76. Altın Küre Ödül Töreni öncesi tahminlerimiz ve bitmek bilmeyen geyik muhabbetimiz

76. Altın Küre Ödülleri, 6 Ocak gecesi sahiplerini bulacak. Adaylar arasında çok ateşli fanatiği olduğumuz yapımlar var. E tabii bir de bünye dadanmaya aşırı derecede meyilli olduğundan geçtik bilgisayarın başına, tahminlerimiz ve favorilerimiz hakkında, yeri geldiğinde çağrışımlarla oradan oraya savrulan bir geyik muhabbetine koyulduk.

İyi olan kazansın…

Konuşanlar: Seden Mestan & Yiğit Tuna

Seden: Yiğit ya yaşıtlarımız şu güzide cumartesi akşamında etrafta fink atarken biz oturduk Altın Küre adaylıkları hakkında konuşuyoruz. Nedir bu heyecanın sebebi? 🙂

Yiğit: Aslında filmlere dizilere meraklı iki kişinin bir araya gelince bir şekilde lafın geldiği muhabbet… Şimdi adayları yeniden inceliyorum da, bu yıl iyice bir cümbüş var gibi, ne diyorsun?

Seden: Bu sene gerçekten çok güçlü yapımlar vardı, bir de gişede güçlü olsa da kafa kurcalayan filmler… Ve adaylıklar arasında iki taraftan da filmler var. Kazanan hangi taraf olur biraz kafam karışık.

Aslında daha da çorba etmemek için, Altın Kürelerin resmi sitesindeki bu liste üzerinden ilerleyelim mi? Listedeki bazı filmlerin Türkiye’de henüz gösterilmemiş olması bizim büyük çaresizliğimiz olsun…

Altın-Küre-Adayları

En İyi Film – Dram

Yiğit: Zaten bu aralar ülkede sinema gündemi ateşli, bu filmleri hatırlamak için Altın Küre ilaç gibi oldu. Drama Dalında En İyi Film adaylarında en çok Black Panther dikkatimi çekiyor. Aklıma geçen aylarda Oscar’ın ortaya “Ya biz acaba ‘En Popüler Film’ ödülü de mi versek yeaa” deyip sonra cayması geldi. Ödüllü Marvel filmi hatırlıyor musun hiç Allah aşkına?

Seden: Bu en popüler film ödülünün konuşulması bile büyük talihsizlik aslında. Malum, sosyal medya çağında ses getirmek için herkes aşırı delirdi. Modadan sinemaya tüm kreatif alanlarda aynı muhabbet dönüyor. Bazı şeyler keşke olduğu haliyle bırakılsa…

Yiğit: Dediğin çok doğru ya, herkes ya gündem yaratma ya da (konuya uzak olsalar bile) gündeme dahil olma derdinde. Bu arada Instagram’ın en hakiki fenomenlerinden Spike Lee’nin de BlacKkKlansman ile dönüşü muhteşem oldu ama Spike Lee’yi kendi adaylığında ayrıca ele alırız…

Seden: Evet, aslında Black Panther, BlacKkKlansman ve If Beale Street Could Talk yıllarca es geçilen siyahi hikayelerin zaferi niteliğinde. Özellikle Black Panther, pişirilip pişirilip önümüze konulan süper kahraman filmleri arasında kendi zaferini ilan etti, anlatılmayanı anlattığı için…

Ve Drama dalında en iyi film adayları arasında, bu üç filmin yanında Bohemian Rhapsody ve A Star is Born’un olması :)))))

Yiğit: Kesinlikle, Black Panther Marvel’ın önlenemez yükselişinin mimarlarından… Dediği iki filme gelince: Altın Küre müziğin ve müzisyenin de yanında yer alan bir kurum…

Seden: Bohemian Rhapsody’yi itiraf edeyim, keyif alarak izledim. 1- Queen seviyorum, 2- Rami Malek’i seviyorum. Ve yani bunu belgesel niteliği taşıyan bir film ya da sinema şaheseri gibi de izlemedim açıkçası, bol müzikli bir vizyon filmi gibi bakınca gayet keyifli aslında.

