After Life’tan Ozark’a yollarını gözlediğimiz (ve neyse ki yakında kavuşacağımız) diziler

Kimi bekleyişler ne kadar uzun sürse de yarattığı heyecan hiç dinmez ya, bizce bazı diziler de bu laftan nasibini almalı. Önümüzdeki günlerde hem bazı hasretler diniyor hem de yeni serüvenler başlıyor, listemizi şimdiden yapalım.

Devs

Ex Machina ve Annihilation’ı bize kazandıran İngiliz deha Alex Garland, sonunda televizyona da elini atıyor ve yeni dizisi Devs, 5 Mart’ta Hulu’da başlıyor. Garland’dan bekleyeceğimiz üzere bilimkurgu türünde olan mini dizi, bir bilgisayar mühendisinin, çalıştığı şirketteki gizli bir geliştirme departmanını keşfetmesi ve bu departmanla ortadan kaybolan erkek arkadaşı arasında kurduğu ilişkiyi oldukça gergin ve mistik şekilde anlatıyor. Ex Machina’yı sevenlerdenseniz, oradaki Kyoko karakteriyle hatırlayacağımız Sonoya Mizuno Devs’in başrolünde ve ona Nick Offerman, Alison Pill ve Karl Glusman eşlik ediyorlar. Ayrıca dizi adını, geliştirici anlamına gelen developer’ın kısaltmasından alıyor. Biz dümeni Garland’a bıraktık, bizi bekleyenlere hazırız. diziler diziler diziler diziler

Amazing Stories

Apple TV+’ın streaming savaşlarındaki sessiz ama derinden ilerleyişinin yeni halkası, belki de en güçlü kozlarından biri olmaya aday ve Steven Spielberg’in yüzünü sinemadan dizi dünyasına (ama yalnızca yürütücü yapımcı olarak) çevirmesine vesile olan Amazing Stories. Spielberg’in 80’lerde arzıendam ettiği ve Emmy’lere doyamayan antoloji dizisinin modern bir uyarlaması olan Amazing Stories, 10 bölümden oluşacak ve ilk dört bölümü 6 Mart’ta yayınlanacak. Orijinalinin DNA’sına uygun şekilde bolca ünlü oyuncunun, yazarın ve yönetmenin ortak üretimi olan dizinin yeni maceralarını merak ettiğimiz kadar eskilere selam yollamasını da bekliyoruz. Bu arada Spielberg ve yapımcılık demişken, 75’ine merdiven dayayan üstadın 2020 ve 2021 için şu ana dek duyurulmuş 19 projesi olduğunu da belirtmeden ve saygılarımızı sunmadan geçmeyelim.

Westworld

Aaron Paul, yeni dünya ve daha fazla robot. Nolan kardeşlerin küçüğü Jonathan’ın sınırsız hayal gücünü her yeni bölümüyle bize gösteren Westworld, üçüncü sezonuyla 15 Mart’ta HBO’da olacak ve biz yeni sezon fragmanını başa sarmaktan yılmadık. Kafamızı allak bullak ederek son bulan ikinci sezonun ardından artık parktan çıkıyoruz ve Dolores’in dinmek bilmeyen intikam hikayesi, modern yeni dünyada devam ediyor; onun tabiriyle “sizin dünyanız”da. Maeve’in Charlotte’ın Bernard’ın Man in Black’in tam kadro döndüğü maceraya heyecanımızı katlayan Aaron Paul (adamın yer aldığı her iş sizce de muhteşem değil mi? Bknz. Breaking Bad, BoJack Horseman ve şimdi de Westworld) ve yüzüne hasret kaldığımız Vincent Cassel ekleniyor. Biz Ramin Djawadi’nin Sweet Child O’ Mine cover’ının müptelası olduk bile…

Little Fires Everywhere

Celeste Ng’nin çok satan romanından uyarlanan Little Fires Everywhere, sınıf ve ırk tartışmaları üzerinden şekillenen bir hikaye. Görünürde mükemmel aile tanımını tam karşılayan Richardson ailesi ile anne-kız Warren’ların yolları Ohio’nun sakin bir kasabasında kesişiyor. Big Little Lies ve The Morning Show’u hala döne döne izlememizin en büyük sebeplerinden Reese Witherspoon’u Elena Richardson ve Scandal’dan beri çok özlediğimiz Kerry Washington’ı Mia Warren karakterlerinde izleyeceğimiz dizi sekiz bölümden oluşacak. Yapımcı koltuğunda da hem Witherspoon’un hem de Washington’ın yer aldığı Little Fires Everywhere, yayınladığı fragmanla bizi hem bolca gereceğinin hem de merak ettireceğinin sinyallerini verdi bile. İki yıldıza Joshua Jackson ve Rosemarie DeWitt’in de eşlik edeceği mini diziyi ekrana hazırlayan yazar ise Bates Motel, Revenge ve Nashville’in de yaratıcı ekiplerinde yer almış Liz Tigelaar. 18 Mart’ta, Hulu’da buluşalım.

After Life

Çok ihtiyacımız var sana, geri dön Ricky. Son yıllarda dizi namına bizi After Life kadar vuran, tadı damakta kalan ve belki farkına bile varmadığımız bir ihtiyacımızı gideren pek az işe rastladık; ayrıca ilk sezon bittikten, üstünden günler haftalar geçtikten sonra yeni sezon haberini az beklemedik. Eşinin ölümünün ardından hayatla olan bağlarını yeniden sorgulayan, acımasız Tony’nin trajik hallerini Ricky Gervais’den iyi kim aktarabilirdi, inanın bilmiyoruz. O yüzden de yeni sezonda bizi nelerin beklediğini kestiremiyoruz çünkü Gervais’in mizahı kahkaha sınırlı kalmıyor, sonrasında insanda kalan ve uzaklara bakmamızı sağlayan bir başka his daha veriyor. Gerçekten çok ihtiyacımız var sana, 24 Mart’ı bekliyoruz, beklerken de biraz edepsiz Tony şakalarını hatırlıyoruz.

Ozark

Ozark, belki de Netflix’in en kendi halinde ve çizgisini iki sezonu boyunca bozmayan dizilerinden biri. İlk çıktığı dönemlerde internette birçok yerde Breaking Bad ile kıyaslanan (yalnızca uyuşturucu konusuna değindiği için değil, bunun dışında huzursuz aile, kötü adam tiplemeleri, kaçak yaşam gibi daha başka noktalarda da ortak iki diziden bahsediyoruz) ancak yayınlandığı ilk gün bize hem Breaking Bad’in altında kalmayacağını hem de izleyenlerini hayal kırıklığına uğratmayacağını gösterdi. Şimdi uzun bir aranın ve tam anlamıyla karman çorman olan işlerin ardından sıra üçüncü sezonda. Ozark bu sezonda da kendi yolundan gitmeyi sürdüreceğe benziyor. Byrde ailesi para aklama işinde yol alırken, yol boyunca çok daha fazla çile çekecekleri bir sezonla 27 Mart’ta Netflix’e dönüyor.

diziler diziler diziler diziler