Bir 50 Yıl Daha Dadanabileceğimiz Dizi: Doctor Who

23 Kasım gelip çatmak üzere. #savetheday diye sayıklayarak beklediğimiz Doctor Who 50. Yıl özel bölümü “The Day of  Doctor” için yalnızca altı gün kaldı.

Yazı: Aslı Göymen

Bölümün özelliği sadece Stefen Moffat’ın bizzat yazdığı bölümlerden biri olmasıyla bitmiyor elbette. Dizinin yapımcısı Marcus Wilson, bu bölümün Doctor Who hayranlarına bir aşk mektubu olduğunu söylemiş.

11. Doctor Matt Smith ve son yoldaşı Jenna-Louise Coleman (Clara) dışında, bu bölümde çok çok özlediğimiz iki isim de yeniden maceraya katılıyor: 10. Doctor David Tennant ve Billie Piper (Rose)…Ve benim gibi Christopher Eccleston hayranlarının da ağzına bir parmak bal çalınacağını BBC’nin yayımladığı trailerlarda görebiliyoruz.

Bitti mi?

Biter mi? Bir başka efsane ismi de 50. yıl özel bölümünde izleyeceğimiz için karnımızda kelebekler uçuşuyor desek yalan olmaz: John Hurt. Üstelik Hurt’ü, bu bölümde doktorun en karanlık rejenerasyonu olan Savaşçı olarak izleyeceğiz. Zaten 7. Sezon’un son bölümünde Doctor’un onu tanıdığı an yüzünde beliren ifade hâlâ gözlerimizin önünden gitmiş değilken, daha ne kadarına kalbimiz dayanacak, hayırlısı.

Ve düşmanlar… Elbette Zaman Lordlarının Baş-düşmanı Dalekler, yok etmek için geliyor. Fakat bu kez yanlarında klasik seriden hatırlayacağımız Zygonlar da var. Daleklerin, Cybermenlerle olan ortaklığı hiç iyi gitmemişti. Bakalım shape-shifter bir tür olan Zygonlarla bir arada durabilecekler mi?

Her ne kadar, birçok ülkede ve sinemada aynı anda yayımlanacak bölüm başlayana kadar yazabileceğimi hissetsem de, son bir şey söyleyerek bitirmek istiyorum:

Fezzes are cool!