Gucci Beauty’nin yeni kampanya yüzü Ellie Goldstein ile tanışın

18 yaşındaki genç model Ellie Goldstein, Down sendromlu birinin yaşadığı zorlukları dünyaya tüm güzelliğiyle anlatırken, eski kalıpların nasıl birer birer yıkıldığını; yaratıcılığın, cesaretin ve güzelliğin birbirilerine ne kadar bağlı olduğunu hatırlatıyor. Ellie Goldstein ile tanışın

‘Ortak yargılar’ diye adlandırılan kavramın varlığının sorgulandığı, hatta altında sıralanan maddelerin artık geçerliliğini koruyamadığı günlere neyse ki vardık. Kimi zihinleri hâlâ meşgul eden kalıplara ayrılan sürenin gerçekten sonunda mıyız? Bilinmez. Fakat değişimin verdiği hafifleme ve ateşlediği cesaret birçok kalbi çoktan fethetti. Neyin, kimin, nasıl ve neden güzel olduğu veya olmadığı hakkındaki algılar zaman içinde o kadar daralıp acımasız bir hale gelmişti ki sona yaklaşması an meselesiydi. Sonuçta her şey zıttı ile var olur. Bu kadar ileri gitmek moda ve güzellik sektörlerinin bile haddine düşemedi. Pek öyle gözükmüyor demeyin, inanın şimdilerde meydan okumalar hiç olmadıkları kadar güçlü.

Görsel farklılıkları olan modelleri temsil eden İngiltere merkezli Zebedee Management da kurulduğu 2017 yılından beri demode algılara karşı çalışıyor. Deneyimli bir sosyal hizmet uzmanı olarak savunmasız yetişkinler ve çocuklarla çalışma deneyimi olan Zebedee Management’ın direktörü Laura Johnson ajansı Zoe Proctor ile farklılıklara, engellere ya da öğrenme zorluklarına sahip insanlara daha fazla fırsat yaratmak amacıyla yola çıkıyor.

View this post on Instagram

ZEBEDEE X HUCKBOBDY COLLABORATION My name is Bernadette Hagans, I’m from Belfast and I’m a model with a prosthetic leg. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ What does disability month mean to you? I think it’s so important to keep raising awareness of different disabilities and how we can still live completely normal lives. So many people don’t understand that having a disability doesn’t make you any less of a person, we all deserve equality and inclusion. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ What does modelling make you feel? I feel empowered when I model. Before my amputation of my leg, I was really shy. Modelling has helped my confidence grow and I feel amazing shooting. I love that I’m able to be a part of the change in the industry. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Who inspires you? I would say my family and friends do. Everyone has their own issues and journeys but I love that we can all keep pushing forward and overcome it. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ What is your proudest moment so far? Getting booked by a brand I really wanted to work with made me so proud because I didn’t think I could do it. I now feel like I can keep pushing towards anything that I want. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Model @bernadettehagans Creative Direction & Production by HUCKBODY @huckbody_ assisted by Laura Huckbody @huckbody24 & India Proctor @indiaproctorr Photography by Darren Black @darren_black Videography by Dani Lanae @calltheshots__ Post production by Chris Carr @carr4081 at Brain Make-up by Helen Brady @helenbradymua using Illamasqua @illamasqua assisted by Monica Montalvo @monicamontalvomua Hair by Mary Geoghegan @maryg.hair using Sebastian Professional @sebastianpro_official assisted by Annette Gray @nettgray ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀ Suit @hosheldonhall Earrings @adrianlewisjewellery Rings @amygotheridge_design Shoes @katmaconie

A post shared by Zebedee Management (@zebedee_management) on

Ellie Goldstein de 2017 yılından beri ajansa bağlı olarak modellik yapıyor. 18 yaşında olan genç modelin bir arkadaşının ajansın reklamını görmesi ve onu ikna etmesiyle başlayan yolculuğu şimdilerde Gucci Beauty’nin son kampanyasında ve Vogue İtalya’nın kapağında yer almasına kadar uzanıyor.

