5 maddede dadandık: Haftalık popüler kültür raporu (9 – 16 Nisan)

Geçtiğimiz hafta boyunca dadandığımız ama çok tembel olduğumuz için yazmaya üşendiğimiz birkaç popüler kültür haberi… 

“Her gün aradım durdum…”

Geçtiğimiz haftayı Mark Zuckerberg’in şu bön ifadesini görerek geçirdik.

mark

Kullanıcı datalarını “yanlışlıkla” Cambridge Analytica’ya kaptıran, aslında kişisel verileri çoook uzun zamandır eşe dosta yaydığı bilinse de bu sefer feci şekilde faka basan Mark Zuckerberg ve tayfası dijital çağın en önemli davalarından biri için hakim karşısındaydı geçen hafta.

Zuckerberg’ciğimiz “Haberimiz yoktu, çok üzgünüz” dese dünya bu yalanı yememeye kararlı. Zira Zuckerberg’den ilhamla yaratılan meme’ler internet aleminin ibretlikler köşesinde anlı şanlı yerini aldı bile.

Screen Shot 2018-04-16 at 14.24.36

Özellikle ABD seçimlerinde bu veriler üzerinden dev bir algı yönetimi yaparak sonuçları etkilediği düşünülen Facebook’un itibarı şimdilik yerlerde olsa da sosyal medyanın en önemli kanallarını elinde tuttuğu için (Instagram, Whatsapp) yeri kolay kolay sarsılmaz yakında.

Muhtemelen biz de bu yazıyı Facebook ve Instagram sayfalarımız üzerinden paylaşacağız. (Bir de üstüne paralı reklam çıkacağız.) Ama n’apalım, yeni düzen bu… Mark Zuckerberg’in ömrünün sonuna kadar şu şarkıya maruz kalmasını dilemekten başka elimizden gelen bir şey yok şimdilik:


Şanın yürüsün Beyoncé

Geçtiğimiz hafta dünya tek yürek oldu ve Coachella’yı izledi. Bizzat orada bulunmasa da, hatta festivali takip etmek için hiçbir özel çaba göstermese de… (Teşekkürler sosyal medya!)

Biz ölümlüler için sanki uzayda bir yerde yapılıyormuş gibi gelen, çiçeklere bürünmüş mutlu insanları ve line-up’ıyla sürreal bir tablo çizen Coachella, en fantastik anlarıyla yine tüm dünyayı salladı. Festivalin yıldızı ise elbette Beyoncé’ydi. (Beyoncé her neredeyse, oranın tartışmasız yıldızıdır zaten.)

Screen Shot 2018-04-16 at 14.59.11

Balmain imzalı elbisesiyle Mısır kraliçesi Nefertiti’ye selam göndererek sahneye çıkan Queen Bey (o da gönüllerin kraliçesi) şarkı aralarında Nina Simone, Maya Angelou ve Malcolm X’in konuşmalarından hazırlanan özel videolara yer vererek Afro-Amerikan köklerine sonuna kadar sahip çıktığını bir kez daha bangır bangır duyurdu dünyaya.

Screen Shot 2018-04-16 at 15.00.12

Festivaldeki konserine özel, “kız kardeşlerim” dediği Destiny’s Child üyeleriyle yeniden bir araya gelerek birkaç parçalık harika bir performans patlatan Beyoncé, çağımızın en güçlülerinden. Ve bu gücünü tam da yerinde kullanıyor olması onu gerçekten özel kılıyor. Helalimizsin Beyoncé…

Sakatat şov

Bir diğer tarafta David Byrne, Coachella’daki konserine elinde bir adet beyinle çıktı. (Tabii ki gerçek beyin değil!) 

Screen Shot 2018-04-16 at 15.03.47

Nedenini düşünmeye çalışmak kafa zonklatsa da fazla sorgulamamak gerek. Dünyanın en cool adamı. Ne yapsa yakışır.

Güle güle Miloş!

Ve tüm bu gürültünün arasında ünlü yönetmen Milos Forman sessiz sedasız, 86 yaşında hayata veda etti.

One Flew Over the Cuckoo’s Nest, Amadeus, Man on the Moon, Hair, Goya’s Ghosts… Daha fazla saymaya gerek var mı?

milos

Danny DeVito, Milos Forman ve Jim Carrey, Man on the Moon filminin setinde.

Her filmiyle izleyeninin zihinde yepyeni dünyalar açan Forman’ın ne kadar iyi bir yönetmen olduğunu tekrar yad etmek istiyorsanız önce tüm bu filmleri baştan sona tekrar izleyin ve sonra da gidip geçtiğimiz aylarda yayınlanan The Great Beyond belgeselini izleyin.

Jim Carrey’nin Man on the Moon filminin çekimleri sırasında metot oyunculuğu kasacağım diye bu adamcağıza neler yaptığını ve sette yarattığı onca gerilime rağmen Forman’ın tüm bunları pedagojik bir yaklaşımla göğüslediğini görünce usta yönetmene olan saygınız daha da artacak.

Bütün kızlar toplandık

Big Little Lies yeni bir fetiş olma yolunda tam gaz ilerliyor. (Ya da çoktan oldu galiba…)

İkinci sezon haberiyle hayranlarını göklere çıkaran bu HBO harikasının kadrosuna Meryl Streep’in de katılacağı açıklandığında pek çokları gözyaşlarına hakim olamamıştı. (Mutluluktan!)

İkinci sezonun çekimleri için bir araya gelen Reese Witherspoon ve Nicole Kidman Instagram hesaplarından paylaştıkları fotoğraflarla kalp atışlarımızı hızlandırmayı başarmıştı.

 

İlk sezon ortaklaşa icabına baktıkları ruh hastası koca Perry’nin annesi rolüyle arzı endam edecek olan Meryl Streep’in de setten fotoğrafları paylaşıldı.

Önümüzdeki birkaç ay boyunca düzenli aralıklarla Big Little Lies’dan bahsedeceğiz anlaşılan.