Bozcaada Caz Festivali

Caz sesleri eşliğinde şifalı keşifler: Bozcaada Caz Festivali 26 Ağustos’ta başlıyor

Bozcada Caz Festivali yıllardır bu güzel adanın sesi olmaya, misafirlerine eşsiz müzik dinletilerinin yanı sıra “Keşif” programıyla çeşitli aktiviteler sunmaya devam ediyor. Bu sene 26-28 Ağustos tarihleri arasında altıncısı düzenlenecek olan festivalin temasına ise son birkaç yıldır önemini çok daha iyi anladığımız ve hatırladığımız iyilik halinin olmazsa olmazı “şifa” gelip oturuyor.  Üç gün boyunca gerçekleşecek atölye, panel, yürüyüş, söyleşi, gösterim, pop-up konser tadım gibi çeşitli alanlarda 50’yi aşkın etkinliğin yer aldığı Keşif programı, her adımında festivalin temasını yansıtırken diğer yandan müzik programı da Türkiye’de ilk kez sahne alacak olan Shishani & Miss Catharsis’in de dahil olduğu konserlerle de merakımızı cezbediyor. Hadi, Bozcaada Caz Festivali’ni anlatmaya başlayalım o halde!

Bozcaada Caz Festivali

Son yıllarda başımıza gelen olaylar pişmiş tavuğun başına gelmeyecek, bu dünyadan olmayan birine anlatsak inandıramayacağımız cinsten olaylardı belki de. Ama bir şekilde n’aptık ettik, bu garip pandemi düzenine bile ayak uydurabildik. Ve nihayetinde kötü günlerin geçmiş olduğuna umudumuzu bağladık ve şifa olmanın, bulmanın gücüne sonuna kadar inandık. Bozcaada Caz Festivali de bu seneki temalarını neden ”şifa” seçtiklerini bu güzel sözlerle anlatıyorlar; ”Tüm bu krizlerin gerçekliğinde, daha iyisini yapma motivasyonuyla yola çıksak bile karşılaşacağımız bazı zorluklar var. Hangi geçmişten geldiğimizin bir önemi olmadan daha fazla farkında olmamız gereken bu dünyada ifadenin, yaratıcılığın, bir araya gelmenin sakinleştirici etkisiyle anlam arayışlarımızı bu sene şifa yoluyla, iyileşerek aktarıyoruz.”

Ada misafirlerine şifa olmak amacıyla yola çıkan festival, bu yıl da toplumsal cinsiyet eşitliği, ekolojik dönüşüm ve erişilebilirlik başlıklarındaki savunuculuk üzerinde dururken birçok ilgi alanına hitap eden zengin seçkisiyle temasının hakkını vermeye hazırlanıyor.  Keşif programı açılışını Emre Erbirer kürasyonunda  ”Güncel Meseleler, Yeni Olasılıklar” başlığıyla bir araya gelen ”Bir Adanın Ses Anatomisi”, ”Müzik Alanında Kızkardeşlik”, ”Ege’de Neler Oluyor?”, ”Erişebiliyor Muyuz?”, ve ”Tadın Peşinde, Hazzın İzinde” etkinlikleriyle gerçekleştiriyor. Ses tasarımcısı ve araştırmacı Dr. Oğuz Öner, ”Bir Adanın Ses Anatomisi” başlıklı yürüyüşte katılımcıları kendi ritimlerini ve ses manzaralarını yaratmak için kentsel bir ses yolculuğuna dalmaya davet ediyor. Festival, kendisine ev sahipliği yapan adanın gerek tarihi gerekse gastronomik zenginliğini de elbette Keşif programının bir parçası yapmayı ihmal etmiyor; Bozcaada’nın yerel lezzetlerini Seda Domaniç ve Türkan Çim Işık öncülüğünde ”Tadın Peşinde, Hazzın İzinde” başlıklı tartışmada ele alırken ”Erdinç Çatak ile Kendine Has” tadım programı da yine katılımcılara gastronomik bir yolculuk vadediyor. Üstelik ”Lelabbo ile Viski Kokteyl Atölyesi” ya da ”Wise Local Selection Uzun Masa Tadımı” gibi etkinliklerle de kokteyl kültüründen viski ve biranın tarihine uzanan hafif çakırkeyif birtakım etkinliklerle kalbimizi çalıyor.

Bozcaada Caz Festivali

Karnımızı doyurduğumuza göre ruhumuzu doyurmaya geçebiliriz. Festivalin heyecan verici müzik programında sanatçılarla göz göze gelip, şarkılarını beraber mırıldanarak unutulmaz bir deneyim yaşatmaya hazırlanan Kendine Has’ın ”Biraz Yalnız Kalabilir Miyiz?” buluşmaları katılımcıları birbirinden değerli sanatçılarla bir araya getirip şeffaf bir odada baş başa kişiye has bir müzik kapsülü deneyimi sunmaya hazırlanıyor. Akustikhane Yeni Yerli Pop-up konserleri ise dinleyicileri üç gün boyunca yeni müzisyenlerle buluşturuyor. Festivalin açılış günü olan 26 Ağustos’ta sahne almaya hazırlanan Almagest Quintet bizi dansa davet ediyor, Türkiye’de ilk defa dinleyeceğimiz, soul, pop ve indie rock’ı harmanlayan Shishani & Miss Catharsis ve Yeni Türkü de kulaklarımızın pasını silmek için festivalin konuğu oluyorlar. Ayazma Manastır’da düzenlenecek olan konserlerin ikinci gününde Guillaume Perret feat. Volkan Öktem, Max Plattner Trio ve Monodrum+, son gününde ise Hüsnü Şenlendirici, İki (Alp Ersönmez & Çağrı Sertel) ve Nout Bozcaada’da bizleri bekliyor olacak.