Bir veda yazısı için fazlaca ilham içerir: Kansai Yamamoto

David Bowie’nin popüler kültür tarihine damga vuran ikonik tarzının arkasındaki en önemli dehalardan biriydi Kansai Yamamoto. Geleneklerden aldığı ilhamı geleceğe (ve David Bowie’yle birlikte uzaya) fırlatan bu sıra dışı tasarımcının imzasını taşıyan her bir kıyafet nice bilim-kurguya meydan okuyacak kadar fütüristik ve zihin açıcı. Hem de en ufak detayına kadar…

image-asset

Bir çağa damgasını vuranlar genellikle bulunduğu çağın ötesinde düşünebilenlerden çıkıyor. İlhamını kalbinde tutmayıp gerçekleştirme cesaretine sahip olanlar da ihtiyacı olan insanlarla karşılaşıyor, olması gerektiği gibi adları dünya tarihindeki yerini alıyor. Onlardan biri de Kansai Yamamoto. Kendisi avangart kelimesinin temsili. 1944 yılında Japonya’nın Yokohama şehrinde doğuyor. İnşaat mühendisi olmak için okuduğu sıralarda anlıyor ki bu kadar sınır ona göre değil. Modaya odaklanmak için okuldan ayrılıyor ve tasarımcı Junko Koshino ve Hisashi Hosono’nun atölyelerinde çıraklık yapmaya başlıyor. Hatta 1967 yılında Bunka Moda Koleji tarafından Soen ödülüne layık görülüyor ve böylece ilk ödülüne kavuşuyor.

1971 yılında Tokyo’da kendi markasını kuruyor ve ilk koleksiyonu Londra ve Amerika’da hatta o dönemlerde sergilediği birçok avangart koleksiyonla ünlü olan Pennsylvania Allentown’daki Hess mağazasında tanıtılıyor. Fakat Yamamoto’nun asıl hikayesi David Bowie ile tanışmasıyla başlıyor.

Bilindiği üzere David Bowie kariyeri boyunca çeşitli kişiliklere bürünmek için modanın dönüştürücü gücünü kullanıyor. Yıl 1972 olduğunda Bowie Londra’da T. Rex ve Iggy Pop ile çalışan stylist Yacco Takahashi ile çalışmaya başlıyor. Onun aracılığıyla Yamamoto ile tanışıyor ama bu tanışma gerçekleşmeden de tasarımlarının büyük hayranı olduğu söylenenler arasında.

dc058d489a0eb551707b689339a5235f--david-bowie-musicians

İkisi birbirini bulduğunda ise David Bowie’nin alter egosu olduğu düşünülen, 1972 yılında çıkardığı konsept albümün bir nevi kendine münhasır karakteri olan uzaylı rock yıldızı Ziggy Stardust ortaya çıkıyor. 1973’te New York’taki Radio City Hall’daki ilk Ziggy Stardust şovunda Yamamoto’nun tasarımları da artık Bowie’nin dünyaya verdiği mesajın bir parçası oluyor. Fütüristik bir vizyonla hazırlanmış olan tulumlar o zamandan beri moda tarihinin en ikonik parçalarından kabul ediliyor.

Üstelik Yamamoto kıyafetlerinin başta kadınlar için tasarlandığını fakat Bowie’nin vücut yapısı sebebiyle hiç zorlanmadan tüm parçaları taşıyabildiğini söylüyor. Androjen sahne kostümleri tüm Ziggy Stardust turnesine damga vuruyor. Albüm de Rolling Stone dergisinin gelmiş geçmiş en iyi 500 albüm listesinde 35. sıranın sahibi oluyor.

kansai-yamamoto-2017-8959605b

70’ler ve 80’ler boyunca Londra, Paris ve New York gibi moda dünyasının önemli şehirlerinde koleksiyonlarını sunduktan sonra 90’lı yılların başında müzik, dans ve akrobasinin öne çıktığı geleneksel Japon festivalleri tadında büyük şovlar düzenlemek için moda kariyerine ara veriyor Yamamoto. Pek tabii şovlar Vietnam’dan Hindistan’a, Japonya’dan Rusya’ya kadar dünyanın dört bir yanında sergileniyor. Hatta 1993 yılında Moskova’da, Kızıl Meydan’da 120 bin kişilik bir kalabalığın gösteride bulunduğu söyleniyor.