033478f0-c1c5-11ea-87e8-3f602e1ab742_800_420

Down sendromlu Ellie, yaşadığı en büyük zorluğun ne olduğu sorulduğunda en güzel gülümsemesini takınarak anlatmaya başlıyor: “Karşılaştığım tek zorluk, iletişim kurabileceğimi ve tıpkı onlar gibi olduğumu, belki de bazı şeyleri öğrenmede daha yavaş olduğumu anlayana kadar, benim yerime annemle anlaşıp benim yerime annemle konuşan insanlardı”. Annesi Yvonne Goldstein de BBC’ye yaptığı açıklamayla yıllar içinde tüm yaşanmışlıklarına rağmen “Dünya çeşitliliği ve kapsayıcılığı kucaklamaya hazır” diyerek umut ve cesaret merceğinden baktığını herkese kanıtlıyor. Gucci’nin baş tasarım direktörü Alessandro Michele de Vogue’a “L’Obscur maskarasını, özgürlük hikayesini kendi tarzında anlatan otantik bir kişi için tasarladım” diyor.

ellie 2

Ellie’nin David PD Hyde tarafından çekilen fotoğrafı, Gucci Beauty ve Vogue Italy dergisinin Instagram hesaplarında yayınlanarak epey beğeni topluyor. Hatta Gucci’nin ortalama bir gönderisinin aldığı beğeni sayının on katı olduğu söyleniyor.

Sektör içinde birçok platformda haber olan kampanya Ellie’nin kendine has doğal güzelliğini de herkese gösteriyor. Neredeyse şeffaf gibi duran bir ten makyajına “bakımlı ama gayri resmi” duran doğal kaşları ve yeni Gucci maskarası eşlik ediyor.

Kampanyanın fotoğraf sanatçısı Hyde da fiziksel engele sahip biri olarak “Proje, çeşitlilikteki güzelliği kucaklamakla ilgili” diyor. Kurulduğundan beri etkileyici bir müşteri portföyüne sahip olan Zebedee, şimdiye kadar H&M ve Teatum Jones’a kadar birçok farklı marka ile çalışıyor, kurucularından Johnson ise “Fantastik iyimserlik duygularından hayal kırıklığına geçtiğimiz de oluyor” diyor. Londra Moda Haftası için hiç aranmadıklarını belirterek ekliyor, ”İlerleme genellikle acı verici derecede yavaş geliyor”.

Son yıllarda ırk, yaş ve cinsiyet gibi konularda çeşitlilik bakımından genel bir artış kaydedilirken engelli ve farklı fiziksel özelliklere sahip bireylerden asla söz edilmediği de bir gerçek. Moda yorumcusu Caryn Franklin de konuyla ilgili “Standart ajanslar tarihsel olarak modellerine üzücü bir özen gösterdiler” diyor. “Vücut farklılığına öncelik veren bir ajans, özel ihtiyaçları olan üyelerini savunmak için daha iyi bir yerdedir” diye de ekliyor. Her zamanki gibi işin ticari kaygıları bir yana Gucci kampanyasının yansımalarının gösterdiği gibi, moda kendini bu konulara açtığı zaman herkes daha fazla kulak kesiliyor…

Tabii bir taraftan, markaların bu hamlelerinin pazarlama stratejilerinin bir uzantısı olduğunu söyleyenler de olacaktır. Belki de doğru ama arkasındaki fikir her ne olursa olsun, kalıpları yıkma konusunda etkili olduğu da gerçek tüm bunların. Arkaik estetik ve güzellik ideallerine veda çağının henüz çok başında olsak da görmek isteyen gözleri bekleyen daha çok güzellik var gibi duruyor.

 

Ellie Goldstein ile tanışın Ellie Goldstein ile tanışın Ellie Goldstein ile tanışın