Sonra film hakkında okudumlarıma çok hak verdim: Evet, Freddie Mercury’nin eşcinselliğini anlamsızca sansürlemişler, evet, her şey çok havada… Ama zaten çok da ayakları yere basan bir film olmasını beklememek gerekirdi. Özellikle Rami Malek’in Levent Kırca makyajını gördükten sonra (sağlam döktürüyor, kabul ama o makyaj olmuş mu ya?!)

Yiğit: Makyaj konusu bir yana, Rami Malek’in rolle ilgili verdiği bir röportaj çok ilgimi çekmişti. Rolü kabul ettiği anı hatırlayıp “Savaş ya da kaç durumu gibiydi, savaşmayı seçtim çünkü hayatımdaki en büyük ödülleri hep en büyük korkularımın üzerine gidince kazandım” demiş.

Dişleklik senin gözüne battı değil mi, seni çok iyi anlıyorum…

Seden: Hahahha lafı çok iyiymiş. Doğru da bir karar vermiş. Mr. Robot’la çıkışını yapmıştı ama sessiz sessiz gidiyordu. Patlama yapması lazımdı. Bu kadar iyi oynamasaydı film gerçekten felaket olabilirdi, kendi başını da yakardı.

Dişleklik değil de, zaten Rami Malek çok gösterişli bir adam fiziksel olarak. Freddie Mercury de öyle. Birini diğerine benzetmeye çalışınca overdose olmuş. Rami’nin o deli yeşil gözleri ile sahte Freddie dişleri çok çığırtkandı gerçekten.

Peki A Star is Born?

Yiğit: Ben de bir sonraki uyarlamayı bekliyorum,
Hollywood’da ne derler? Tutan her işin remake’i yapılacaktır…

Lady Gaga’nın oyunculuğu ve Bradley Cooper’ın hem kamera arkasında hem de önündeki performansına gelen eleştiriler çok olumlu.

Yine de beşli içinde belki popülerlik açısından en sessiz sedasız kalan If Beale Street Could Talk aradan sıyrılır mı dersin?

Seden: Öyle olmasını umuyorum ama kestiremiyorum… Roma ya da The Favourite bu kategoride olsaydı daha net bir şey söyleyebilirdim; fakat drama kategorisinde işler karışık…

Altın-Küre-Adayları

En İyi Film – Müzikal veya Komedi

Bir de oraya geçelim bari. Oyumun kime olduğunu hep söyledim. Bence yılın en iyi filmi The Favourite. Ve bence en iyi müzikal ya da komedi filmi dalında da bu sene o kazanacak.

Yiğit: The Favourite için 7 Şubat’ı bekliyorum… Bana da öyle geliyor ama Green Book iç ısıtıcılık faktörüyle iyi rakip bence.

Seden: Evet, özlediğim tarzda bir film. 90’lardaki o “büyük” hikayeli filmler gibi. İyi geldi… Mary Poppins Returns’ü hiiiiiç merak etmiyorum. Neden var anlamadım da. Ada bak: Mary Poppins Returns.

Yiğit: Bence herkesin adaylığına kimse karışamaz deyip Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu kategorisine geçelim. Lady Gaga alırsa şaşırmam…

Altın-Küre-Adayları

En İyi Kadın Oyuncu – Dram

Seden: Lady Gaga alırsa şaşırmam. Ben de şaşırmam ve bence o alacak.

Nicole Kidman’ın Destroyer makyajı korkunç! Şu kadın karakter oyunculuğu sergilesin diye çirkinleştirmeyi bıraksınlar artık çünkü zaten iyi bir oyuncu; gördük, anladık, biliyoruz.

