Kırmızı halısı ve Lady Gaga’sıyla 2020 MTV Video Müzik Ödülleri

Birlik ve eşitlik çağrılarının öne çıktığı, pandemi gölgesinde gerçekleşen bir törenle dağıtıldı 2020 MTV Video Müzik Ödülleri. Fütüristik kılıklarıyla Lady Gaga, yine top üzerinde tepeden sallanmalı Miley Cyrus, kırmızı halı görünümüyle fena tokatlayan The Weeknd derken kurak geçen şu yılda gerekli popüler kültür dozumuzu da almış olduk. Bu yıl ödüllerin arasına Evde Çekilmiş En İyi Müzik Videosu ve En İyi Karantina Performansı gibi kategoriler de eklenmişti hem. Bir pandemi hatırasından öteye gitmeyeceğini umuyoruz.

Ödül törenleri her ne kadar kırmızı halı kıyafetleri, ödül konuşmaları, sunucuların komiklikleri(?) etrafında dönen, halihazırda yazılmış olan metinlerin ‘doğal’ canlandırmaları olsa da bazen de birileri çıkıyor diyeceğini diyor doğal olarak ertesi gün de onlar hatırlanıyor. Hoş arada Kanye West sahneye atlıyor ve ödüllere itiraz ediyor, Britney Spears de Madonna’yı öpüyor falan ama kast ettiğimiz hatırlanma o değil.

Örneklerden ve başlıktan belli olduğu üzere konumuz 2020 VMAS yani MTV Video Müzik Ödülleri. Dün gece pandemiye yakışır bir mesafeyle çoğunlukla sanal/çevrim içi bir etkinlik olarak düzenlendi. Oyuncu ve şarkıcı Keke Palmer’in ev sahipliğini üstlendiği gecede bazı performanslar New York City’de belirlenen yerlerde izleyicisiz yapılırken, gecede yayınlanan videoların büyük çoğunluğu yeşil ekranda parça parça çekilerek daha sonra bir araya getirildi. Lady Gaga’nın Yılın Şarkıcısı dahil beş kategoride kazandığı gecede K-POP’un prensleri BTS de dört ödül alarak törenin yıldızlarından olduğunu kanıtladı herkese.

bbe66689-d7ea-42fd-a8ab-1d823ee26446-1269752726

Taylor Swift gibi bazı konuklar da geceye canlı bağlantıyla evden katıldı.

unnamed-2

Pandemi doğallığı resmen ödül törenlerini bile etkiledi… Baksanıza, Taylor girmiş bir odaya, ev haliye törene katılıyor…

df41a33b-168e-4cec-9816-ef0f32e616ad-1269752812

Pandemi döneminde gerçekleştirilen ilk büyük ödül töreni olarak bazı konularda alkışı hak ediyor MTV Video Müzik Ödülleri. Ama ‘bazı’ konularda. Devasa sahnelerde, kusursuz koreografilere alışmış olanlar için önceden kaydedilmiş performansların haklı olarak biraz yetersiz kalıyor. Etkileri de Twitter alemine bir güzel yansımış gibi duruyor. Zaten hazırlık sürecinde eyalete gelen sanatçıların New York’un zorunlu 14 günlük karantina sürecinden muaf tutulduğu yönündeki haberler de epey ses getirmişti.

weeknd

Tüm bunlar bir yana gecenin öne çıkan performans ve isimleri de yok değil. Mesela The Weeknd, Blinding Lights ile Yılın Videosu ödülünün sahibi oldu. Açıkçası kendisi ödülü gerçekten hak etmişe benziyor çünkü şarkıcı burnunda, kaşında ve gözünün altından yüzüne doğru yayılan kesiklerden oluşan makyajıyla Blinding Lights videosundan fırlayıp da törene gelmiş gibiydi.

The Weeknd’in Casino ve Joaquin Phoenix’in başrolünde olduğu Joker gibi filmlerden aldığı büyük ilhamla saykodelik bir havaya bürünen son albümü After Hours’un ana temasını bu kadar benimsemiş olması şaka bir yana gerçek bir başarı. Keza albüm de eleştirmenlerden büyük beğeni topladı. Mart ayında piyasaya sürüldükten sonra, Heartless ve Blinding Lights ABD Billboard Hot 100 listesinde en üst sıralarında yer aldı.

