Barbra herhalde, Barbara Streisand olan

Yazı: Nazlı Sönmez

Hollywood’da kariyeri en dolgun kadınlardan biri Barbra Streisand. Adı eskiden bildiğiniz Barbara’ydı. Sonra eşsiz bir ada sahip olması istenmiş kendisinden. O da gitmiş adından bir harfi atmış ve adı aynı kalmasına rağmen yine de eşsiz bir isme sahip olmuş. Kendisini ayakta selamlıyor ve Variety için yaptığı bu konuşmayı sizinle paylaşıyoruz.

Oscar tarihinde oldukça az yaşanan bir olay oluyor. “En iyi kadın oyuncu” ödülünü aynı anda iki kişi kazanıyor. Biri dört Oscar kazanıp sadece birini almaya giden Katherine Hepburn, diğeri de Funny Girl adlı filmle ilk Oscar’ı kucaklayacak olan Barbra Streisand!

Adını duyunca şok geçirip, ağzındaki sakızı koltuğun altına yapıştırmış Barbra. Verilebilecek en doğal ve aynı zamanda tamamen kontrolsüzce yapılan bu hareketi ve o günün hikayesini kendinden dinleyelim:

Ayakkabılarınızı bağlayın, 1968 yılına gidiyoruz.  Barbra Streisand’ın bu olaydaki ilk eylemi şoka girmek. Çünkü ilk olarak Hepburn’ün adı okunduğu için “Harika, filmde muhteşemdi” diye düşünüyor. Ardından kendi adını duyunca dili tutuluyor ve ağzındaki sakızı çıkarıp sandalyenin altına yapıştırıyor. Çünkü insan ne yapabilir ki? Tüm bunları yaparken de “Ben ne diyeceğim şimdi?” düşüncesiyle boğuşuyor.  Bir de üstüne sahneye giderken, aşırı uzun paçalı pantolonuna takılıyor. Fakat Oscar’ı eline alınca, her şey değişiyor. “Merhaba güzellik!”