Billie Eilish yeni James Bond şarkısı No Time to Die ile ilk kez sahnede

Billie Eilish yeni James Bond şarkısı No Time to Die’ı En İyi Uluslararası Kadın Şarkıcı ödülünü aldığı Brit Awards’ta ilk kez seslendirdi. Devasa bir orkestra eşliğinde, vokalleriyle yine zirveye çıkarak…

Pop müziğe olan sevgi dolu hislerimizi harekete geçirerek kendimizi coşkun dans figürleri sergilerken bulmamızı sağlayan bir albümdü When We Fall Asleep, Where Do We Go?. Billie Eilish’in yaşının (daha 18) verdiği o umursamazlığı buram buram üzerinde taşıyan albüm dinleyeni de hayatın yüklerinden şöyle bir sarsarak kurtarıyordu sanki.

-di’li geçmiş zamanla konuşmamız biraz haksızlık tabii; üzerinden bir yıl geçmiş olan bir albümü maziye gömmeyelim ama 2019 ödüllerini teslim eden Grammy’lerle birlikte konuyu kapatmışız gibi oldu. Ama tabii Billie Eilish tarafında her şey yeni başlıyor.

Grammy’lerde altı ödül kazanarak gümbür gümbür geldiğini bir kez daha tescilledi bir kere. Sonra bir de Oscar’larda sahne alıp müthiş bir Yesterday cover’ı patlattı. Kişisel bir yorum olacak belki ama bu Paul McCartney’den başka kimsenin söyleyebileceğine inanmadığım bir şarkıydı Yesterday. Bir kere çok acayip notalarda inip çıkmayı gerektiriyor, herkesin harcı değil. Bir de sözlerini yaşayarak söylemek gerekir: basit gibi gözükür ama aşırı kederli bir tarafı vardır. Arada neşeliymiş gibi yükselen gitarları da olmasaydı iyice yere yapışacaktık belli ki. Paul McCartney de muzipçe tınlayan vokalleriyle o kadar yorumluyor ki bu şarkıyı… Bu şarkı onun, ondan başkasına yakışmıyor… Diyordum kiiii Billie Eilish’in dupduru sesinden dinleyince tüm fikirlerim alt üst oldu. Çok güzel bir şaşkınlık sebebiydi benim açımdan. Hem Billie’nin vokallerinin bu kadar yüksekten tınlayabildiğini ilk kez duymuştum hem de Yesterday’in Paul McCartney dışında biri tarafından da bu kadar iyi bir şekilde söylenebileceğine ikna olmuştum.

Billie’nin bir de James Bond mesaisi var, biliyorsunuz. Yeni 007 filmi No Time to Die’ın şarkısı Billie Eilish’e teslim edilmişti. Filmin kendisi Nisan’da gelecek. Billie’nin parçası ise çoktan görücüye çıktı bile. Billie Eilish olduğu için ilgimizi zaten ilk anda hemen üzerine çekmişti ama esas bir de parçada Billie’ye eşlik eden isimleri görünce aklımız uçtu: TÜM ZAMANLARIN EN İYİ GİTARİSTİ JOHNNY MARR ve FİLM MÜZİKLERİNİN SÜPER STARI HANS ZIMMER. Derhal play tuşuna basıp sesi körüklemek için inanılmaz bir istek yükseldi içimizden.

Dün bir de canlı performans videosu yayıldı bu parçanın. Arkasında devasa bir orkestra eşliğinde yer yer usul usul, yer yer yüksek perdeler çıkarak yine yüreğimizi dağlıyor.

Bu arada bu performansı Brit Awards’tan. Kendisi gecede Uluslararası Kadın Şarkıcı ödülünü aldı.

Yine o neon yeşili saçları eşliğinde…

 

Billie Eilish yeni James Bond şarkısı Billie Eilish yeni James Bond şarkısı Billie Eilish yeni James Bond şarkısı