Hudson Yards’ın tepesinde havai fişeklerle dolu bir Blinding Lights performansıyla geceye başlayan The Weeknd, Yılın En İyi R&B ve Video kategorilerinde aldığı ödüllerin yanı sıra After Hours single’ı için de iki VMA’yı eve götürdü. Ancak sanatçı bir kutlama havasında olmaktan çok uzaktı…

Abel Makkonen Tesfaye yani nam-ı diğer The Weeknd ödülünün hakkını veren bir konuşma yaparak, Breonna Taylor’ın ölümüne ve Jacob Blake’in vurulmasına değinirken sözleri kısa ve netti: “Teşekkürler, VMAS ve MTV. Lamar Taylor ve Anton Tammi’ye de teşekkürler. Şu anı kutlamak ve bu anın tadını çıkarmak benim için zor. O yüzden Jacob Blake ve Breonna Taylor için adalet dileyeceğim. Teşekkür ederim.”

Gecenin sonuna doğru bir ödül daha aldığında da verdiği mesaj çok benzerdi. Son yıllarda ödül törenlerinde daha sık görmeye başladığımız politik içerikli konuşmalar pek tabii birçok mesaj barındırıyor. Bazı kesimlerce samimiyeti haklı olarak sorgulanıyor, sonuçta sistemin doğurduğu törenlerde dile getirilen sözler bunlar. Fakat geçen yılki Oscar töreninde Joaquin Phoenix’in “Stop” (“Dur”) diyerek alkışları durdurması ve yaptığı konuşma hâlâ akıllardaysa kayda değer sonuçlar da alınmıyor diyemeyiz.

Gecenin esas kadını olan Lady Gaga, yıllar yılı MTV ödüllerinde giydikleriyle konuşturmasını iyi bildiğini gösterdiği gibi bu yıl da pandemi şıklığının ne demek olduğunu cümle aleme göstermiş oldu. Geceye dokuz adaylıkla giriş yapan sanatçı aldığı beş ödülün yanı sıra Tricon ödülünün de sahibi. Bu demek oluyor ki kendisi üç veya daha fazla disiplinde son derece başarılı biri…

lady-gaga-vmas-2013-performance-2

Fütüristik bir disko albümü olan Chromatica’nın dünyasını törene de taşıyan Gaga, tüm kostümlerine uygun göz dolduran maskeleriyle, maske takmanın önemine ve bunun bir saygı göstergesi olduğuna vurgu yapmadan da geçmedi.

91345d4c-1374-4f95-b939-751c4a89e1c7-AP_2020_MTV_Video_Music_Awards.1

Sonra bir de Rain On Me parçasında düet yaptığı Ariana Grande ile beraber dokuz dakikalık bir mini konser için sahneye çıktı.

 

Ödül töreni haberi listesiz olmaz malum. Neymiş, kimmiş diyerek dadanmak isteyenler sıralı liste için aşağıya kaydırabilir;

 

YILIN MÜZİK KLİBİ

The Weeknd – “Blinding Lights” – XO / Republic Records

YILIN SANATÇISI

Lady Gaga – Streamline / Interscope Records

YILIN ŞARKISI

Lady Gaga ve Ariana Grande – “Rain On Me” – Streamline / Interscope Records

EN İYİ İŞ BİRLİĞİ

Lady Gaga ve Ariana Grande – “Rain On Me” – Streamline / Interscope Records

EN İYİ YENİ SANATÇI

Doja Cat – Kemosabe / RCA Records

EN İYİ POP

BTS – “On” – Big Hit Entertainment

EN İYİ HIP-HOP

Megan Thee Stallion – “Savage” – 300 Entertainment

EN İYİ ROCK

Coldplay – “Orphans” – Atlantic Records

EN İYİ ALTERNATİF

Machine Gun Kelly – “Bloody Valentine” – Bad Boy / Interscope Records

EN İYİ LATİN

Maluma ft. J Balvin – “Qué Pena” – Sony Music Latin

EN İYİ R&B

The Weeknd – “Blinding Lights” – XO / Republic Records

EN İYİ K-POP

BTS – “On” – Big Hit Entertainment

VIDEO FOR GOOD

H.E.R.- ”I Can’t Breathe” – MBK / RCA Records

EVDEN EN İYİ MÜZİK VİDEOSU

Ariana Grande & Justin Bieber – “Stuck with U” – Republic Records / Def Jam

EN İYİ KARANTİNA PERFORMANSI

CNCO – Unplugged At Home

EN İYİ YÖNETMEN

Taylor Swift – “The Man” – Republic Records

EN İYİ SİNEMATOGRAFİ

Lady Gaga with Ariana Grande – “Rain On Me” – Streamline / Interscope Records

EN İYİ SANAT YÖNETİMİ

Miley Cyrus – “Mother’s Daughter” – RCA Records

EN İYİ GÖRSEL EFEKT

Dua Lipa – “Physical” – Warner Records

EN İYİ KOREOGRAFİ

BTS – “On” – Big Hit Entertainment

EN İYİ DÜZENLEME

Miley Cyrus – “Mother’s Daughter” – RCA Records