Beth Gibbons daha nice canlar yakacak belli ki

Son Portishead albümü 2008’de çıktı. Beth Gibbons’ın Out of Season adlı yürek yakan solo albümünün yayınlanma tarihi ise 2002… Hal böyleyken, yeni bir Beth Gibbons albümünün hayalinin hayalini kurmak bile büyüleyici bir his. Bu hayalin gerçekleşmesine bu denli yakın olmak ise akıl sağlığına zararlı olabilir.

Bu ilk paragrafta gözü körleşmiş bir fanatizm olduğunu düşünebilirsiniz. Belki de haklısınız; ergenliğin ilk yıllarında, gözüm açılmış etrafa merakla bakmaya başladığım yıllarda önüme düşmüştü Portishead. 1999 yazıydı, pinekleme ve boşluğa bakma üzerine kurulu bir tatildi ve televizyon karşısında bezmiş bir vaziyette yatarken şu videoyla ilk kez çıktı karşıma Portishead.

Gördüğüm en arıza şeylerden biriydi. Pek hoşlanmamıştım gibi sanki ama her çıktığında ekrana hipnotize olmuş gibi bakmaktan kendimi alamıyordum. Sonraki o “kritik” yıllarda da tekinsiz bir ilişkimiz oldu grupla. Dummy albümünün üzerimde bıraktığı hasar pek büyüktür. Annemin haberi olsa dinletmezdi muhtemelen…

Portishead’in Dummy’nin ardından yeni bir albüm yayınlamayacağına zaman geçtikçe kesinleşen hislerim, Beth Gibbons’ın Rustin Man’le kaydettiği solo albümü Out of Season’ı yayınlamasıyla daha da oturmuştu kafamda. Yine de albüm o kadar iyiydi ki, dikkatimi dağıtmıştı, Portishead üzerine çok düşünmeme gerek kalmamıştı.

Neyse ki zaten çok üzülmeme de gerek yokmuş. 2008’de Third adlı üçüncü albümünü yayınlamıştı Portishead. Öncesinde yine büyük gürültü kopmuştu. Neticede nadir bulunan şeylerdendi yeni Portishead kayıtları. Hayranları da bunun değerini iyi bilirdi.

Yolunu uzun uzun beklediğimden mi, yoksa arada geçen zamanı reddettiğim için mi bilemiyorum, hâlâ çok yeni gibi gelir Third. #10YearChallenge’ın bile dışına düştüğünü fark etmek çok acı.

Ve bunca zamandır ne Portishead ne de Beth Gibbons cephesinden yeni haber pek gelmiyordu. Sonunda dün, bir son dakika gelişmesi gibi düştü ortamlara: Beth Gibbons, taze bir albümle yeniden hayatımızın başköşesine yerleşmeye hazırlanıyormuş. Polish National Radio Symphony Orchestra ile 2014 yılında Varşova’da verdikleri konseri, bir albüm olarak 20 Mart’ta yayınlayacakmış.

Orkestrayla birlikte Polonyalı besteci Henryk Górecki’nin Symphony No:3 eserini sahnede icra eden Beth Gibbons’ın bu konser kayıtlarından oluşan yeni albümünün adı da, Henryk Górecki: Symphony No. 3 (Symphony of Sorrowful Songs).

Albümün adı ve fragmanı (“acı dolu şarkılar semfonisi”), Beth Gibbons’ın daha nice canlar yakacağının bir garantisi. Ergenliğinin tam ortasına düşecek genç bünyeler için şimdiden üzülüyorum. Neyse ki biz yırttık! (Yırtamadı…)