Yiğit: Hahahah kamuoyu kulak verin buraya.
Altın Küre, Oscar’ın habercisidir derler ya…

Seden: Evet ya, ne olacağını göreceğiz. Erkek adaylar arasındaki yarış daha sert. Ama galiba o da Rami Malek’e gidecek.

Altın-Küre-Adayları

En İyi Erkek Oyuncu – Dram

Yani gönlümden o geçiyor diye demiyorum, dünya tek yürek oldu sanki Rami Malek için. O alsın diye istemeyenler bile bir yerden sonra onun almasını istemeye başladı bence ahhaha!

Yiğit: Rami Malek tam ilkokulda dersleri çok iyi olan,
öğretmenlerin ve tüm velilerin en sevdiği sessiz ve efendi sınıf arkadaşımız gibi
değil mi? O kazanırsa herkes sevinecek bence de…

Seden: Hahhaha evet! Çalışmadım deyip 100 alan öğrenci olmadığı kesin. Her fırsatta rol için ne kadar uğraştığını anlatıyor çünkü 🙂

Altın-Küre-Adaylar

En İyi Kadın Oyuncu – Müzikal veya Komedi

Müzikal ve komedi dalında en iyi kadın oyuncu ödülü için favorim sence kim???

Çok fazla düşünmen gerecek eminim….

Yiğit: 1-2-3 şşşş…

OLIVIAAAAAA

COLMAAAAAN

Seden: Vov, tek seferde bildin ahhahahha.

2018’de başıma gelen en güzel şeylerden biriydi Olivia Colman

Bu ödülü almazsa Altın Küre ofisini basacağım. (Varsa tabii öyle bir ofis.)

Yiğit: Daha dünya Olivia Colman’a tapmazken Broadchurch’te nasıl döktürdüğünü izleyenler şanslı insanlardı…

The Crown’da da boy gösterecek olmasından daha iyi bir casting de görmedim…

Seden: Evet, Claire Foy çok iyi bir kraliçeydi gerçekten. Mimiklerinin donukluğuna, sesinin titreşimlerine kadar… Ama Olivia Colman da sağlam bir seçim oldu sahiden.

Gerçi ne zaman yayınlanacak daha ipucunun ipucu bile yok.

Yiğit: Netflix seviyor imkansızlığı…

Altın-Küre-Adaylar

En İyi Erkek Oyuncu – Müzikal veya Komedi

Müzikal ya da Komedi dalının beyefendilerine ne diyorsun? Robert Redford’ı sırf jübilesini yaptı diye aday göstermiş ve ödüllendirecek olabilirler mi?

Kaçıranlara hatırlatalım, aday olduğu film Old Man & The Gun ile oyunculuk kariyerini noktalayacağını söylemiş ama sonrasında (biraz da gelen tepkilerle) dediklerini geri almıştı.

Seden: Hahahah yani zaten o kadar yaşlı ki… (Ayıp ettim Robert Abi kusura bakma…)

Galiba o kiloların bir karşılığı olacak ve Christian Bale ödülü alacak gibi bir hissim var ama bilemiyorum…

Yardımcı kadın oyuncu adaylıklarına ne dersin?

The Favourite’tan çok haklı olarak iki aday var 🙂 Ama üzgünüm Emma, Rachel Weisz daha iyiydi sanki…

Altın-Küre-Adayları

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Yiğit: Ben de zaten Emma Stone mu Rachel Weisz mı diye soracaktım sana.

Birinci belli ikinci kim der gibi hahah!

Seden: Yardımcı erkek oyuncu dalında, hiçbir kategoride olmadığı kadar çetin bir mücadele var ve kalpten söylüyorum ki bence hepsi de ödülü hak ediyor.

Altın-Küre-Adayları

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Yiğit: Ben, Sam Rockwell’in aday gösterildiği her kategoride ödül alması gerektiğine inanıyorum. Öyle böyle değil, çok büyük hayranıyım! O yüzden belki de törenin her adayı iddialı kategorilerinden biri olsa da ben objektif bakamıyorum.

