Spike Jonze’un yönetiği Beastie Boys belgeseli için ilk fragman paylaşıldı

”Mike Diamond ve Adam Horovitz gruplarına ve 40 yıllık dostluklarına dair size çok özel ve kişisel bir hikaye anlatacak…” Spike Jonze’un yönettiği Beastie Boys belgesel filmi, Beastie Boys Story, bu cümleyle aralıyor kapılarını izleyiciye. Grubun hayranları için kalp atışlarını hızlandırmaya yetecek bir cümle.

2 Nisan’da Apple TV+’ta yayınlanacak olan belgesele ait teaser’lar ve haberler önümüze düşüyordu sürekli ama ilk kez bir fragmanla karşı karşıyayız.

Fragmandan da göreceğiniz üzere Beastie Boys Story bir belgesel olarak çok farklı bir anlatıma sahip. Hatta ilk ”canlı belgesel” örneklerinden biri diyebiliriz. Spike Jonze’un Mike Diamond (Mike D) ve Adam Horovitz (Ad-Rock) ile birlikte geliştirdiği bu kurguda, Mike Diamond ve Adam Horovitz aşırı havalı devasa bir sahnede, sanki bir TED konuşması için yapıyormuş gibi ta en baştan grubun hikayesini anlatmaya başlıyorlar. Grubun arşivlerden çıkma süper sonik videoları, fotoğrafları eşliğinde. Geriye çooook geriye giderek, gerçekten de en baştaki cümlede söylendiği gibi, geçirdikleri 40 yılı çok özel ve kişisel bir yerden ele alıyorlar.

Aşırı komik ve absürt hikayeler söz konusu grubun tarafında tabii ki ama yine de bol bol geçmişin anılacak olması Beastie Boys hayranları için hafif bir üzüntüye de yol açabilir. Grubun üçte biri, Adam Yauch, 2012’de hayatını yitirmişti; onu genç, heyecanlı ve aşırı coşkulu halleriyle tekrar görecek olmak elbette bir noktada kalp kırıcı ama grup olarak imza attıkları başarıları görmek kendisini bir kez daha tezahüratlar eşliğinde alkışlamak için de iyi bir sebep. (Arabesk duygularımız ve biz…)

Grubun Spike Jonze ile yolları 25 yıl önce de kesişmişti. Sabotage klibinde. Klip çağının anlı şanlı işlerinden biri, düpedüz delilik örneği…