Ansızın akla gelen bir soru: Tobey Maguire nerede?

90’larda başlayan kariyeri, 2000’lerde Spider-Man serisiyle zirveye çıkmıştı. Başrollerdeydi artık. Ama bir süreliğine… Spider-Man setlerinden gelen arıza haberler ve tutmayan planlar derken yeniden ikinci rollere taşındı Tobey Maguire’ın kariyeri. Son olarak hangi filmde gördüğümüzü hayal meyal hatırlar gibiyiz ama… (The Great Gatsby miydi?) Sahiden; Tobey Maguire nerede?

Yazı: Engin Zeynelabidin

Kendini her daim güncellemenin formüllerini bulan Marvel, 90’lı yılların ortalarında, çizgi roman alemindeki gücünü yine yeniden kanıtlamak istercesine yeni bir hamle yaparak karşımıza çıkmıştı: İkonik kahramanlarından Spider-Man’i yeniden uyarlıyorlardı, hem de başarıyla…

Yeni Spider-Man serisi oldukça beğenildi okurlar tarafından. O dönemler yedi filmini sinemaya uyarlamayı başaran Marvel da önünde açılan bu fırsatı kaçırmadı ve Sony ile film çekimleri için güçleri birleştirdi. Sam Raimi senarist ve yönetmen olarak filmi üstlenmişti. Peki başrol kim olacaktı?

O dönem şanı yürüyen asi İngiliz centilmeni Jude Law mı, yoksa Amerika’nın sevgilisi Freddie Prinze Jr. mı geçirecekti Spider-Man kostümünü üzerine? Başrole dair merak giderek artarken Sam Raimi herkesi ters köşeye yatırdı diyebiliriz. Bizce çok da iyi yapmış… Uzun zamandır takip ettiği oyuncu Tobey Maguire’yi başrol olarak seçip, Sony’i de ikna etmeyi başarmıştı.

Sinema aleminin Tobey’i tanıması, Leonardo DiCaprio ve Robert De Niro’nun başrollerini paylaştığı 1993 tarihli film This Boy’s Life ile olmuştu. Filmografisindeki ikinci filmiydi bu. Evet küçük roller, zaman içerisinde büyükleri de peşinde getirmiş, Pleasantville, Wonder Boys ve The Cider House Rules gibi filmlerde önemli karakterleri perdeye taşımıştı Tobey. Alkışı toplamış olsa da o büyük patlamayı henüz gerçekleştirmiş değildi. Peter Parker rolü ise her şeyin başlangıcı oldu.

tobey maguire cider house rules

The Cider House Rules

Babyface bir örümcek adam

‘‘Bebek yüzü’’ ve masumane tavırlarıyla dönemin diğer aktörleri arasında kendine has bir yer açmıştı Tobey. Spider-Man’i de kendi yorumuyla canlandırmış ve serinin hayranları tarafından da kabul görmeyi başarmıştı. 2002 tarihli ilk filmin yakaladığı gişe başarısı serinin devam filmlerini de garantilemişti hem.

Biraz da kamera arkasına geçelim.

tobey maguire

Spider-Man’de rol arkadaşı olan James Franco büyük bir itirafta bulunarak Tobey’in birlikte çalışması çok zor bir insan olduğunu ileri sürmüştü. Spider-Man 2’nin çekimleriyle beraber bu gerçek biraz daha gün yüzüne çıkmaya başlıyor tabii. Sağlık sorunlarını ileri sürerek çekimlere doktoruyla katılmak istemişti mesela Tobey. Film ekibi tarafında bazı soru işaretleri yaratmış olmalı ki, onun bu talebiyle birlikte filmin çekimi komple iptal edilmişti. Hayranlar için şok edici bir haber! Sony ve Raimi bu büyük beklentiye tabii ki karşı duramıyor bir süre sonra ve filmin çekimlerine tekrar başlıyorlar. Ama aslında bu olayın Tobey’imizin daha büyük skandallara imza atacağının bir belirtisi olduğunu nereden bilebilirdik ki?

