18. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 16 Mart’ta yola çıkıyor

16 Mart’ta İstanbul’dan yola çıkacak olan festivalin bu yıl da önünde upuzun bir güzergah, dolu dolu bir program var.

Filmmor 18 yıldır, erkeklerin çektiği filmlerde, erkeklik izlemeye doymayanlara inat; eşitlikçi ve özgürlükçü kadın filmlerinin peşini bırakmıyor. Kadın sinemacıların sorunlarını dert ediniyor, kadın sinemacıları ve kadın sinemasını görünür kılmayı amaçlıyor ve bunun için kocaman bir dayanışma ağı ile hareket ediyor.

Birçoğumuz, belki de bu festival sayesinde daha önce ismini duymadığı bir kadın sinemacı ile tanıştı, kendi filmlerini yapabilme gücü edindi; kendini anlatan, kadın bakışacısına sahip anlatılarla görünür oldu.

Kadınlar dayanışarak, erkek dünyadan hakkı olanı almaya devam ediyor. Sinema tarihinin ilk kurmaca filmlerini çeken yönetmen ve yapımcı Alice Guy-Blaché’nin filmleri ile Alice Guy-Blaché’nin Anlatılmamış Hikâyesi adlı belgeseli bu dayanışmanın güçlü hislerini bir de beyazperdeden yansıtacak üzerimize.

Ayrıca 18 yıldır farklı temaları odağına alan festival, bu yıl “hak odaklı sinema”yı tartışıyor. ”Feminist Bellek”, ”Kadın Sineması”, ”Bedenimiz Bizimdir”, ”Cins-iyet-ler” bölümlerinden oluşan programda, 23 ülkeden 44 yönetmenin 46 filmi yer alıyor. Tabii her yıl olduğu gibi söyleşiler, paneller ve atölyelerle birlikte.

16 Mart- 22 Mart tarihleri arasında İstanbul’da gösterimleri gerçekleşecek olan festival 10 Mayıs’a kadar yola devam edecek. Aslında 22 Mart’tan sonra İstanbul’dan çok fazla uzaklaşmayacak festival: Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek gösterimlerden sonra Küçükçekmece Cennet Kültür ve Sanat Merkezi ve ardından İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’ne ait Sinebüs ile şehrin altı farklı köyünü gezecek. Daha sonrasında ise sırasıyla 4-5 Nisan’da Bodrum’da, 11-12 Nisan’da Antalya’da, 18-19 Nisan’da Mersin’de, 25-26 Nisan’da Yalova’da, 2-3 Mayıs’ta Adana’da ve 9-10 Mayıs’ta Diyarbakır’da seyirciyle buluşacak.

Zihin açıcı festivalin her adımını buradan takip edebilirsiniz.