Beyoğlu Sineması’ndan sinemaseverlere bir çağrı: #Sayenizde

Beyoğlu’nun son kalelerinden olan Beyoğlu Sineması, pandemi sürecinde kapattığı kapılarını yeniden açabilmek için izleyicisine destek çağrısı yapıyor.

Beyoğlu neydi?

Beyoğlu geçmişimize dair her şeydi. İstiklal’i dik kesen ve bazen de paralel bir şekilde uzanan o sokaklarda biriktirilmiş türlü türlü anılardı…

Merak etmeyin, bu yazı ”Bizim zamanımızda Beyoğlu’na kravatsız çıkılmazdı” hissiyatında uzayıp gitmeyecek ama birden bire esiveren bu nostaljinin bir sebebi var elbette.

Beyoğlu Sineması

Beyoğlu’nun son kalelerinden olan Beyoğlu Sineması, pandemi sürecinde kapattığı kapılarını yeniden açabilmek için izleyicisine destek çağrısı yapıyor. Karantina döneminde uzunca bir süre kapalı kalan sinema için şartlar giderek zorlaşıyor hatta belirsizliğe doğru gidiyor. İzleyicinin bir daha ne zaman kendini güvende hissederek salonları dolduracağını kestirmek güç. Haliyle sinemanın ayakta kalması da giderek zorlaşıyor.

Karantina sırasında önce, adını kurulduğu yıldan alan 1989 isimli bir haftalık gazeteyle giderlerine destek arayışına girişti sinema. Aylık 10,00 TL ve yıllık 100,00 TL olmak üzere iki farklı üyelik sistemiyle 1989’a abone olmak mümkündü.

Şimdi ise, geleceğine dair endişelerin arttığı noktada #Sayenizde diyerek bir çağrı yapıyor Beyoğlu Sineması.

Hatta sözü onlara bırakalım:

”Kampanyanın önceliği, pandemi sonrası Beyoğlu Sineması’nın kapılarını yeniden açabilmesi ve yapılacak destekler sayesinde bağımsızlığını koruyarak, Türkiye’de sinema kültürünün gelişimine katkı sağlamaya uzunca bir süre daha devam etmesi. Nuri Bilge Ceylan, Zeki Demirkubuz, Yeşim Ustaoğlu gibi sinemacıların ilk filmlerini tek kopyayla gösteren Beyoğlu Sineması, yeni sinemacıların yetişmesine katkı sağlayacak, festivallerden ödüllerle dönen filmleri Türkiye’deki sinemaseverlerle bu sayede buluşturmaya devam edecek.”

Sayenizde BS

Buradaki Fongogo kampanyası üzerinden 250TL, 500TL, 1.000TL, 2.500TL, 5.000TL ve 10.000 TL olmak üzere farklı destek opsiyonlarından birini seçerek Beyoğlu Sineması’na destek olabilirsiniz. Bu arada, destek olan sinemaseverlerin isimleri her seans öncesinde sinemanın perdesinde yer alacak ve filmlerin bu destekler sayesinde seyirciyle buluştuğu hatırlanacakmış.

Geçmişimizde kendine has bir rol kapan Beyoğlu Sineması’yla yine yeniden buluşabilmemiz sayemizde, #Sayenizde olacak belli ki.