İkili Takılmak: Bob Dylan ve Muhammed Ali buluşunca

Tarihin siyah-beyaz sayfalarından günümüze ulaşan birkaç kare: Bob Dylan ve Muhammed Ali, göz göze ve diz dize, tarifsiz bir bromance’le gülüşerek muhabbet ediyorlar. Konunun, Bob Dylan’ın gençlik yıllarındaki boks sevdasına kadar uzanacağını nereden bilebilirdik ki?

Yazı: Anlat Spor Olsun adına, Tuğçe Özdenoğlu

Bob Dylan’ın hikayesinin derinine inmek istediğimizde elbette ki iyi müzikten çok daha fazlasıyla karşılaşacaktık ve çok geçmeden hissettiğimiz gibi oldu.

Blowin’ In The Wind dilimize pelesenk olmadan önce Bob Dylan gönlünü ilk olarak boksa kaptırmış. Çocukluk yıllarında başlayan bu serüven, müzik editörü Lou Levy’nin anlattığına göre beklenmedik bir toplantıda ortaya dökülmüş.

Peki olay nasıl başlıyor? Levy ile katıldığı bir toplatında, Jack Dempsey (boksör) Bob Dylan’ı boksör sanıyor ve tavsiyeler vermeye başlıyor. Sonunda Levy, Dylan’ın boksör değil, müzisyen olduğunu açıklasa da Dempsey’den aldığı “Birine çok sert vurmaktan korkma” tavsiyesi ilerisi için yanına kâr kalıyor. Dylan’ın boksla ilişkisi tabii ki bundan çok daha fazlasına dayanıyor. 2009’da Rolling Stone’a verdiği röportajda boksa olan tutkusunu bir kez daha dile getiriyor.

“Ben liseye gittiğimde boks müfredatın bir parçasıydı, sonra ders sisteminden çıkarıldı. Benim için her zaman iyiydi çünkü bireyseldi, takımın parçası olmanıza gerek yoktu ve bundan hoşlandım.” Hatta sonrasında sık sık çalışmalarına etki ettiğini ve ilham verdiğini de söylüyor.

Müzik ve boks Bob Dylan’ın hayatında böylesine iç içe geçmişken bir yerde Muhammed Ali’ye rastlamak hoş olurdu diyoruz, fotoğrafın çekildiği güne geri gidiyoruz. İkili, hafızalarımıza yer eden fotoğrafı 8 Aralık 1975’te The Night of the Hurricane yardım konserinde çekiyorlar. Boksör Rubin ”Hurricane” Carter’ın haksız mahkumiyetini protesto eden Dylan’ın “Hurricane” şarkısını tamamlamasının ardından Muhammed Ali, Dylan’ın konserinde sahneye çıkıp kocaman bir boks eldiveni hediye ediyor.

Madison Square Garden’daki bir buluşmada başlayıp şarkı sözlerine konu olan arkadaşlığı, Dylan’ın Muhammed Ali’den bahsettiği “I Shall Be Free No. 10″ parçasıyla taçlandıralım.

 

Bob Dylan ve Muhammed Ali Bob Dylan ve Muhammed Ali