”İştah kabartan” yemek kitapları

Yemek, tabakta gördüğümüzün, çiğnediğimizin ötesinde bir tarihin, kültürün en önemli yapı taşlarından biri. Yemek kültürü üzerine yazılmış kitaplar ise işte bu tarihi ve kültürü önümüze seriyor. Kimi yavaş yavaş, bölüm bölüm okunacak, kimi de bir çırpıda bitecek cinsten ama hepsi zamansız, hepsi hayatımızın her alanında karşımıza çıkan yemeklerin ötesini işaret ediyor. Anlayacağınız yemek yemeninin bir eylemden öte olduğunu hisseden herkesin kütüphanesinde bulunması gereken bazı yemek kitapları var. Elbette dadanmak gerekti.

Vefa Zat – Adabıyla Rakı ve Çilingir Sofrası

Rakı üstadı Vefa Zat’ın kaleminden rakının ve çilingir sofrasının tarihi, adabı ve kültürümüzdeki yerini okuyabilirsiniz. “Temiz içen, içkiyi amaç olarak değil, araç olarak içer. O dostluğa, güzelliğe ve mutluluğa ulaşmak için içkiyi bir araç olarak kabul eder ve bu aracı kullanırken de asla kararını kaçırmaz, ölçüsünde kalır”. Aklımızın bir ucunda bulunsun.

Gerda Muller – Bostancı Burcik Sebzeler Nasıl Yetişiyor?

Başta çocuk kitabı gibi görünse de kendisinden öğrenecek çok şey var. Şehirli insanın dramı işte, bu kitabı elinize alınca topraktan ne kadar da uzak olduğumuzu bir kez daha anlıyorsunuz.

Murat Belge – Tarih Boyunca Yemek Kültürü

Öyle keyifli ki okumak seni! Yemek yemek başlıca bir kültür, bir yaşam biçimi aslında. Her kültür de kendi yeme-içme alışkanlıklarıyla varlığını sürdürüyor. Murat Bilge o derin bilgeliğiyle, sofra adabının evriminden ülke mutfaklarına; bitkilere, sebzelere, peynirlere üç-dört sayfalık bölümlerle dokuna dokuna geçiyor. Ne olur ne olmaz açken okumayın.

Takuhi Tovmasyan – Sofranız Şen Olsun

Takuhi Tovmasyan, kendi aile sofraları, Ermeni lezzetleri, düğün bayram vazgeçilmezleri ve sanki yanında oturuyor da beraber bir kahve içiyorsunuz hissi veren hikayeleriyle bizi geçmişe götürüyor. Tarifler hikayelerin birer uzantısı gibi aslında, önce hikayenin tadına bakıyorsunuz sonra da tarifin!

Marianna Yerasimos – İstanbullu Bir Rum Ailenin Mutfak Serüveni

Bu kitabın yeri bende ayrı! 2019 Aralık ayında Köklere Dönüş projemi yapmaya karar verdiğimde Marianna Yerasimos’un bir sohbetine katılmıştım. O kadar etkilenmiştim ki, kitabı da aynı duygularla okudum. Yerasimos, kendi aile bireylerinin hikayelerini Rum sofraları ve leziz tarifleriyle harmanlanıyor. Geçmişe keyifli bir yolculuk yapıyorsunuz.

Brillat – Savarin – Lezzetin Fizyolojisi ya da Yüce Mutfak Üzerine Düşünceler

“Bana ne yediğini söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim” sözünün sahibi, belki de ilk gastronom Brillat- Savarin’e ait bu kitap gastronomi dünyasına damgasını vuran en eski kaynaklardan biri. Kütüphanemin olmazsa olmazı! Açıp birkaç sayfa okumak bile ufkumu açıyor. Unutmayalım ki sofra zevki her yaşta, her koşulda, her ülkede ve her gün vardır. Bu, diğer zevklerle birlikte yaşanır ve diğerlerini kaybettiğimizde bizi avutan son zevk olarak kalır. Pandemi gündemine ne kadar da uygun değil mi?

View this post on Instagram

Benden size ufak bir armağan olsun⬇️🎁 Nevin Halıcı, Türk mutfak kültürünün en önemli araştırmacı ve yemek yazarlarından biri. Kendisini 2 ay evvel @parabereforum da dinleme şansım oldu. Gerçekten şans diyorum, çünkü öyle! 🙏 Bu kitap bir tarif kitabının ötesinde Güneydoğu Anadolu bölgesinin mutfak kültürüne dair birçok bilgi veriyor. Bölgedeki kadınlarla hem görüşmeler yapılarak hem de yerinde tariflerin gözlemlenmesiyle o ilin özgün yemekleri sunuluyor. Bana heyecan veren bu kitabı bir kişiye de hediye etmek isterim. 📦 Yapmanız gereken şey @bukizhepac takipçisi olmak ve bu kitabın ilgisini çekeceğini düşündüğünüz birini etiketlemek! Kimbilir belki de kendinizi sembusek yaparken bulursunuz👨‍🍳🧑🏻‍🍳 Cuma 17:00 açıklamamız başkandan 😉#bukızhepaç

A post shared by Bu Kız Hep Aç (@bukizhepac) on

Nevin Halıcı – Güneydoğu Anadolu Bölgesi Mutfak Kültürü ve Yemekleri

Bölgenin yeme-içme kültüründen geleneklerine uzanan kapsamlı bir araştırma sonucu çıkan yöresel tarifler kitabı. Ana hatlarıyla bir tarif kitabı gibi görünse de bölgenin mutfak kültürü ve yaşam biçimi üzerine nesilden nesle aktarılacak bir çalışma. Zaten konu Nevin Halıcı olduğunda fazla söze de gerek yok, Türk mutfağının duayenlerinden biri demek yanlış olmaz herhalde.

Erhan Akarçay – Beslencenin Sosyolojisi

Kitabın her sayfasını çevirdiğinizde özellikle sosyoloji okuyan arkadaşlarım okula geri dönmüş gibi hissedecek. Ünlü sosyologların yemek üzerine ideolojik referanslarıyla “beslence” konusunu deşeceksiniz. Özellikle günümüzde beslenme ve eğlencenin iç içe geçtiği bu dünyada yaşadıklarımızı anlamlandırmak adına mutlaka okunmalı.

Vedat Ozan – Lezzetler Kitabı

O kadar akıcı bir dili var ki kitabın, sanki Vedat Bey kitaptan çıkmış yanımda bana yemek masalları anlatıyor. İşi fazla romantikleştirmeyeyim, şaka bir yana, bu kitabı sırayla okumuyorum canım hangi konuyu isterse onu açıp kapatıyorum. Bir yıl olacak kütüphaneme kaldıramadım. Her satırı merak ve heyecan uyandırıyor ve aynı bu duygularla yazıldığı öyle belli ki! Bir gün ketçap, bir gün çikolata okuyorum. Daha ne isterim?!

 

yemek kitapları yemek kitapları