Kan, ter, göz yaşı ile absürt bir gerçekliğe ayna tutan Tiger King

Şiddet, uyuşturucu, seks, cinayet, suç, kargaşa… Aklınıza gelen envai çeşit absürtlüğü içeren Netflix’in en yeni belgesel serisi Tiger King: Murder, Mayhem and Madness son günlerde herkesin olduğu gibi bizim de radarımıza takılanlardan. Lion King her ne kadar içimizde masum duygular uyandırıyorsa Tiger King’de aslanın yerini kaplan alarak masumiyet kana bulanıyor. ABD’de ilk on günde 34 milyon izleyiciye ulaşarak Netflix’in en çok izlenen yapımlarından biri olan Tiger King, fırsatlar ülkesi olan Amerika’nın bir başka yüzünü gösteriyor. Her türlü şarlatanlığa (ve zırdeliliğe de) fırsat tanıyan yüzünü…

AMAN DİKKAT: Bundan sonrası çok detaylı spoiler içermektedir.

Aslında amaç sürüngenleri araştırmaktı

Bu işe başlarken serinin yönetmenleri Eric Goode ve Rebecca Chaiklin, Amerika’daki büyük kedilerin dünyasında beş yıla yakın bir süre geçireceklerini düşünmemişlerdir herhalde. Vanity Fair’e verdikleri bir röportajlarında anlattıklarına göre Goode’un sürüngenlere olan ilgisiyle başlıyor bu macera. Güney Florida’da sürüngen kaçakçılığı yapan bir ‘torbacı’ (dealer) bulan Goode, bunu araştırmaya gidiyor. New York’un ünlü otellerinden Bowery Hotel’in sahibi filantropist ve iş insanı Goode’un araştırma sırasında karşılaştığı bir sahne ilgisini çekiyor ve başlıyor incelemeye.

Bir gün yanlarına yanaşan bir aracın sürücüsü ‘Bakın, ne aldım?’ deyip arka koltuğa doğru işaret ediyor. Bir de ne görsünler, 38 derece Florida sıcağında arka koltukta oturan bir kar leoparı! Bu enstantaneyle tüm araştırmanın yönü değişiyor ve beş yıla sığan bir yapım, Tiger King doğuyor.

Birbirinden absürt karakterler: Carole Baskin, “Doc” Antle, Jeff Lowe, Mario Tabraue ve daha niceleri

Ana karakter Joseph Maldonado-Passage nam-ı diğer Joe Exotic’in dünyasına giren Goode ve Chaiklin, her geçen gün başka karakterlerle tanışmaya ve onların akıl almaz hikayelerini dinlemeye başlıyorlar. Kurgu olsa bu kadar olurdu dedirten karakterlerin öyküleri başlı başına birer başyapıt adeta. Yedi bölümden oluşan serinin her bölümünde başrol tabii Joe Exotic’e ait. Belindeki silahı, absürt kesimli sarı boyalı uzun saçları, vücudundaki mermi girmiş de kanı akmış imajlı dövmeleriyle hafızalarda derin iz bırakan gey kovboy, Amerika’nın Oklahoma eyaletinde yer alan Wynnewood’da yaklaşık 64 dönümlük bir hayvanat bahçesine sahip(ti). 200’den fazla büyük kediye ev sahipliği yapan özel işletmede yavrulama işleri de yapan Bay Exotic, Carole Baskin’i öldürtmek için katil tutarak cinayet girişiminden ve beş kaplanı öldürmek dahil çok sayıda yaban hayatı koruma ihlalinden dolayı 2018’den bu yana parmaklıklar ardında. Ve 21 yılı daha var…

Gerek görüntüsü gerekse hareketleriyle zaten akıl sıhhati pek de yerinde olmayan bir imaj çizen Joe’nun hayatındaki en büyük takıntısı, sınır tanımayan bir nefret beslediği Carole Baskin’di diye tahmin ediyoruz. Büyük kedileri koruyan, kâr amacı gütmeyen Big Cat Rescue’nun sahibi Carole Baskin ve Joe Exotic arasındaki kan davasının gerilimi serinin her bölümünde hızla artıyor. Tamam Carole Baskin masum bir hayvan hakları aktivisti derken, o de ne, Carole’ın hikayesi de başlı başına bir yapıt olarak çıkıyor karşımıza.

Don Lewis’e ne oldu?

Kedi aşığı olan Baskin 17 yaşında evlenip çocuk sahibi olduktan sonra kocasının istismarından kaçarken adeta Yeşilçam filmlerini aratmayan bir sahneyle milyoner Don Lewis ile tanışıyor ve Carole’ın başına talih kuşu konuyor. İkisi de hâlâ evliyken gizli bir ilişki yaşıyorlar ve 1991’de evleniyorlar. Big Cat Rescue’yu da birlikte kuruyorlar. Ancak 1997 yılında Don Lewis esrarengiz bir şekilde ortadan kayboluyor ve Baskin bundan sorumlu tutuluyor ancak yeterli bir delil bulunamadığından Don Lewis 2002 yılında ölü ilan ediliyor. İlginçtir ki Vikipedi Don Lewis’i 22 yıl, 7 ay, 22 gündür hâlâ kayıp olarak gösteriyor. Carole’ın zamanında kocasını ölümle tehdit ettiği haberleri çıkınca bundan tabii bizim Joe nasibini alıyor ve kocasını öldürüp etini kaplanlara yedirdiğini konu alan, tıpkı Carole’a benzeyen bir kadının oynadığı bir klip yapıyor (güya çıkan haberler de bununla ilgiliymiş). Şu an klasik Carole’cılar ve kocasını öldürdüğünü düşünen anti-Carole’cılar var, hatta Gywneth Paltrow da geçen gün bununla ilgili fikrini beyan etmiş.

