George R. R. Martin ve karantina günlerinde gelen ilham

Meğer George R. R. Martin, Game of Thrones’un temellerini oluşturan A Song of Ice and Fire serisinin son kitabını bitirebilmek için insanlardan uzaklaşmaya, inzivaya çekilip boş duvarlara bakmaya ihtiyacı duyuyormuş. Blogunda söylediğine göre ünlü yazar, her gün kitapla yatıp kitapla kalkıyormuş, kreatif anlamda kilitlendiği o yıllara nispet yaparcasına…

Geçen sene tüm dünyayı ikiye bölmüştü Game of Thrones finali ama şu konuda çoğunluk hemfikirdi: dizi, edebiyatla bağlantısını kopardığı andan itibaren sarpa sarmış, o kendine has anlatımı yitirip hızlandırılmış, içi boş bir hal almıştı. Daenerys’e yaptıklarını düşünsenize… Hayır, kadın neden delirdi demiyoruz. Delirecekti madem bunu kendisine yakışacak şekilde yapsaydınız, uzun uzun anlatsaydınız, gösterseydiniz. Kadını neden iki bölümde delirtip harcadınız?

Neyse, ateşli olduğumuz bir mevzu; ana konudan saptık yanlışlıkla.

Dizinin edebiyattan sapmasının en büyük sebebi tabii malum, George R. R. Martin’in bir türlü son kitabı yazamamış olmasıydı. Seri sekiz yıllık bir süre içerisinde hikayenin tüm akışını yakalayıp hatta kitapların önüne geçmişti bile. George R. R. Martin’in sağlam bir ilham tıkanıklığı geçirip kitapta birkaç sayfa dahi ilerleyememesi ise başlı başına bir dizi konusu olabilir pekala.

Koronavirüsle birlikte herkes evlere çekilmişken bu karantina günlerini herkesten daha verimli bir şekilde geçiren biri varsa o da George R. R. Martin olmalı. Not a Blog isimli blogunda paylaştığına göre, ünlü yazar, kendini The Winds of Winter’ı yazmaya adamış.

”Merak etmeyin, önlemlerimi aldım, evdeyim, iyiyim” diyerek başlamış George R. R. Martin yazısına. ”Kendi kendime, izole bir yerdeyim. Ekibimden biriyle beraber. Şehre inmiyorum, kimseyle de görüşmüyorum” diye devam ediyor ve asıl müjdeyi patlatıyor: ”Doğruyu söylemek gerekirse, her gün yazdığım için, gerçek dünyadan ziyade daha çok Westeros’ta vakit geçiriyorum. Seven Kingdoms’da olaylar biraz tatsız. Ama burada yaşanacaklar kadar tatsız değil belki de…”

Eh, Seven Kingdoms’da neler olacağını biraz biliyor gibiyiz ama HBO’nun gaza basılmış yüzeysel anlatımındansa George R. R. Martin’in kaleminden okumak kesinlikle çok daha iyi olacak. Olaylara (ve birlikte geçen yıllarımıza) hakkını vereceği kesin. Hem Daenerys’in nasıl delirdiğini de detaylıca anlatır… Karşımızda bir anda aşkı yüzünden kafayı bulmuş bir kadın var çünkü… (Bu konuda hassas olduğumuzu söylemiştik.)

Bu arada George R. R. Martin, 2020 yazına kadar serinin son kitabını tamamlayacağının sözünü vermişti okurlarına. Hatta tamamlayamazsa diye ”Beni White Island’da bir kulübede kitabı tamamlayana kadar hapsetmenize izin veriyorum” demişti. White Island volkanik bir ada, öyle diyelim ama koronavirüs günlerinde çekilmek için iyi bir yer olabilirdi doğrusu…

George R. R. Martin George R. R. Martin

George R. R. Martin