Kedi kadın Carole Baskin ile flaş (ve aşırı sahte) bir röportaj

Kafasında çiçeklerden tacı, anjelik suratıyla kamera karşısına geçen Carole Baskin, Jimmy Fallon’la bir röportaj için buluştuğunu düşünüyordu. Sinir bozucu derecede detaylı bir şekilde planlanmış bir şakaya düştüğünü nereden bilebilirdi ki?

Geriye dönüp baktığımızda 2020’yi şu iki konu etrafında hatırlayacağız muhtemelen: COVID-19 ve Tiger King. İkisinin de haftalar öncesinden koparmaya başladığı kıyametin etkisi hâlâ geçmedi. Geçecek gibi de değil…

Burada her türlü delilik serbest

Fırsatlar ülkesi Amerika… Kulağa çok romantik gelse de size her istediğinizi olma fırsatı veren bu harikalar diyarı, açtığı özgürlük alanıyla nice delilikleri de kucaklayabiliyor. Hem tatlı deliliklerden de bahsetmiyoruz: Joe Exotic gibi adamlardan bahsediyoruz. Florida’nın orta yerinde aslanları, kaplanları doldurduğu devasa bir hayvan bahçesi açan, ABD başkanlık seçimlerine adaylığını koyan, eli makineli tüfekle etrafındakilere tehditler saçan, en sadık dostlarını bile tek bir kalemde harcayan; hem kendine hem de etrafındakilere zehir saçan bir delilik.

İşin üzücü tarafı, Netflix semalarında karşımıza çıkan Tiger King belgeseliyle gördük ki, Joe Exotic nadide bir karakter değil, onun gibi bir sürü var. İşi abartıp adeta kendi tarikatını kuran bir ”kedi sever” bile gördük: Doc Antle etrafında haremi, fil üstünde ortalıkta dolaşan bir zır deli ve kendisini Osho falan zannediyor olmalı ki etrafındakilerin kendisine Bhagavan olarak seslenmesini istiyor. Belgesel yayınlandığında, Doc Antle’ın Britney Spears’ın o meşhur MTV Video Music Awards performansı sırasında sahnede olduğunu keşfetmişti bazı seyirciler. O vahşi hayvanlarla dolu performans için, kaplanlarıyla destek olmuştu Doc Antle.

Melek mi, şeytan mı?!

Böyle bir sürü deliyi karşımıza çıkarmış olsa da Tiger King’in Joe Exotic’ten sonraki asıl yıldızı, Carole Baskin. ”Gerçekten kocasını kaplanlara yedirmiş olabilir mi” sorusuyla dünyanın dört bir yanında zihinleri meşgul eden Carole Baskin (hatta bazı iş toplantılarında bile gündem kayıp bir anda bu soru tartışılmaya başlıyormuş, böyle bir şey duyduk), belki de belgeseldeki en ikiyüzlü hikayelerin başrolünde. Güya kaplanları o korkunç koşullardan kurtarıyorum diyerek, eleştirdiği sistemin aynısını yaratan, o kaplanlar üzerinden binlerce doları cebine indiren Carole Baskin, her ne kadar kendini hayvan hakları savunucusu ilan etse de tam bir şarlatan. Hem belli ki kocasının parasına konmak için kıyma yapıp kaplanlara yedirmiş.

Öyle süslenip püslenip kamera karşısına geçtiği röportajın bir -çok afedersiniz ama- eşek şakası olduğunu öğrenince ne kadar sinirlenmiştir kim bilir. Şakacı arkadaşlarda da ciddi yürek varmış sahiden. Bakın, Joe Exotic’e kafa tutan, kocasını kaplanlara yedirmiş bir adamdan bahsediyoruz. Tehlike ve delilik gözlerinden fışkırıyor.

Olaylar şöyle gerçekleşiyor:

İki genç şakacı arkadaş, Josh Pieters ve Archie Manners, Carole Baskin’in Jimmy Fallon’lı Tonight Show’a çıkmak için nasıl yanıp tutuştuğunu bildikleri için kolları sıvıyorlar ve Carole’la iletişime geçiyorlar. ”Tonight Show ekibinden arıyoruz sizi” diyorlar ve hiç fire vermeden aşırı profesyonel bir şekilde süreci yürüterek Carole’ı bir röportaj vermesi için ikna ediyorlar. Hem de bu, belgeselden sonra Carole’ın vereceği/verdiği ilk röportaj!

(Üzülür gibi olduysanız, üzülmeyin, kocasını ve o dev kedileri düşünün.)

Hemen apar topar bir Zoom yayını hazırlıyorlar ve işi bir tık daha öteye taşıyarak, Jimmy Fallon’ın daha önceki ses kayıtlarından derleme yaparak yeni ses kayıtları hazırlıyorlar, sanki Jimmy Fallon gerçekten de Carole Baskin’le konuşuyormuş gibi yapacak şekilde. (İşte bu emektir.)

Sonuç: Kafasında çiçeklerden tacı, anjelik suratıyla uzun uzun açıklamalar yapan heyecanlı bir Carole Baskin. Maalesef çok fazla detay vermiyor. Big Cat Public Safety Act tarafında COVID-19 sırasında neler yaşandı, nasıl çözümler alındı, onları anlatıyor.

Bir de tabii şunu da ekleyiveriyor: Yavru kaplanları okşamak için sakın para vermeyin.

Yalnız şu sahte röportaj için harcanan emek… COVID-19 bazılarına bolca boş vakit kazandırdı tabii.