Agnès sen bizim, her şeyimizsin

Agnès Hakkında Her Şey gösterimleri, 7 Mart’ta başlıyor.

İstanbul Modern Sinema, Filmmor ve Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinema Evi sinema tarihinin en şahsına münhasır kadın yönetmenlerinden Agnès Varda’nın Türkiye’deki, şimdiye kadarki en geniş kapsamlı retrospektifi için güçlerini birleştiriyor.

1551081596_Agn__s_Varda__4_

65 yıldır, durup dinlenmeden üretmeye devam eden 91 yaşındaki Varda’nın, 20’si uzun metraj, 14’ü kısa olmak üzere yönetmenin 34 filmi, 7 Mart’tan itibaren İstanbul Modern’de, 9 Mart’tan itibaren de Caddebostan Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.

Geçtiğimiz haftalarda, Berlin Film Festivali’nde prömiyerini yapan “Agnès, Varda’yı Anlatıyor”un da yer aldığı seçkide eşi ve ünlü yönetmen Jacques Demy’ye adadığı ve 1990’lı yıllarda çektiği belgeseller de var, 1975 yapımı “Kadınların Cevabı: Bizim Bedenimiz, Bizim Cinsiyetimiz”, “5’ten 7’ye Cléo”, “Jane B. for Agnès V.”  gibi başyapıtlar da… Programın tamamına buradan ve şuradan göz atın.

1551081540_agnes_Varda_ya_g__re_Jane_Birkin__2_

Ayrıca program kapsamında bir söyleşi de gerçekleşecek: Varda’nın 30 yıllık çalışma arkadaşı Didier Rouget’in konuk olarak katılacağı ve moderatörlüğünü Müge Turan ve Alin Taşçıyan’ın üstlendiği söyleşi 7 Mart Perşembe saat 19.00’da Fransız Kültür Merkezi’nde.

Hiç bitmeyen enerjisiyle anlatmaya devam eden Agnès Varda’nın filmlerini beyazperdede izlemek ve bolca ilham almak için eşsiz bir fırsat. Yıllardır hayalini kurduğumuz, “herhalde başka bir hayatta mümkün olur” dediğimiz cinsten hatta…

1551081552_Mekanlar_ve_Yuzler