5 maddede dadandık: Haftalık popüler kültür raporu (6 – 13 Haziran)

Geçtiğimiz hafta boyunca dadandığımız ama çok tembel olduğumuz için yazmaya üşendiğimiz birkaç popüler kültür haberi…

1- ”Kurt’ün hayaletiyle konuştum.”

Sadece Türkiye’de sabah kuşağında görebileceğimizi sandığımız türden ibretlik bir başlık. Ama doğruya doğru, Courtney Love da Türkiye’de sabah kuşağı programlarında sık sık göreceğimiz, demeçleriyle gündemi sallayacak isimlerden biri olurdu kesin.

Neyse, Courtney Love’ın iddia ettiği üzere olaylar şu şekilde gelişiyor: Interview için 20 ünlü isim, Courtney Love’a 20 soru soruyor. Soru soranlar arasında Kate Moss da var, Garbage’ın solisti Shirley Manson da; Michael Kors da var, Kardashian’ların anası Kris Jenner da…

Aktör Joshua Boone’un sorusu ise başlıktaki cevabı getiriyor: ”Daha önce hiç bir hayalet gördün mü?”

”Frances ve Edward’la (Edward, Norton olan) Seattle’dan Hancock Park’a taşındığımızda Kurt’ü (Kurt, Cobain olan) bir koltukta otururken gördüm. Bana ‘selam’ dedi ve sonra da gitti.”

Rasyonel bir çabayla ”hayaletler yok tabii ki” demeye kalkışmayacağız ama Courtney Love’ın bu cevabı çok sade geldi bize. Biraz daha süsleseymiş bari…

nike-stranger-things-collection-hero-01_native_1600

2- Kayıp koleksiyonun peşinde…

Nike ve Stranger Things güçlerini birleştiriyor!

Temmuz’da üçüncü sezonuyla dönüş yapacak Stranger Things’den ilhamla yeni bir koleksiyon hazırlıyor Nike. Hawkins High adlı bu yeni sneaker koleksiyonunda Nike x Hawkins High Blazer Mid, Nike x Hawkins High Air Tailwind 79 ve Nike x Hawkins High Cortez gibi, dizinin görselliği ve hikayesinden yola çıkılarak hazırlanmış modeller var. Klasik Nike ayakkabılarının yeniden yorumlanması Stranger Things evreninde yeniden yorumlanması da diyebiliriz.

Ama Hawkins High’ın gizemli tarafından da ayrıca söz etmemiz gerek. Koleksiyonun da en az Stranger Things kadar tekinsiz bir hikayesi var. Söylenenlere göre, bu koleksiyon ilk kez 1985 yılında çıkarılmış… Sonrasında ise mistik bazı güçler işin içine girmiş: 1985 yazında Nike’ın Beaverton’daki fabrikasından ABD’deki mağazalara bu koleksiyonu ulaştırmak için yola çıkan araçlar en son Hawkins, Indiana’dan geçerken görüşmüşler. Sonra bir daha hiçbirinden haber alınamamış… Doğa üstü varlıkların işe karıştığı korkusuyla Nike tarafı konudan kimseye bahsetmemiş; bu sürreal vaka bir sır olarak saklanmış.

Olaydan tam 34 sene sonra, yani bu yıl, bu kayıp koleksiyon, birer birer mağazalara ulaşmaya başlamış. Hem de o ilk yola çıktıkları gibi gıcır gıcır halleriyle 🙂

Dizinin kendisi kadar sürükleyici, korkutucu ve tatlı bir hikayeye sahip koleksiyon da. ”Ha ha hikaye canııım” diyerek gülüp geçmeye çalışıyoruz ama ”ya gerçekse” cümlesi de aklımızın bir köşesini sinsi sinsi yokluyor tabii… (Asla emin olamayız!)

tarantino

3- Tarantino’dan Star Trek açıklamaları

Tarantino’nun gündemi yine çok yoğun. Malum, Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yapan Brad Pitt’li, Leonardo DiCaprio’lu filmi Once Upon a Time in Hollywood filminin tanıtımıyla uğraşıyor kendisi. Yine bu tanıtım çalışmaları sırasında Empire’a verdiği bir röportajda Star Trek serisinin yeni filmi için hazırlıkların devam ettiğini ve senaryosunun da tamamlandığını söyledi. Tarantino’nun yazdığı bir öykü üzerinden kurgulanan senaryoyu ise Mike L. Smith kaleme almış. Filmi kimin yöneteceği şimdilik açıklanmamış olsa da Tarantino’dan başkasına gidemezmiş gibi gözüküyor şu durumda.

Ha bir de, diğer Star Trek filmleri gibi +18 uygulaması gelir mi bu yeni filme de diye sormuşlar Tarantino’ya. ”Bu tam +18’lik bir film, hele içinde ben olunca KESİN +18 olacaktır” demiş ünlü yönetmen. Dediği gibi olacağına dair şüphemiz yok.

10-kyliejenner.w330.h412

4- Pardon, the Handmaid’s Tale’i hiç anlamadınız galiba?

Kylie Jenner geçtiğimiz hafta bir arkadaşı için, The Handmaid’s Tale temalı bir doğum günü partisi düzenledi.

Yani televizyon tarihinde doğum günü partilerine uygun, sürüyle minnoş diziyle dolu olmasına rağmen, gidip tüm zamanların en yürek sıkıştırıcı distopyasının tema olarak seçilmesi… Kylie Jenner herhalde diziyi izlememiş diye düşündürüyor.

Kadınların ”damızlık” olarak kullanıldığı kurgu bir gelecekte geçen bu dizide kadınlara bir tür kölelik biçiliyor, malum. Yani Elizabeth Moss’un canlandırdığı Offred karakterinin giydiği o kırmızı cübbelerin temsil ettikleri gerçekten çok korkunç. Onları giyerek şarkılı türkülü bir doğum günü partisi yapmak ise… ”Bizim yorumlayamayacağımız türden sağlam bir mesaj vermeye çalışıyorlardır belki” demek istiyoruz ama… Onu da diyemiyoruz. Bu şen şakrak bilinçsizlik çok rahatsız edici…

spice-girls

 5- Dostlar animasyonda görsün

Nostaljinin her türlüsüne varız ama Spice Girls’ün yine yeniden diriltilme çabalarından biraz baymış olabiliriz.

En son bir araya gelerek yeniden turneye çıkan dörtlü (Victoria Beckham bu sefer kendilerine katılmamıştı, zira o artık başka dünyaların bir insanı) 90’larla birlikte kültleşmiş şarkıları eşliğinde hem eski hem de yeni hayranlarıyla buluşmaya devam ediyor.

Bu sefer gündemlerinde beşinin birden dahil olduğu bir proje var. The Hollywood Reporter’ın haberine göre Baharat Kızlar, yeni bir animasyon filmi için kolları sıvamış. Grubun müzik tarihine geçmiş klasik arkılarının yanı sıra yeni parçalarının da yer alacağı bu filmin prodüktörlüğünü, beşlinin ezelden beri menajerliğini yapmış olan Simon Fuller üstleniyormuş. Senaryosu ise Karen McCullah ve Kiwi Smith’e aitmiş.

Yani, çok heyecanlanmadık açıkçası ama neyse, birileri Spice Girls üzerinden para kazanmaya devam etsin, bizim için fark etmez.