Bambaşka biri

Spider-Man 2 ile de büyük başarı yakalayan Tobey’in üçüncü filmde de karşımıza çıkacağını biliyorduk artık. Ayrıca bu rolün verdiği şöhret, ona başka projeler için de kapı açmıştı. Spider-Man setinde olmadığı zamanlarda Seabiscuit ve The Good German gibi filmler için kamera karşısına geçmişti. Bu esnada serinin üçüncü filmi ise peşinde spekülasyonlarla gelmeye hazırlanıyordu. Marvel’ın o kült karakteri, Peter Parker, kendisiyle özdeşleşmeyen bir başka karaktere dönüştürülüyordu. Ve tabii ki Marvel fanatiklerini gerçekten çok sinirlendirmişti bu yeni hamle. Yani en azından biz çok sinirlendik.

Tepkileri haklı bulan Sam Raimi ise sorumluluk üstlenerek filmin kötü olduğunu ve bu sonun seriye yakışmadığını söylemişti. Onun bu açıklamasını seriye devam edileceğinin bir belirtisi olarak yorumlayanlar da oldu. Öyle de oldu; Sam Raimi dördüncü filmin müjdesini verdi ve aynı kadroyla devam edeceklerini açıkladı. Tobey Maguire ise bir röportajında filmi 2011’de vizyona sokmak gibi bir hedefleri olduğunu söylemişti. Bu noktaya kadar her şey çok güzel ilerlerken Sam Raimi gündeme bomba gibi düşen bir itirafta bulunuyor ve senaryoyu yetiştiremeyeceğini söyleyerek filmin iptal edildiğini açıklayıveriyor. İkinci filmde pürüzlerin sorumlusu Tobey olsa da serinin iptalinde başka faktörlerin de işin içine girdiğinin bir kanıtı… Bu seri kapanmış olsa da başka Spider-Man filmleri çekilmeye devam edecekti; söylentiler dolaşmaya başlamıştı. Peter Parker rolü ise başka bir aktör üzerinden yeniden dizayn edilecekti.

Yeni işler, tutmayan projeler

Bu arada Tobey de kendi tarafında bazı yeni adımlar atmaya başladı. ‘‘Hep aynı rolü oynuyor’’ eleştirilerini ciddiye almış olmalı ki yapımcılığa atıldı. Ama maalesef evdeki hesap çarşıya uymadı ve çektiği üç film de gişede ‘‘yere çakıldı’’.

Tobey’in kariyeri günden günde düşmeye devam ederken hayranlarını sevindiren bir haber geldi: Leonardo DiCaprio ile beraber The Great Gatsby filmi için kamera karşısına geçeceklerdi. Esaslı da bir rolü vardı. Kulislerde DiCaprio’nun cast seçiminde torpil yaptığı iddiaları dolaşmış olsa da (Tobey ve Leo çocukluktan beri kankalar) Tobey’nin filmdeki performansı akıllara kazındı. Fakat işler istediğimiz gibi gitmedi…

tobey maguire leonardo dicaprio

Magazin basının karşısında

Kredi kartı geçersiz sayılınca sokak ortasında patlattığı küfürler gündemde çınlamaya başlamıştı. Alkol sorunu da ciddi boyutlara ulaşmıştı artık. Daha kötüsü ne olabilir derken kumar masasında görüntülendi. Böyle yazdığımıza bakmayın; aralarında Matt Damon ve Leonardo DiCaprio’nun da olduğu arkadaşlarıyla beraber poker oynuyordu. Ama medya ona yüzünü dönmüştü bir kere. Buradan da ona çullanmanın bir yolunu buldular. Matt ve Leo’nun yardım kampanyaları ve küresel iklim krizine karşı attıkları adımlar onları bir nevi dokunulmaz kılmıştı zaten; onları es geçip kendilerine Tobey’yi seçtiler. Bu olaylardan sonra Şah Mat isimli filmdeki performansı bile yardımcı olamadı ona.

2014’ten bu yana aktör olarak karşımıza çıkmıyor olması biz hayranları için üzücü… Şimdi nerede, onun cevabı henüz bizde yok ama dönüşü muhteşem olur mu, bekleyip görmek kalıyor bize sadece.

Tobey Maguire nerede Tobey Maguire nerede Tobey Maguire nerede Tobey Maguire nerede