Egzotik hayvanlar krallığı

Joe Exotic’in absürt hikayesini araştıran Goode ve Chaiklin, Amerika’daki egzotik hayvanlara sahip olan kralların dünyalarında buluveriyorlar kendilerini bir anda. Joe, aralarında sınırları en çok zorlayan, kurgu gibi gözüken ama gerçek hikayelere sahip karakter desek yeridir ama diğerleri de birbirinden tuhaf öyküleri olan yolcular bu kervanda. Örneğin, bir başka egzotik hayvan tutkunu “Doc” Antle kendisini bir tarikat efendisi olarak görüyor ve müridlerini (kadınları) kutsadığı için Bhagavan “Doc” Antle (Osho gibi) olarak anılmak istiyor; çünkü o kendi evreninin ustası, her şeyi gören bilirkişi. Egzotik hayvanları kızları cezbetmek için kullanan “Doc” Antle, büyük kedilerin cirit attığı özel hayvanat bahçesinde birden fazla sevgilisiyle (müritleriyle) poligaminin merkezde olduğu bir yaşam sürüyor. “Doc” Antle’in Joe’nun hayatındaki yeri oldukça önemli, onu mentoru olarak görüyor. “Doc” Antle’i belki Britney Spears’in 2001 MTV Müzik Ödülleri’ndeki “I am a Slave 4 U” performasından hatırlarsınız. O da olmazsa Dr Dolittle, Pet Detective’i bir anımsayın deriz.

Bir başka kedi kralı, Zoological Wildlife Foundation’ın kurucusu Mario Tabraue zamanın kokain kralı olarak biliniyor ve hatta kendisi, Al Pacino’nun efsane karakteri Toni Montana’nın yaratılmasında ilham kaynağı olduğunu ileri sürüyor. (Kim bilir, belki de gerçektir.) 1987’de yakalanan Tabraue, 100 yıl hapis cezasına çarptırılıyor ancak 2003 yılında başarılı bir temyiz ile çıkıyor.

Joe Exotic’in yolu, krallığının çöküşüne on kala Jeff Lowe ile kesişiyor. Birçok federal suçtan yargılanan ve bir başka (tabii ki) egzotik hayvan sever Lowe, Joe’nun Baskin ile olan yasal savaşına ilaç gibi geliyor. Artık Baskin’in suç duyurularına ekonomik olarak yetişemeyen ve bu yüzden oldukça kan kaybeden kaplanlar kralı, hayvanat bahçesini Jeff dostunun üzerine geçiriyor ve Baskin’i öldürtme hayalinin peşine düşüyor.

Bu ve bunun gibi adeta doğa üstü (!) karakterlerin var olduğu, didişmelerin sınır tanımadığı (daha fazlası için belgeseli mutlaka izleyin) tansiyonun giderek yükseldiği belgeselin yapımı sırasında Eric Goode ve Rebecca Chaiklin, Joe’nun Baskin’i öldürtmek için katil tuttuğu gerçeğinin ortaya çıkışına tam da işte burada bizzat şahit oluyorlar.

Kurgu değil, hepsi gerçek

Joe’nun dudak kıpırdatan (şarkıları söylemeye tenezzül bile etmeyen) bir şarkıcı olduğuna mı şaşıralım, 2016’daki Amerikan başkanlık seçimlerindeki bağımsız adaylığına mı, yoksa Oklahoma valilik seçimlerinde aday olup kendi fotoğrafının olduğu prezervatif kutularını oy için dağıtmasına mı?

Aşk hayatı desek zaten tamamen bir fiyasko. Aynı anda iki kocası olmuş mesela bir dönem ve bu kocalarından biri (John Finlay) gey bile değilmiş ve hatta bir kadınla evliymiş. İkinci kocası gencecik kaykaycı çocuk (Travis Michael Maldonado) intihar ise intihar ediyor ama Joe hiç vakit kaybetmiyor, bir çöpçatanlık uygulaması üzerinden hemen yeni kocasını buluveriyor. Üçüncü kocası, yani Dillon Passage ile olan düğününe, ölen kocasının annesini de çağırıyor üstelik. Kaplanlar kralı Joe’nun ne kadar egomanyak bir adam olduğunu anlamak için belgeseli izlemeye gerek yok belki de. Bu birkaç vukuat bile anlamaya, hayal etmeye yeterli.

Karma mıdır, kader midir bilinmez ama birkaç gün önce çıkan haberlerde Joe Exotic’in Covid-19 pozitif mi, negatif mi olduğunun tartışması vardı. Sanıyoruz ki hâlâ kesinlik kazanmamış bu haber.

Asıl daha trajikomik bir haber ise bu yazı için son araştırmalarımızı yaparken karşımıza çıktı. Trump’ın dün yaptığı Covid-19 ile ilgili basın toplantısında New York Post muhabiri Steven Nelson, Trump’a Joe Exotic için federal af düşünüp düşünmediğini sormuş. Küçük (Jr) Donald Trump’ın da affı desteklediğine dair eklemeler yapan muhabir ise şu an Twitter’da hem eleştiriliyor hem de komik bulunuyor. Neyse konudan sapmayalım ama görünen o ki şu sıralar Amerika’da Koronadan sonra gündemde en çok tekrarlanan konu Joe Exotic ve icraatleri. Bir süre de devam edeceğe benziyor bu muhabbet. Ne kadar ironik değil mi?

 

tiger king tiger king tiger king tiger king tiger king tiger king