Artık her gece bir sanal parti: Club Quarantine’in müdavimleriyiz

Tüm dünyayı tehdit altına alan Covid-19 virüsü sebebiyle yaklaşık bir buçuk aydır karantinadayız. Karantinanın başlarında itiraf edelim partileme ihtiyacımız pek yoktu. Distopik bir dünyanın içerisinde varolmaya çalışırken bulduk kendimizi. Ama insanoğlu acımasız. Her koşula alıştığı gibi karantina sürecine de alışarak günlük yaşantımızdaki her şeyi dört duvar arasına adapte etmeyi başardık. Evde ekmek yapmaktan balkonda pilatese(!), salonda tuval boyamaktan canlı yayıncılığa kadar tam anlamıyla World Wide Web’in ocağına düştük. Tüm ihtiyaç olan aktiviteleri dört duvar arasına sığdırdıktan sonra her şey tamamsa o zaman artık partileyebiliriz. Hem de dress-code olmadan, maske-eldiven takmadan, içeri girme sırası beklemeden, güvenlikten seker miyiz endişesi olmadan.                               sanal parti

Instagram’da yapılan onlarca canlı yayın arasında müzikli olanların karantinadaki particilere ilaç gibi geldiği su götürmez bir gerçek. Ne yalan söyleyelim birçok markanın sanatçılarla yaptığı konser işbirlikleri evlerimize neşe getirdi. Aşağıda şelale gibi akan yorumlar particilerin ne kadar mutlu olduğuna işaret ediyor. Her işte olduğu gibi sınırları zorlamak da var işin ucunda. Los Angeles çıkışlı DJ D-Nice, Instagram’da gerçekleştirdiği kesintisiz dokuz saatlik canlı yayın performansıyla rekor kırarak yüzbinleri telefon ekranlarına kilitledi mesela. Aralarında Rihanna, Jennifer Lopez, Oprah, Missy Elliot, Usher, John Legend ve hatta Michelle Obama gibi dev isimler de yer alıyordu.

Gerçek anlamda ”sanal alemcilik”

Particilerin kanına giren sanal gece hayatı varoluşları her kesimde türlü türlü karşılık bulurken Toronto çıkışlı Club Quarantine kısaca Club Q, şu ara dünyadaki en popüler sanal partilerden diyebiliriz.

Torontolu dört queer arkadaş, evdeki yalnızlıklarına çare olarak, hasret gidermek amacıyla kendi aralarında başlattıkları video görüşmelerini, müzik ekleyip Zoom’a taşıyınca olanlar oluyor. Her akşam Toronto saatiye 21.00’da Club Q’da başlayan sanal partilerin Zoom kodları Instagram hesaplarının bio’sunda her partiden önce paylaşılıyor. Bir anda yüzlerce kişinin katılımıyla dünyanın en büyük sanal partisine dönüşen Club Q’nun yaratıcıları kayıt sanatçısı Andres Sierra, sanatçı-yapımcı/DJ Casey MQ, komedyen Brad Allen ve dijital yaratıcı Mingus New Club Q’nun tamamen ihtiyaçtan doğduğunu ama LGBTQ+ toplulukları sayesinde bu kadar büyüyüp herkesin ilgisini çektiğinin altını çiziyorlar. Club Q kurucularının daha detayları yorumları için VICE’ın geçen gün yayına aldığı röportaja bir göz atın deriz. 

Karantinanın tüm dünyada bu kadar uzamasıyla tamamen bir lüks olan partileme ihtiyacına panzehir olarak geliyor Club Q sanal partileri. Şimdiden ünlü isimlerin radarına giren Club Q’da birbirinden farklı DJ performansları da var. Boom Clap şarkısıyla adından söz ettiren İngiliz şarkıcı Charli XCX geçtiğimiz günlerde Club Q’da katılanlara çılgın anlar yaşattı.

Club Q’da her şey mümkün

Herkesin kalabalıkta öne çıkmak için elinden geleni yaptığı bir ortam burası… Şu zamanlarda akşamki bir parti için kostüm hazırlayıp makyaj yapmak bile iyi geliyordur muhtemelen pek çoklarına. Öne çıkmak için düşünülen performanslar arasında pole dance’ten canlı dövme yapımına kadar çeşitli icraatler söz konusu. Hatta ekran karşısında kafasını tıraş edip saçlarını sıfır numara yapanlar da var.

