LP konseri öncesi, ısınma turları

Laura Pergolizzi ya da zihnimize kazıdığımız adıyla LP, bu akşam en sevdiğimiz şarkılarını da peşine takarak evimize konuk olacak. Bir nevi bayram ziyareti gibi…

Önce bir şarkıyla açılışı yapalım.

Evet, ”hayat normale dönecek mi, dönünce ne olacak, ‘normal’ ne” diye karantinaya dair kaygılı düşüncelerimizi başka kanallara yönlendirdiğimiz şu günlerde yardımımıza yine sevdiğimiz müzisyenler koşuyor. Hem de dijitalin imkanları sağ olsun, canlı performanslarıyla başucumuza kadar da geliyorlar.

Pop müziğin süper kahramanlarından biri olan LP de bize bir tür bayram ziyareti yapmak istemiş olacak ki (tamam, niyeti tam olarak bu olmayabilir her halükarda başımızın üstünde yeri var), Birlikte Güzel Ev’de serisi kapsamında bu akşam bir konserle canlı yayında olacak. Saatlerinizi kurun ve 22.00’a doğru, Instagram’da @birlikteguzel hesabının yolunu tutun.

LP için süper kahraman dememizin bir sebebi var aslında. Beş albüm ve üç kısaçalardan oluşan diskografisiyle geçtiğimiz 20 yıl boyunca, pop müziğin en özgün seslerinden birine dönüştü LP. Minimal sesler üzerinden de ne kadar coşkulu olunabileceğini gösteriyordu herkese. Duru ve güçlü vokalleri ise anlattığı hikayeleri zihnimizde daha da sağlamlaştırıyor, içten ve dostane bir yere taşıyordu. Gönlünden kopanları bize de haykırıyor gibi her zaman; ortak hislerde buluşturuyor bizi.

Ful fors üretmeye devam ediyor LP. Sadece kendi diskografisi için değil, pop müziğin diğer star isimleri için de. Hatta Cher ve Céline Dion gibi divalar bile onun yazıp bestelediği parçaları seslendiriyor gümbür gümbür. Mesela Céline Dion’un Courage albümündeki duygu yüklü parçası Change My Mind, LP imzasını taşıyor.

Cher’in 2013 tarihli Closer to the Truth albümünde de iki LP parçası var: Red ve Pride. Dinlerken yerinizde durmanız mümkün değil.

Söz konusu divalar olunca kendimizi tutamadık tabii ama Christina Aguilera‘dan Rihanna’ya, Backstreet Boys’tan Rita Ora’ya bestelediği parçalar üzerinden daha nice isimle yolları kesişiyor LP’nin. Bir parçanın ona ait olduğunu ise ana hatları üzerinden tahmin etmek ise hiç zor değil; en hüzünlü anlarına bile hakim olabilen güçlü bir duruş, zihnindekileri sakınmayan sözler ve içten bir haykırış.

Şuraya bir çalma listesi koyalım, ne demek istediğimizi somut bir şekilde anlatabilmek için. Bir de tabii, bu akşamki konser öncesi ısınma turları başlasın diye. Adını tüm dünyaya duyuran Lost on You da elbette listede var ama biz başka favorilerimizi de ekledik.