Oturduğunuz yerden Dünya Günü’nü kutlamak için öneriler

22 Nisan Dünya Günü, 50. yılında, bizi unuttuğumuz şu gezegeni yine yeniden hatırlamaya davet ediyor.

İroni midir yoksa toprak ana bizden intikam mı alıyor bilemeyiz ama Covid-19’un yayılmasını engellemek için evlerimize çekilmişken dünyayı ve kendi sağlığımızı düşünmek için çok zamanımız oldu. Ve daha da olacak gibi… Aslında insan sağlığının doğa ile doğru orantılı olduğunu zaten biliyor olsak da, kendi çıkarlarımız uğruna doğanın varlığını unutmaya meyilli olduğumuz için bazı gerçekleri de yok saymayı tercih ediyoruz. Ama doğa insanlar evlerindeyken kendi kendini iyileştirmeye başlamışken durup düşünmenin tam vakti. Bize kendini hatırlatmak için çabalayan Dünya’nın sesi, şehirdeki gürültüler azalmışken daha çok duyulmaya başladı zaten.

Bundan tam 50 sene önce 22 Nisan 1970’de Amerika’da 20 milyon aşkın insanı sokağa döken, üzerinde yaşadığımız dünyayı ve doğasını korumayı hedefleyen bu önemli gün takvimlerde Dünya Günü olarak yerini almış. Aktivist John McConnell‘in önderliğinde ve güneş enerjisi kullanımının yaygınlaşmasına yönelik çabalarıyla bilinen çevreci Denis Hayes‘in organizatörlüğünde düzenlenen Dünya Günü, hava ve su kirlilikleri, çevre felaketleri, küresel ısınma gibi birçok konunun uluslararası gündem olması sağlıyor.

Dünya Günü Başkanı Kathleen Roger; 1970 yılındaki ilk Dünya Günü’nün tüm insanlık tarihindeki en büyük sivil (civic) etkinliği olduğunu söylüyor. Şu an hâlâ Amerika Birleşik Devletleri’nde geçerli olan ilk ‘Temiz Hava Yasası’ ve ‘Temiz Su Yasaları’nın bu vesileyle hazırlanıyor olması gerçekten muazzam. Her yıl 22 Nisan’da tüm dünya çapında festivaller, etkinlikler ve protestolarla kutlanan Dünya Günü’nü bu yıl maalesef evlerimize taşıyacağız.

Peki nasıl mı?

Dünya Günü’nü evimizde oturduğumuz yerden kutlayabileceğimiz ve dünyaya katkı sağlayabileceğimiz birbirinden yaratıcı ve eğlenceli yolları var.

Evinizin duvarını okyanuslar için boyayın!

Evinizin bir duvarında okyanusları korumayı konu eden bir duvar resmi (mural) yapmak ister miydiniz? O zaman PangeaSeed Vakfı’nın önderliğindeki Evde-Kal-Çevresel Duvar Resmi Festivali HOME’a mutlaka katılın. Bu vakıf aslında bu etkinliği her yıl sokağa taşıyor ve okyanuslardaki çevresel sorunları konu alan devasa duvar resimleri üzerine çalışıyor. Hem görsel bir zenginlik sunan hem de toplumu çevresel sorunlara yönelik yaratıcı bir şekilde bilinçlendiren bu devasa resimler maalesef bu sene sokaklara değil ancak evlere taşınıyor. Sanal bir sanat festivaline dönüşen HOME, tüm dünyada sanatçılar eşliğinde toplulukları bir araya getirerek bize dünyanın ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor. 21-26 Nisan tarihleri arasında sanatçıların katılacağı canlı konuşmaların, iklimle ilgili eylemlerin, boyamaların ve Evde-Kal ev partisinin yer aldığı programa sahip HOME’un tüm sanal etkinliklerine buradan göz atabilirsiniz.

Dünyadaki murallere bir de buradan göz atın. 

Dünyanın en büyük sivil etkinliği sanal ortama taşınıyor!

Dünya Günü Organizasyonu 22 Nisan’da tüm dünyada Earth Day Network aracılığıyla canlı yayında! Çevreyi ve doğayı korumaya dair desteğinizi canlı etkinliklere katılarak gösterebilirsiniz. Hatta bu güne dair hiçbir bilgisi olmayan arkadaş, eş, dost kim varsa çevrenizde, haberi hepsine yayın. 24 saat boyunda Earth Day Network’e girerek dünya çapında gerçekleşecek sohbetlere, eylem çağrılarına, performans ve video eğitimlerine katılmak mümkün. Dünyanın dört bir yanından katılımcıların olacağı dijital etkinlik takvimine buradan bakabilirsiniz. Biz New York’ta Wendy Hapgood’un düzenlediği Tiger King: Let’s Talk About the Tigers adlı seminere buradan katılmayı planlıyoruz. (Tiger King size o meşhur Netflix belgeselini çağrıştırdıysa, bir de şuraya bir bakın.)

Yoksa siz hâlâ naylon torba mı kullanıyorsunuz?

Defalarca kullanılabilinen silikon saklama kapları tasarlayan Amerikan markası Stasher‘ın Save What Matters kampanyasına dahil olun. Nasıl katılırım diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Her yıl kullanılan 4 trilyon plastik torbanın sadece yüzde 1’i geri dönüşüm için kullanılabiliniyor. En basitinden, her market alışverişinizde kullanacağınız, geri dönüşüm teknikleriyle üretilmiş çanta ile bir adet plastik torba kullanımının önüne geçerek Save What Matters’a katılmış olabilirsiniz, hem de 25 kuruşlarınız cebinizde kalır. Stasher ayrıca bu yılki Dünya Günü’ne özel Tropical Color isimli bir koleksiyon çıkararak bu sefer mercan resiflerini koruyor. Kazancın büyük bir kısmı okyanusları adeta danteller gibi süsleyen mercan resiflerini koruyan Coral Reef Alliance’a gidiyor.

NASA ile Dünya Günü

Dünya’ya farklı bir gözle bakmak ve onu daha da yakından tanımak için NASA Dünya Günü’ne özel birtakım sanal aktiviteler planlamış. Sırtınızı yaslayın ve #EarthDayAtHome etiketinden takip edebileceğiniz oyunlar, videolar, uygulamalar eşliğinde dünyamızı yeniden keşfe çıkın.