Seden: Evet, ama burada son yılların gözdesi Mahershala Ali, Timothée ve Adam Driver da var…

Yiğit: Kalbim Sam diyor, mantığım Mahershala.
Timothée’yi bu kadar kısa sürede bir kez daha aday gösterip ödüllendireceklerini düşünmüyorum.

Seden: Onun kaderi Leonardo DiCaprio gibi olur belki haha Küçücük yaştan beri hep aday gösterilecek ve 23847293 sene sonra alacak gibi sanki :))))

Altın-Küre-Adaylar

En İyi Yönetmen

Yiğit: Bu arada, benim çok da şaşırtıcı olmayacak bir tahminim var:
Aylardan beri zaten gündemimizde olan Roma bence bir noktadan başlayıp töreni domine edecek. Film, Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde aday, Alfonso Cuaron da hem yönetmen hem senarist olarak.

Ben üçte üç diyorum, sence?

Seden: Kesinlikle!

Şiir gibi bir film gerçekten (eski romantiklerden kim kaldı!), o kadar ince ince işlemiş ki Cuaron bu filmi… Diskografisinin en anlı şanlı filmi olabilir bile belki de. Alacağı ödülleri hak ediyor ve aday olmadığı kategorilerde bile ödülü o almalı. (Ve yavaşça delirdim…)

Yiğit: Zaten en çarpıcı hikayeler yaşanmışlıklardan çıkıyor genelde.
Genellemeleri sevmem ama “en iyi kurgu bile gerçekten daha gerçek değil sanki” diyerek Roma’ya bir iltifat da ben etmek istiyorum!

Seden: Ve o gerçeklere sadık kalmak için kılı kırk yarmış gerçekten, oyuncuları bile gerçek hayattakilere benzer şekilde seçmiş.

Yiğit: Sinema cephesi özetle böyle aslında, hem beklediğimiz sürprizler var hem de ödülü banko adaylar… Şimdi de sırada dizileeeer!

Altın-Küre-Adaylar

En İyi Dizi – Dram

Seden: Sandra Oh’lu Killing Eve, Sandra Oh’nun ödül sunduğu gecede ödül alır mı?

Bodyguard iyi bir dizi mi? Homecoming’ ödül gider mi 😛

Yiğit: Öncelikle söylemeden geçemeyeceğim, bizim “saklı kalmış güzide dizilerimiz” listemizde de adı geçen Homecoming’in Altın Küre için saklı kalmaması benim hoşuma gitti… Gururlu baba gibi hissediyorum. The Americans aslında geçen yılki vedasıyla hem konuşuldu hem de ödüller aldı ama bu yıl yine aday.

Seden: Evet, Homecoming’le özel bir ilişkin var gerçekten.

Yiğit: Homecoming’e gitmeyecek gibi ama giderse bizim ev bayram yeri olacak.

Altın-Küre-Adaylar

En İyi Dizi – Komedi veya Müzikal

Seden: Hahaha evet ben de o hissi alamadım. Komedi dalında tekrar Marvelous Mrs. Maisel’a giderse bayılacağım artık! Emmy’leri sildi süpürdü zaten.

Senin favorin Kidding di mi?

Yiğit: Benim favorim sonsuza dek Jim Carrey 😀

Ama 2016’da Emmy’de ödül verirken yaptığı efsane konuşmanın ardından ne cesaretle bir de ödül verecekler bilmiyorum ahahha.

Deliliğinin zirvesindeyken şu an sağlam giydirebilir.

Seden: Şanı yürüsün.

Yiğit: Kategoriyi bozdum özür dilerim…

The Good Place ile Barry arasındayım ben.

Seden: The Good Place kapacak galiba, okuduklarım o yönde.