Screen Shot 2020-07-30 at 16.06.22

1999 yılında ise Junko Koshino ile kimononun modern bir versiyonunu tasarlıyor; Bowie tarafından giyilenler de dahil olmak üzere, avangart kimono tasarımları da onun sayesinde moda sahnesindeki yerini sağlamlaştırmış oluyor.

Hatta çizgileri moda dünyası dışında da hayat buluyor, Narita Havaalanı’nı Tokyo’nun merkezine bağlayan treni de tasarladığı biliniyor. 2018 yılında Louis Vuitton ile ortaklaşa yarattığı koleksiyonla da ikonik tarzını bir kere daha hatırlatıyor.

bf5ff42838ba1dbe70ce0c414f59ce07

Her anlamda ilham verici bir hayat yaşayan tasarımcı, geçtiğimiz günlerde aramızdan ayrıldı. Moda dünyasında birçok tasarımcı ve platform üzüntülerini dile getirirken moda camiası açısından bakıldığında son zamanların popüler hesaplarından bir olan Diet Prada ise paylaşımında üzüntüsünü dile getirirken “Muhtemelen uzaylı David Bowie ile kendi gezegenlerinde parti yapıyorlar” diye de ekliyor.

View this post on Instagram

Sad to hear of the passing of legendary Japanese fashion designer Kansai Yamamoto today. Probably best-known for the avant garde looks he made in collaboration with similarly legendary space alien David Bowie, they are hopefully now partying together again on their home planet. Yamamoto’s designs were said to encompass the Japanese spirit of ‘basara’, which roughly translates to ‘dressing freely’. Art and fashion historians have described the way basara encompasses excessive behaviors and tastes, and the delight they inspire. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ In 1971, Yamamoto moved to London and began selling designs for women, where they were discovered by Bowie. Introduced by mutual friends Stevie Wonder and Elton John, they went on to collaborate on some of the 20th century’s most iconic stage looks. They were some of the first to consider a rock and roll performer in a theatrical sense, and their flamboyant designs succeeded in reaching the audience all the way to the back row with their visual splendor. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ His career had many highlights— he brought renewed energy and attention to the classical fashions of the kimono, designed the train that connects the Narita airport to central Tokyo, and was honored with major retrospectives of his work. In 2018, at age 74, he collaborated with Louis Vuitton, combining his signature Kabuki-makeup face prints, bold Daruma dolls and other motifs with LV’s monogram canvas, further cementing his iconic status. He was still hard at work to the end, and leaves behind a project set to launch in just four days. The online streaming event, "Nippon Genki Project 2020 Super Energy," will debut as scheduled on July 31. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ These images are just a fraction of the incredible legacy Kansai Yamamoto leaves behind. May he continue to inspire for generations. • #kansaiyamamoto #rip #fashion #designer #legendary #iconic #20thcentury #21stcentury #japanesedesigner #Japan #basara #2020 #kimono #davidbowie #bowie #ziggystardust #costumedesign #glamrock #genderneutral #rockandroll #avantgarde #louisvuitton #ootd #wiwt #collaboration #dietprada

A post shared by Diet Prada ™ (@diet_prada) on

Onlar bir yerlerde buluşmuş mudur bilinmez. Fakat tekrar bir araya gelseler sahip oldukları evrensel vizyonla yeni bir çağ daha başlatmaları çok olası. Sadece fotoğraflarına ve tasarımlarına bakıldığında bile yaydıkları ilham veren enerjinin gelecek tüm nesilleri de etkilemesi dileğiyle…

GettyImages-90102833

Kansai Yamamoto Kansai Yamamoto