Absürtlükler komedyası “Arrested Development” beşinci sezonuyla geliyor

Bluth ailesi, tüm acayipliklerini de yanına katarak 29 Mayıs’ta ekranlara dönüyor.

Eğer 2000’lerin önemli bir kısmını Arrested Development’ın acayiplikleriyle haşır neşir olarak geçirdiyseniz bu haber sizin de yüreğinizde tekinsiz hisler yaratacak. (Hatta muhtemelen an itibariyle yarattı bile.)

Seinfeld, Friends veya Sex and the City gibi bir dönemin kült dizileri, birebir özdeşleştiğimiz karakterleri ve “bu benim de başıma gelmişti” dedirten hikayeleriyle hedefi on ikide vuruyor, bünyede acayip bir empati ve yakınlık hissi yaratıyordu.

Arrested Development gibi bir dönemin bazı kült dizileri ise kaçık karakterleri ve hayal gücünü zorlayacak tesadüfler üzerinden raydan çıkan hikayeleriyle “böyle bir şey kimin başına gelebilir ki” dedirtiyor bünyeyi absürtlüğün zirvesinden yerlere fırlatıyordu.

İlk anda garipseseniz de iki-üç bölüm izledikten sonra sizi saran ve çaktırmadan bağımlılık yaratan bir dizi Arrested Development. 2000’lerde komedi dizileri ve eski usül sit-com’lar yavaş yavaş ortalıktan çekilirken karşımıza çıkmış ve aklımızla oynamıştı. İnsanı hayattan soğutan karakterlere, itici ama pek sahici olaylara Seinfeld’le alışmıştık zaten ama Arrested Development çok farklı bir yerden vurdu bizi.

Uçlarda gezen olaylarının ve karakterlerinin gerçek hayatta hiçbir karşılığı olmasa da garip bir gerçekçilik hakimdi bu diziye. Doğal ışıkla yapılan çekimleri ve zahmetsiz oyunculuklarıyla pekişen bu “garip gerçekçilik”, aile üyelerinin birbirleriyle kurduğu ilişkilerle daha da sağlamlaşıyordu.

Her aile biraz gariptir, malum. O yüzden karakterlerin başına ne gelirse gelsin, Bluth ailesiyle özdeşleşmek hiç de zor değil. Ebleh erkek kardeş, ne yaptığı belli olmayan marjinal baba, histeri de her saniye level atlayan kız kardeş, alkolik anne, “Atma Ziya atma” misali uçup kaçan abi ve naiflikten kırılan bir oğul…

Tiplemeleriyle gönlümüzden taht kuran bu garip dizi beşinci sezonuyla geri dönüyor. Hem de ful oyuncu kadrosuyla. Michael Cera, Jason Bateman, Will Arnett, Jessica Walter, David Cross ve evet, Jeffrey Tambour.

Adı son zamanlarda taciz olaylarıyla anılan ve Transparent dizisinden kovulan Jeffrey Tambour, dizinin fragmanından gördüğümüz kadarıyla Arrested Development’ın yeni bölümlerinde karşımızda olacak.

Bu arada, sormadan edemeyeceğiz ama, bunlar hiç yaşlanmıyor mu ya? (Portia de Rossi’nin estetikleri hariç…)