Yiğit: Absürt işler ödüllendirilmeli ya…

Altın-Küre-Adaylar

En İyi Mini Dizi veya TV Filmi

Seden: En İyi Mini Dizi veya Film için de “şampiyon belli ikinci kim” diyesim geliyor…

Yiğit: Amy Adams eğer Vice adaylığında ödül alamazsa
Sanki Sharp Objects ile kapar gibi ödülü. Hem HBO’yu da boş geçmemek gerek..

Bu arada Escape at Dannemora çok yeni bir dizi ve adaylıkları var…

Seden: Henüz izlemedim onu, yorum yapamayabilirim ama dediğin gibi Amy Adams’ı Sharp Objects’te gördükten sonra kendi kategorisinden zaferle çıkacağını söylemek için medyum falan olmaya gerek yok. (Laura Dern’e bunu yapmak istemezdim.)

Altın-Küre-Adaylar

En İyi Kadın Oyuncu – Mini Dizi veya TV Filmi

Yiğit: Bu arada, Escape at Dannemora biraz daha erken girseydi hayatımıza, ödüllerde çok daha iddialı olurdu çünkü hem konusu hem kadrosu fazla sağlam işlerden biri.

Peki erkekler kategorisine bir bakar mısın?

Altın-Küre-Adaylar

En İyi Erkek Oyuncu – Mini Dizi veya TV Filmi

Seden: Genç kız rüyası gibi…

Tüm efeler toplanmış, bu ne ya?! Bir Colin Firth eksik…

Yiğit: Hahaha ben İngilizleri tutuyorum.

Seden: Sanırım istemsizce ben de aahaha! #NeGüzelŞeydirİngilizlik

Yiğit: Benedict hiç ödül adamı değil ama verirler mi acaba?

Seden: Alabilir, yine karakter oyunculuğunda döktürüyor.

Yiğit: Darren Criss alacakmış ve biz de hiçbir şey hissetmeyecekmişiz gibi geliyor nedense. Bazı ödüllerde böyle olur ya 🙂

Seden: Hahahha olabilir, American Crime Story’nin Versace’si çok sevildi çünkü.

Drama dalındaki en iyi kadın dizi oyuncu adayları da yıkılıyor 🙂 Ama Elizabeth Moss aştı gitti, zafer onun olacak gibi.

Altın-Küre-Adaylar

En İyi Kadın Dizi Oyuncusu – Dram

Yiğit: Ama ben Sandra Oh diyorum. Son yorumum bu başka yorumum da yok.

Seden: Hahahahah! Türk milletinin en sevdiğim kalıp cümlelerinden biri: “Son yorumum bu başka yorumum da yok.”

Yiğit: Erkek ve Kadın oyuncu adaylarına bakınca korkmaya başladım,
The Americans her yerde… Galiba abartı bir şeyler olacak.

Altın-Küre-Adaylar

En İyi Erkek Dizi Oyuncusu – Dram

Seden: Hahahha ya Ozark’la ilgili en büyük sorunumu geçen buldum. (Bir itiraf geliyor.) Jason Bateman = Arrested Development
Bu Friends’teki Ross, David Schwimmer’ın ciddi rollerde bir türlü olmaması gibi. Ne kadar iyi oynasa da Ross o yani…

Yiğit: Hahaha haklı olabilirsin ya. Bazı rollerin handikapı o herhalde;
bünye başkasını kabul etmiyor.

Ama o oyunucuyla da ilgili tabii, bak mesela Benedict’e…
Sherlock’tan Patrick Melrose’a geçti ve adaylık geldi.

Tüm bunların üstüne elbette benim favorim Jason Bateman hahah!

Seden: Zaten sormadan direkt Jason Bateman dedim çünkü biliyordum 🙂

Altın-Küre-Adaylar

En İyi Kadın Dizi Oyuncusu – Komedi veya Müzikal

Yiğit: Alison Brie’ye BoJack Horseman’la iyice kabaran duygularımı
bu sene haykırmak istiyorum.

