Bir fragmanda Tolkien

Kurgu aleminin büyük dehası Tolkien’in hayatını anlatan filmden, epik müzikli, aksiyonu ve romantizmi bol yeni bir fragman…

İnsanoğlu için pek de matah olmayan geçtiğimiz yüzyılı, yarattığı evrenle katlanabilir kılan yazarlardan biri J.R.R. Tolkien. Karakterlerinin peşine takılıp yavaş yavaş “gerçek” dünyadan uzaklaştıkça, Tolkien’in bilgeliğinden bir parça kapmak ve etrafı saran bu yavanlığa rağmen zihnen bir doygunluğa ulaşmak (ya da en azından öyle hissetmek) mümkün. Kitaplarının üzerinden on yıllar geçse de yarattığı dünyanın, kitleleri hâlâ güçlü bir şekilde kendine doğru çekebilmesinin bir sebebi de bu olsa gerek. Malum, sırf bu konu üzerinden bile ciltlerce tezler, kitaplar yazılıyor; iki satırda Tolkien’in sırrını anlatmaya kalkışmayacağız o yüzden.

Yine de birileri, olabilecek en klişe detaylar üzerinden J.R.R. Tolkien’in hayatını anlatmaya kalkışmış.

Tolkien adlı bu biyografik filmde ünlü yazarın okul yılları, I. Dünya Savaşı sırasında yaşadıkları ve eşi Edith Bratt’le karşılaşması (ki fragmandaki en önemli gibi gösterilen sahneler hep bu aşk meşk hikayesine bağlanıyor) gibi detaylara yer veriliyor. Tabii tüm bunların, Yüzüklerin Efendisi’ne doğru nasıl evrildiğini de görüyoruz.

Aşırı epik bir müziğin fonda olduğu, türlü görsel efektlerle donatılmış fragmanın bünyede yarattığı hisler yüzünden böyle “olumsuz” konuşuyor olabiliriz ama tüm o coşkun anlara rağmen kocaman bir duygusuzluk akıyor fragmandan. About A Boy filminin tatlı oğlanı, Skins, X-Men ve Mad Max gibi yapımlarda da rol alan Nicholas Hoult’un karakteri için takındığı buz gibi mimiklerinin de etkisi olabilir…

Tolkien’e saygımız büyük olduğundan filmi de yargısız infaza kurban etmeyelim. Bir de filmi izledikten sonra konuşalım. Mayıs ayında ABD’de vizyona girecek olan filmin Türkiye’deki gösterim tarihi henüz belli değil; sabırla bekliyoruz.