Şehirle, sanatla, kültürle, tarihle bir: Bergama Tiyatro Festivali 2 Haziran’da başlıyor

Bir dolu tarihi zenginlikleriyle, ev sahipliği yaptığı büyüleyici medeniyetlerle kendine hayran bırakan bir şehir Bergama. Ve şimdilerde şehrin sahip olduğu tüm bu güzellikleri sanatla harmanlayan bir festival olan Bergama Tiyatro Festivali’yle beraber yeniden gündemimizde. İlk olarak 2018 yılında, Bergama’nın köklü tiyatro geleneğine sahip çıkmayı ve şehirle beraber özel bir deneyim alanı yaratmayı amaçlayan festival bu sene 2-5 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Seçkisinde yer alan yerli ve de uluslararası işlerin yanı sıra her yaştan katılımcıya hitap edebilecek atölyeleri, konuşmaları ve de yürüyüşleriyle bu antik şehri tüm yönleriyle sahipleniyor festival.

Bergama Tiyatro Festivali,  Bergama’daki Zeus Sunağı’nın Berlin’e taşınmasıyla başlayan, iki şehir arasındaki tarihi ve organik bağdan ilham alarak birtakım yapıcı tartışmalara alan yaratmak hayaliyle ortaya çıkmış bir festival. Antik kentlerle dolup taşan ve dolayısıyla oldukça zengin bir tarihe sahip bu şehrin tiyatro geleneği de tıpkı antik taşları gibi binlerce yıl önceye uzanıyor.  İlk kez 2018 yılında ilgilileriyle buluşan festival bu sene üçüncü kez düzenlenecek ve “sürdürülebilir” olma hedefi için bir adım daha atacak. Sahne önünde olup bitenden bahsetmeden önce festival organizasyonuna her sene Bergama’dan yeni katılımcıların ekibe dahil olduğunu ve böylece yerelle olan bağını güçlü tutmayı amaçladıklarını söylemek gerek. Böylelikle yalnızca bir tiyatro festivali olmaktan öteye geçerek, şehrin sadece tarihini ya da geleneklerini değil insanlarını da sahiplenici bir tutum almış oluyorlar.

Bu sene 2 Haziran’da çeşitli performansların yanı sıra Asklepion Antik Sahnesi’nde gerçekleşecek bir Mabel Matiz konseriyle başlayacak olan festival 5 Haziran’da son bulacak. Bu dört gün boyunca dünyanın ilk yedi kilisesinden biri Roma tapınağı olan Kızılavlu ve Akropol’de, Asklepion Antik Sahnesi’nde ve de Emre Arolat imzalı kültür merkezi BerKM’de yerli ve de uluslararası 26 performans sergilenecek.  Yapımcılığını Tatlı Ekşi Tiyatro’nun üstlendiği Aşk Geçmişim ve Çolpan İlhan & Sadri Alışık Tiyatrosu ve Piu Entertainment’ın Timsah Ateşi oyunları ise festivalin öne çıkan performansları arasında yer alıyor. Bu performanslara ayrıca Bölgeden ve Çocuklar için Performanslar, Alana Dair, Somut Olmayan Kültürel Miras ve Çocuklar ve Gençler için Atölyeler gibi başlıklar altında toplanmış dokuz farklı kategoriye ayrılan kapsamlı bir programda yer alan çeşitli etkinlikler eşlik edecek.

Ücretli ve ücretsiz etkinlikleriyle ya da Pergamon Antik Kenti yürüyüşü gibi çeşitli şehir yürüyüşleri, eğitici, keyifli atölyeler ve de konuşmalarla dolu seçkisiyle Bergama Tiyatro Festivali; yerelleşme, sektörleşme, sosyal ve kültürel hayatın erişilebilirliği gibi başlıklarını temeline alarak, bir araya gelmenin, tanışmanın ve yeni hikayeler paylaşmanın önemine dikkat çekme amacıyla yola çıkıyor. Tüm etkinlik ve oyun biletleri ise 11 Mayıs’tan itibaren Mobilet üzerinden satışa sunuldu. Bu sene geç de olsa kavuştuğumuz yaz planlarınıza eklemenizi önerdiğimiz festivalin detaylı programına da buradan ulaşabilirsiniz.