Farklı bakış açılarına övgü: 2020 Drone Fotoğrafı Ödülleri

Bu sefer göklerden sesleniyoruz. Yani biz henüz pek oralara çıkamadık ama Drone Fotoğrafı Ödülleri, şimdiye dek hayatta tüm gördüklerimizi sorgulatacak nitelikte kareler sunuyor bize. Hem kazanan fotoğraflar bir tür hayat dersi de veriyor: perspektif dediğimiz şeyin aynı anda hem ne kadar yanıltıcı hem de zihin açıcı olabileceğini göstererek… Kuşların bilgeliğinin arkasındaki sebepleri daha iyi anlıyor insan.

Drone Fotoğraf Ödülleri, Siena Uluslararası Fotoğraf Ödülleri Festivali’nin bir parçası olarak İtalya’da düzenleniyor. Evet, amaç dediğimiz gibi, açık hava fotoğrafçılığına vurgu yapmak ama drone’la çekilen fotoğraflar da şahane manzaraları önümüze seriyor. Hepsine peş peşe bakarken bir süre sonra gördükleriniz ”gerçek” mi yoksa yağlı boya resim mi anlamakta zorlanmaya başlıyorsunuz… Başkalarının hayallerine ortak oluyormuş gibi hissedebilirsiniz bakarken…

Ödül kazanan fotoğraflar her yıl, İtalya’nın en eski bilim müzelerinden olan Siena’nın Accademia dei Fisiocritici’sinde sergileniyor; planlara göre bu yılki seçki 24 Ekim ile 29 Kasım 2020 tarihleri arasında izleyiciyle buluşacak.

Bu yılki en büyük ödülü kazanan kare ise Avustralyalı fotoğrafçı Jim Picôt ait. Eserin adı da gösterdiklerinin bir özeti gibi adeta: Love Heart of Nature.

Koca bir somon sürüsünün arasında yüzen bir köpekbalığını çekmiş Picôt. Somonların bir arada, kalbe benzeyen bir şekle bürünmesi ise (ki bu malum, ancak yukarıdan bakıldığında görülebilir) doğadaki hareketlerin aslında ne kadar büyük bir sükunet yarattığının da bir kanıtı gibi.

Bu seneki yarışmada toplamda 10 kategori mevcut. Fotoğraflar; düğün, video, kent, doğa, insan, hayvanlar, spor, seri, soyut ve bu seneye özgü ‘Life Under Covid-19’ yani ‘Covid-19 etkisinde hayat’ gibi kategorilere ayrılıyor.

Bu seneye özgü olarak açılmış olan Life Under Covid-19 kategorisinin kazanan fotoğrafı ise 19 Nisan 2020’de Rabin Meydanı’nda çekilmiş. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’yu protesto eden binlerce kişi sosyal mesafeye dikkat ederek seslerini duyurmaya çalışırken İsrailli fotoğrafçı Tomer Appelbaum da bu anı ölümsüzleştirmiş. Sadece balıklara mahsus bir durum değil galiba; tepeden bakılan her fotoğraf, ayrı bir sükunet sunuyor insana… En kritik anlarda bile.

Farklı perspektiflerin, gördüklerimizi nasıl değiştirdiğinin en güzel örneklerinden biri de Tomasz Kowalski tarafından Kualo Lumpur’da çekilmiş. Petronas İkiz Kuleleri olarak da bilinen Petronas Kuleleri bir yapının aslında farklı açılardan bakıldığında farklı diyarlara da ait olabileceğini kanıtlıyor sanki. Fotoğraf kent kategorisinin birincisi.

Uzun bacaklı, uzun gagalı ve balık yiyen bu kuşların, yani evet balıkçılların, birçok kişi tarafından sazlıklarda veya bataklıkta yaşadığı düşünülüyor. Bu fotoğraf ise gösteriyor ki onların evi aslında kocaman ağaçların en tepeleri. Dmitrii Viliunov tarafından çekilen fotoğraf hayvanlar kategorisinin birincisi.

Roberto Corinaldesi tarafından çekilen bu fotoğraf da spor kategorisinin birincisi. İki koca dalganın arasında kalan deniz adeta yüzücülerin sığınacağı bir alan gibi duruyor.

Kendisi insan kategorisinin birincisi olsa da bize kalırsa birçok kategoriye aday olacak nitelikte bir fotoğraf. Alessandra Meniconzi tarafından çekilen kare eksi 30 derece sıcaklıklarda yaşayan, Avrasya bozkırlarındaki insanların hayatlarına konuk olmamızı sağlıyor. Yerel halk için epey sıradan bir durum olsa da kızakla bir köyden diğerine geçerken buzlu nehirleri ve gölleri aşarken yakalanıyorlar.

Mehmet Aslan tarafından çekilen ve Halı Saha isimli olan bu fotoğraf da aynı kategoride ve İtalya’da sergilenecekler arasında yer alıyor. Yüzlerce el dokuması halı farklı renklerin ortaya çıkması için güneş ışıklarının altına seriliyor. İşini bitirmiş iki işçi de günün yorgunluğunun rehavetiyle halıların üzerine uzanınca işte böyle bir an çıkıyor ortaya.

Joseph Cheires tarafından çekilen bu fotoğraf da doğa kategorisinin birincisi. Gri balina sezonunun sonunda şans eseri çekiliyor. Son 3 yıldır teknelerle oynayıp onları nazikçe iten gri balinadan bahsedildiğinde fotoğrafçı bu anı yakalamak için bir yıl sonra geri dönüyor ve inanılmaz bir şekilde gri balina ortaya çıktığını anlatıyor.

Soyut kategorisinde birincilik alan kare, Paul Hoelen imzalı. Anka kuşunun yeniden doğuşunun simgelendiği fotoğraf aslında Owens Gölü’ndeki endüstriyel maden sahasındaki gerçek bir yenileme sürecinin başlangıcını anlatıyor. Yıkıcı bir geçmişin ve Amerika’daki en zehirli çöplüğün yaratılmasının ardından göçmen kuşlar geri dönüyor ve hayat yeniden başlıyor…

Mohamed Azmeel tarafından çekilen bu kare ise düğün kategorisinin birincisi. Fotoğrafçı, düğün dekorasyonundan arta kalan çiçekleri ve yaprakları yaratıcı bir şeyler yapmak için kullandığını söylüyor ve bu tropik gelin ödülün sahibi oluyor.

Srikanth Mannepuri tarafından çekilen bu fotoğraflar ise seri kategorisinin birincisi. Doğadaki en yırtıcı ve vahşi canlının kim olduğuna dair sorgulamalara yönlendiren seri, yavaşça tükenmekte olan deniz yaşamının hüzünlü bir hikayesi.

Tüm fotoğraflar ve hayata başka açılardan bakanlar bir kez daha gösteriyor ki dünya gerçekten keşfetmekle bitmeyecek zenginlikte. Bakmasını bilene nice hikayeler farklı biçimlerde ne de güzel yaşanıyor.