Ansızın gelen bir Weezer albümü (Hem de cover’lı)

Yolu 90’lardan geçmiş bir rock müzik dinleyicisiyseniz Weezer’a kayıtsız kalamazsınız. Hele ki grubun sürpriz bir şekilde yayınladığı bir cover albümü söz konusuysa. Ve albümde TLC’nin No Scrubs cover’ı varsa…

Geçtiğimiz günlerde bir Saturday Night Live skeci düşmüştü internete. Sıradan bir akşam yemeği gibi başlayan skeçte, bir anda misafirler arasında Weezer muhabbetinin açılmasıyla dev bir kavga kopuyordu: Ateşli bir Weezer savunucusu ile “Weezer sonradan çok bozdu” diyen bir diğeri arasındaki sert çarpışma! Başrolde Weezer olmasa bile, hayatınızın bir noktasında siz de kendinizi böyle bir tartışma içerisinde bulmuşsunuzdur muhtemelen… Ama Weezer söz konusuysa, iki tarafa da kendinizi yakın hissedebileceğiniz argümanlar dönüyor skeçte. Evet, dev potansiyeli olan ama sonrasında ne yaptığını tam anlayamadığınız gruplardan biri.

Türü seviyorsanız, gizliden gizliye kanınıza girmeyi de başarmış olabilir. Rivers Cuomo’nun yanık vokalleri, Los Angeles’ın tatlı palmiye rüzgarlarına inat (bkz. first world problems) atarlı sert gitarları… Karşı koyabilmek ne mümkün!

Amma velakin, Weezer cephesinden pek yeni bir şey duymaya alışık değiliz şu aralar. Hatta Rivers Cuomo bile şaşırmıştı, skeçte kendisinden bahsedildiğini duyunca. “Ay benden bahsediyorlar” diye bir Tweet atmıştı. (Bu arada Twitter’da mutlaka bakın, Rivers abimiz tüm zamanların en seri Twitter kullanıcısı olabilir.)

https://twitter.com/RiversCuomo/status/1074343761537249285

Sonra geçtiğimiz günlerde, hiç beklenmedik bir anda bir Weezer albümü düşüverdi önümüze. HEM DE BİR COVER ALBÜMÜ! Ve içinde de geçtiğimiz on yılların en sıra dışı hit’lerinin cover’ları var. Evet, Weezer, Toto’nun Africa’sını çok önceden cover’layıp yayınlamıştı. Hatta ben ona da fena vurulmuştum; çünkü şarkının özüne sadık kalsa da bir şekilde Weezer’a dair sevdiğimiz her şeyi de kusursuzca üzerinde taşıyordu. Çifte mutluluktu resmen.

Teal adlı bu cover albümüyle birlikte sözünü ettiğim çifte mutluluk hissi artık kaça katlandı bilmiyorum. Gece gece YouTube başında nostalji gazına gelip çalacağımız türden kült şarkıları bir araya getirip kendilerine has hislerle çalıp söylemişler. Yine orijinallerine dair tüm dinamikler bu cover’larda mevcut olsa da (mesela Sweet Dreams’te vokaller sanki Annie Lennox!) Weezer’ın dokunuşları da baskın bir şekilde kendini hissettiriyor. Girişte söylemiştim, TLC’nin No Scrubs cover’ı var bu albümde! Daha ne olsun diyecek gibi oluyor insan ama dahası da var: Eurythmics – Sweet Dreams, Michael Jackson – Billy Jean, Tears for Fears – Everybody Wants To Rule the World, A-HA – Take on Me

Bu arada, grubun bir diğer albümü de yolda. “Black” adlı bu albüm (İngilizce okuyunca Black album oluyor, artık kime, neye göndermeyse…..) 1 Mart’ta piyasada olacak.