’i izlerken de bilim-kurgu alemlerinde tekinsiz bir yolculuğa çıkmış gibi hissedebilirsiniz kendinizi. Kesinlikle bu dünyaya ait olmayan bir parça ve klip.

 

Yüzyüzeyken Konuşuruz – Kazılı Kuyum

Nüktedan şarkı sözleri ve kendilerine has minimal stilleriyle 2010’ların alternatif müzik sahnesinin en belirleyici isimlerinden biri… Evet, Yüzyüzeyken Konuşuruz’dan bahsediyoruz. Kendileri analog olarak New York’taki Red Bull Müzik Stüdyoları’nda kaydettikleri yeni single’ları Kazılı Kuyum’u geçtiğimiz haftalarda dinleyiciyle paylaşmıştı.

Grubun ilk dönemlerindeki gitarları temeline alan tarzından farklı bir yerde duruyor Kazılı Kuyum. Klavyeler eşliğinde biraz Anadolu Rock tınılarına bile rastlamak mümkün. Klavyeler demişken, o akıcı melodiler zihninize kazınacak. Birinci elden deneyimledik.