Ryan Reynolds’ın başrolde olduğu Free Guy filmi gösteriyor ki sanal alemlerde de varoluş krizleri mümkün

Sanal dünya dediğimiz alem uçsuz bucaksız ve eğer yeterince yaratıcıysanız neresinden tutarsanız tutun oradan bir hikâye mutlaka çıkarabilirsiniz. Matt Liebermann ve Zak Penn’in senaryosunu kaleme aldığı Free Guy, Ryan Reynolds’ın başrolüyle beyazperdeye hazırlanıyor. Yönetmen koltuğunda ise Shawn Levy var. Pandemi süreci sebebiyle vizyon tarihi belli olmasa da ekibin videolarına dalmak, filmin enerjisini yakalamak için şimdilik yeterli gibi. Ryan Reynolds’ın başrolde olduğu Free Guy filmi
Zaman değişti azizim. Hikaye anlatıcıları bile varoluşsal sorgulamalarını sanal dünyalardan ilhamla kağıda döküyor. Dolayısıyla espri anlayışımız da zamane koşullarına göre şekilleniyor. Bundan yakındığımız düşünülmesin. Sonuçta esas mesele her zaman için nerede olduğunu ve nereden geldiğini sorgulamakla başlıyor. Soruyu kendine yönelten kişi de asıl maceranın fitilini ateşlemiş, yola düşmüş oluyor. Büyük ihtimalle bilirsiniz, Tolstoy’un meşhur bir sözü vardır: “Tüm muhteşem hikayeler iki şekilde başlar. Ya bir insan bir yolculuğa çıkar ya da şehre bir yabancı gelir.” Kesinlikle katılmakla birlikte bir üçüncü seçeneğin de var olduğuna emin gibiyiz. O da “Ne yapıyorum ben ya?” sorusunun kahramanın hayatında yarattığı aksiyonlar.

Bu tarz bir hikâyenin en eğlenceli örneklerinden birine doğru geri sayımdayız. Hoş, yaşadığımız günlerin bir getirisi olarak tam olarak hangi güne doğru geri saydığımız meçhul olsa da Ryan Reynolds’ın merakla beklenen yeni filmi Free Guy’dan taze yayınlanmış bir fragmanımız var!

Sıradanlığın getirdiği küçük bir uyanış anıyla, esasen video oyununda hayatına devam ettiğini fark eden banka memuru Guy, ‘non-player character’, yani herhangi bir oyuncu tarafından yönlendirilmeyen bir oyun karakteri olduğunu da keşfedince macera başlıyor. Bir nevi yan karakter isyanı da diyebiliriz aslında. Şöyle düşünün, bir oyuncu tarafından yönlendirilen karakterler, oyunlardaki ana karakterler oluyor genellikle. Guy ise… İşte, bir bölümden diğerine doğru atlarken karşınıza çıkan çerez figürlerden biri… Bu arada video oyunun ismi Free City ve oyunun yapımcısı Free City’i yakında kullanımdan kaldırmayı planlıyor. Bu durumun farkına varan Guy durur mu peki? Tabii ki hayır. Diğer karakterlerle de iletişime geçerek ekibe dahil oluyor ve bu güç birliği sayesinde oyunun diğer tarafını, yani açık dünyasını keşfediyor. Yapımcıya karşı giriştiği enteresan mücadele de böyle başlıyor.

Açık bir şekilde belli olduğu üzere Truman Show ile Matrix arasında esprili bir noktada duruyor film. Üstelik Ryan Reynolds, Free Guy’ın kendisi için gerçekten çok özel bir yeri olduğunu ve bugüne kadar çekmekten en çok keyif aldığı film olduğunu da söylemiş bulunuyor. Bu iddia üzerine iyice meraklanmıyor da değiliz.

Belli ki Reynolds çekimler sırasında epey formunda.

Yönetmen koltuğunda ünlü film yapımcısı Shawn Levy oturuyor. Senaryosunun arkasındaki kalemler ise Matt Liebermann ve Zak Penn.

Utkarsh Ambudkar, Lil Rey Howery, Joe Keery ve Jodie Comergibi isimler de bu maceraya eşlik edecekler.

Temmuz ayında vizyona girmesi beklenen film pandemi sebebiyle pek tabii ertelenmiş oldu. Yeni tarih olarak 11 Aralık konuşuluyor olsa da siz gene de çok ümitlenmeden bekleyin. Ekip bile Zoom’da toplanıp yeni fragmanı böyle duyurdu sonuçta…

 

Ryan Reynolds’ın başrolde olduğu Free Guy filmi Ryan Reynolds’ın başrolde olduğu Free Guy filmi Ryan Reynolds’ın başrolde olduğu Free Guy filmi