The Simpsons ABD seçimleri öncesi, geçen dört yılı 50 madde halinde hatırlatıyor

Yayınlandığı günden bugüne çizgi dizi kategorisinin fenomeni haline gelmiş The Simpsons mizahi yanı bir yana kehanetleriyle de sıkça gündeme düşüyor. Senaryo ekibine göre tüm bunlar sadece bir tesadüf. 18 Ekim’de yayınlanan bölümü ise başka açıdan ses getiriyor. The Simpsons ABD seçimleri öncesi gelen bu bölümüyle Donald Trump’la geçen son dört yılı, tam 50 maddelik feci bir listeyle izleyicisine hatırlatıyor. Flashback üstüne flashback yaşatıyor anlayacağınız…

Kehanetlere inanır mısınız? Taa antik çağlara uzanan bu kadim öngörüler insanlık tarihi açısından kimine göre epey önemliyken kimine göre de pek dikkate değmeyen tahminler. Hatta tesadüfler… Öte yandan mesela Ursula K. Le Guin bilimkurgu ve kehanet ilişkisi hakkında; “Genellikle yazarların bir fenomeni ya da eğilimi alıp, dramatik etkiler yaratmak amacıyla arıtıp yoğunlaştırarak genişlettiğini” varsayıyor; bir tür “önbilide” bulunduklarını söylüyor. Gelelim The Simpsons kehanetlerine. Galiba ABD’nin en uzun TV dizisi değil mi? 1989’dan beri her ne kadar konusu, tarzı ve mizahı ile başarılı olsa da kehanetleriyle de popüler kültür içerisinde bir külte dönüştü. Senaristleri de bu durumun bir tesadüften öte olmadığını söyleyip durdular.

Her durumda enteresan tabii…

Yıllar yıllar önce Donald Trump’ın başkan olacağını, dünyanın birçok yerindeki terör saldırılarını ve salgın hastalıkları bildiler. Daha akıllı telefonlar icat edilmemişken bir bölümde elma logolu dokunmatik telefonun yer aldığı bir sahne bile var. Bu bölümün yayınlandığı yıl da 1994 hani…

Bu kült çizgi dizi Donald Trump’ın başkan seçileceğini önceden işlediği gibi ABD başkanın öleceğini iddia etmesiyle de gündeme gelmişti. ABD Başkanının koronavirüse yakalanmasından sonra da ortalık bu konuyla tekrar sallanıp bir güzel çalkalandı tabii.

32. sezonunda (!) olan dizi 2020 ABD seçimlerine yönelik sağlam atıflarda bulundukları özel bölüm ile gündemde şimdilerde. Bu sefer kehanetlerden ziyade maddeler var karşımızda.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Cadılar Bayramı’na özel bir bölüm hazırlayan The Simpsons ekibi ‘Treehouse of Horror’ yani ‘Ağaç Evdeki Korku’ adlı özel bölümde Amerikan seçmenlerine neden Donald Trump’a oy vermemeleri gerektiğini 50 madde halinde sıralıyor. 18 Ekim’de seyircisiyle buluşan bölüm unutulan belki de unutulmak istenilen 50 anı bir film şeridi gibi gözlerin önünden geçiriveriyor.

Homer oy kabininde kime oy vereceğini düşünürken, kızı Lisa yüzünde maskeyle (malum, maske ABD’ye korona günlerinde ikiye bölen bir mevzu, o yüzden Lisa’nın maskesi oldukça sembolik) oy verme kabinine dalıyor ve babasının kararsızlığına kızıyor. “Son dört yılda yaşanan onca şeyi nasıl unutabildin?” diyerek de bir güzel çıkışıyor.

Lisa tarafından hazırlanan 50 maddelik liste Homer’ın gözlerinin önünden akıp giderken insan biz de bir zaman yolculuğuna çıkıyoruz tabii. Listedeki bazı maddeler ABD Başkanı’nın Tim Cook’a Tim Apple demesi gibi dumur edici gaflardan oluşurken bazıları da demokrasiye ve insan haklarına yönelik görülüp farkına varılması gereken sağlam mevzular. Hepsine aynı anda maruz kalınca biraz afallayabilirsiniz.

Mesela birinde Lisa göçmen denetim merkezlerinde çocukların gördüğü muameleye atıfta bulunuyor ve “Çocukları kafeslere koydu” diyor. 2015’teki başkanlık kampanyasının açılış konuşmasını hatırlatıyor “Meksikalılara tecavüzcü dedi” diyor.

Daha öyle maddeler var ki… Bazılarına değinmek gerekirse;

Engelli bir gazeteciyi taklit etti.

Tenis kıyafeti içinde berbat görünüyor.

Gizli bilgileri Rus büyükelçisine sızdırdı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı’ndan Biden ailesini araştırmasını istedi.

Miss Teen USA yarışmasında soyunma odasına girdi.

Vergi beyannamesi vermeyi reddetti.

Putin ile görüştükten sonra tercümanın notlarına el konuldu ve imha edildi.

İran füze sahasının gizli fotoğrafını Tweet’ledi.

Meryl Streep hakkında “aşırı abartılıyor” dedi.

2017 Manchester arena bombalaması hakkında basına bilgi sızdırıldı.

Beyaz Saray muhabirlerinin akşam yemeğine katılmadı.

Marie Yovanovitch’i tehdit etti.

Ve daha neler neler…

Rakibi Biden ile yaşadığı son oturumun da üstünden sadece birkaç saat geçti. Pek çok konu konuşuldu ve tartışıldı tabii ama baştan sona izleyen veya şöyle bir göz atan herkesin aklında kalan, büyük ihtimalle, etrafa savrulan hakaretler… 3 Kasım’daki seçimleri kimin alacağı ise sadece ABD’nin değil, tüm dünyanın başını ağrıtan bir soru.

 

The Simpsons ABD seçimleri The Simpsons ABD seçimleri