Bildiğimiz Beck, bilmediğimiz şekillerde

Beck yeni albümünden ilk parçayı yayınladı. Ortalık Pharrell Williams’la doldu.

Ne yapsa sorgusuz sualsiz havada kapacağım müzisyenlerden biri Beck. Kendi albümlerini geçtim, prodüktör olarak dahil olduğu, başka müzisyenlerin işlerinin de çok geçmeden hastası oluveriyorum. Garip bir hissi var Beck imzası taşıyan işlerin; Beck uzmanıyım diyemem, haşa! Ama ilk birkaç notadan, vokallerini duymasam bile, ”Beck buralardan geçmiş” diyebilirim onun elinden çıkma şarkılar için.

Özellikle de son yıllarda yaptığı işlere vurgunum. ”Son yıllar” dediğim, şu an acı içinde fark ediyorum ki, 17 yıllık bir süreci kapsıyor. (Feci idrak anları…) 2002 tarihli Sea Change, maalesef ergenlik yıllarımda vurmuştu beni. Hatta yollarımız da ilk bu albümle kesişmişti. Radyoda dönüp duran Loser’ı saymazsak… Haliyle Sea Change öncesi yaptıkları benim için biraz kafa karıştırıcıydı. Yani tam damardan giren, melankoliyi zirve noktasına taşıyan Sea Change nerede, Odelay nerede?

Neyse ki Sea Change’in buruk hisleri fazla kalıcı olmadı Beck tarafında (şikayet ettiğimden değil ama depresif bünyeler için zararlı bir etkisi de vardı). Birkaç yıl sonra Modern Guilt geldiğinde değişim iyice tamamlanmış, Danger Mouse eşliğinde kaydettiği bu albümle birlikte (bu arada Danger Mouse konusunda da sayfalarca yazasım var) kendine has coşkun ritimleri yeri geldiğinde eğlenceli, yeri geldiğinde de karanlıkta süzülen seslere dönüştürebileceğini sağlam bir şekilde kanıtlamıştı.

Arkasından gelen Morning Phase ve Colors’ta da durum pek farklı değildi. Birkaç bariz değişiklik dışında 2014 tarihli Morning Phase, Sea Change’deki melankoliyi yine yeniden canlandırmış gibiydi. Yine çok tehlikeliydi ve en az onun kadar iyiydi. İki yıl önce yayınlanan ve Grammy ödülü alan Colors ise Beck’in müziğinde hiç duymadığımız kadar pop esintili bir albümdü Ama Beck standartlarında bir pop bu bahsettiğimiz.

Beck geçtiğimiz günlerde bu yıl yayınlayacağı yeni albümünün haberlerini verdi. Üstüne bir de pek taze bir şarkı paylaştı. Evet, Saw Lightning adlı bu parçayı dinlediğimde, yine ilk notalardan ‘Ahanda bu Beck’ derim ama gerisi için aynı şeyi söyleyemem. Çünkü işin içinde Pharrell Williams var. Hem de gümbür gümbür var; ikili bu parçayı birlikte yazmış ve yine birlikte kaydetmiş.

Yeni Beck albümü Hyperspace’in ne zaman yayınlanacağı henüz belli değil ama bildiğimiz Beck’i bilmediğimiz şekillerde göreceğiz belli ki; bu ilk karşılaşmanın verdiği hisler bu yönde.