Seden: Tam dicektim ki “Alison Brie’yle Mad Men’den beri olduramıyorum” 🙂

Neyse üzmeyelim birbirimizi…

“Debra Messing neyle aday olmuş olabilir ki ya, nerede oynadı başka” diye düşünürken bir baktım, Will & Grace’i gördüm… Sene 2018…. (Ödüller açısından yani.)

Yiğit: Will & Grace de “yeniden dirilttiklerimiz” furyasında.
İyi mi, kötü mü bilemiyorum. Her şey vaktinde güzel sanki.

Seden: Peki Yiğit, tamam, Jim Carrey dedin de, şuna ne dersin: Jim Carrey vs. Donald Glover?

Altın Küre Adaylar

En İyi Erkek Dizi Oyuncusu – Komedi veya Müzikal

Yiğit: Donald Glover’dan sıkıldım artık desem, bana kızar mısınız? Bir ismi sürekli sürekli konuşmamız ve konuşmamızın istenmesi bende ters etki yapıyor

Seden: Kızmam. Kırılırım.

Yiğit: Hahaha sevgili Donald ile hiçççbir sorunum yok.
Atlanta’da yaptıkları muhteşem hatta. Ama ne bileyim…

Seden: Yine çok romantikçe olacak ama Donald Glover benim için Radiohead gibi: Benim jenerasyonuma denk geldiği için kendimi aşırı şanslı hissediyorum.

Umarım hayal kırıklığına uğratmaz beni sonrasında ve hatta daha da büyük işler yapar…

Son adaylıklara gelirken sana bir şey sormak istiyorum Yiğit.

Yiğit: Lütfen sor.

Seden: Bu ödül listesindeki fotoğraflar var ya, sence bunları Google’dan mı toplamışlardır yoksa adaylara mail, mesaj falan atıp “Bir portrenizi iletir misiniz” diye mi sorumuşlardır?

Yiğit: Umarım ilkidir çünkü eğer ikincisiyse yukarıda söylediğimiz her şeyi kalbimize gömüp hayata küsmemiz gerekir. Bazılarınınki fotoğraf bile değil, dizilerden filmlerden ekran görüntüsü almışlar…

Seden: Hepsi o kadar farklı tellerden çalıyor ki, cevabım yok. Penelope Cruz’a baksana… Bir de Yvonne Strahovski’ye…

Altın Küre Adaylar

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Yiğit: Solaryumdan yeni çıkmış ya da Ibiza tatilini uzatmış gibi…

Seden: Javier’le kol kola…

Hazır mini dizi veya film dalında yardımcı kadın oyuncu adaylarına da girmişken; Westworld ikinci sezonun en iyi sahnelerinde Thandie Newton vardı. Gözyaşlarımı tutamadım.

Yiğit: Onun yılıydı hakikaten. Penelope Cruz dedin de, onun da dördüncü adaylığıymış bu sene. Leonardo’nun rekorunu kırar mı?

Seden: Bahtı karalarda yeni tur…

Altın Küre Adaylar

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Yiğit: Çünkü bence de ödül Thandie Newton’a gidecek. Yardımcı Erkek kategorisinde bir isim var ki kendimi adını anmak zorunda hissediyorum:

HBO’nun sessiz sedasız draması Succession’ın bence en iyisi Kieran Culkin.

Evet Culkin.

Evet Macaulay’nin küçük kardeşi.

Evet bence en az onun erişkinliği kadar deli.

Seden: Ya bu nasıl bir gen havuzudur?

Yiğit: Ayrıca çok ilginç bir şekilde 2003’te de adaylığı olan bir isim…

Seden: Macaulay Google reklamıyla nostalji yapa dursun, küçük kardeşi Altın Kürelerde adaylık koştursun… Tekrar bakıyorum da, ne kadar benziyorlar hakikaten! Eminsin di mi, Macaulay değil bu?

Yiğit: Hahaha değil!