View this post on Instagram

tonight was wild

A post shared by 𝕔𝓛𝐮в ɊυÃⓇ𝔞NⓉĮŇE (@clubquarantine) on

Katıldığınız ortamı her gün Zoom’un verdiği arka plan seçenekleriyle değiştirebilirsiniz. İster bir gün San Francisco Golden Gate’ten partiye bağlanın isterseniz özel tasarlanan arkaplanları indirerek sanal dans ortamına eksantrik bir giriş yapın. Hatta geçtiğimiz günlerde Paper Magazine Club Q’daki bir partiye ev sahipliği yaparak görsel sanatçı Team Rolfes ile güçlerini birleştirdi ve kendi partilerine özel arkaplan çalışmaları tasarladı.

Zoom uygulamasının güvenlik duvarıyla ilgili sıkıntılardan doğan trajikomik anlar son zamanlarda okuduğumuz haberler arasında. Geçtiğimiz günlerde Zoom’un kurucusu ve CEO’su Eric S Yuan’dan gelen bir açıklama Zoom kullanıcılarının mail kutusuna düşmüştü. Bu kadar yoğun ilgiye hazırlıksız yakalandıklarından bahsederken karşılaştıkları güvenlik sorunlarının çok hızlı önüne geçtiklerini, çok yüksek güvenlik önlemleri aldıklarını ve kesintisiz bağlantılara devam edeceklerini iletmişti. O zaman, rahatlayabiliriz. Club Q’da da güvenlik tabii önemli, parti kurallarına uyum sağlamayan ve bunları ihlal eden katılımcılar moderatörlerce anında tespit edilip görüşmeden çıkarılıyor.

Zaman ve mekan sorunsalını ortadan kaldırarak herkesin gönül rahatlığıyla, birbirini rahatsız etmeden keyifle eğlenebileceği bir ortam sağlıyor Club Quarantine. Fiziksel kulüplerle benzerliği çok aslında. İçki içip dans etmek en bilindik benzerliklerden. Mikrofonların kapalı olması zorunlu olsa da yanda açılan chat odasında herkes dilediği gibi konuşabiliyor ve tabii flörtleşebiliyor. Buradaki flörtler kimi zaman parti bitip gece sonlanınca özel video call’larla devam edebiliyor. Bir nevi sanal one night stand diyebilir miyiz? Sanal partilemenin bir diğer güzel yanı içkilerin bedava olması. (En azından her bir bardak için yüklüce para ödemiyorsunuz.) Ve tabii akşam eve dönerken taksi ya da Uber derdi çekmeden, birkaç adım attıktan sonra hop cumburlop yatağa atlayabiliyorsunuz.

View this post on Instagram

covidcon

A post shared by 𝕔𝓛𝐮в ɊυÃⓇ𝔞NⓉĮŇE (@clubquarantine) on

Bir gün (o gün bugündür) herkes 15 dakikalığına ünlü olacak

Sadece kendinizi görmeyi seçebilirsiniz. Ama tüm katılımcıları tek ekranda, minik minik pencerelerde gösteren bir ara yüz de sağlayan Zoom uygulamasının spotlight özelliği moderatörlerin işine yarıyor. Rastgele bir şekilde katılımcıları spotlar altına alan moderatörler, katılımcılar arasında bir nevi sanal dans çemberi ortamı yaratıyorlar ve onlar da ortaya çıkan tüm hünerlerini gösteriyorlar.

Şu an dünyada Kanada başta olmak üzere Amerika, İtalya, Yeni Zelanda, Arjantin’den yüzlerce insanın katıldığı sanal partilerde sadece DJ performansları değil dans ve drag şovlar da gerçekleşiyor. Club Q’nun ilk drag şovları Vanity Bontemp ile geçtiğimiz hafta gerçekleşmişti.

Club Q kurucularından MQ sanal partilerde yerel DJ’lerle çalışarak onları ekonomik olarak desteklemek istediklerini de ekliyor. Evet, Zoom sayesinde bu partilere giriş ücretsiz ancak kurdukları PayPal hesabından Covid-19 yüzünden işlerine devam edemeyen sanatçıları desteklemek için bağış yapmak da katılımcılara kalıyor.

Sosyal mesafeyi korumakla ortaya çıkan yalnızlığımıza panzehir olan Club Q, geleceğin gece hayatına alıştırma yapıyor adeta.

Kim derdi gün içerisinde patronunuz ve iş arkadaşlarınızla, çok çalıştığınızı göstermek adına yaptığınız ciddi toplantıların yer aldığı ekranı bir anda deri kıyafetler, pole dance’ler ve drag queen şovlarının domine edeceğini.

sanal parti sanal parti sanal parti sanal parti