Biri beni durdursun

Aksi takdirde bütün eşyalarımı atıp küçücük bir eve taşınacağım.

Tabii eşimi, çocuğumu, kedimi ve köpeğimi de alarak…

Eşyalardan vazgeçmek işin kolay kısmı. Peki, kıyafetlerden? Tanımadığım insanların sıfırdan inşa ettikleri küçücük ev videolarına bakıp hayal kurarken, aklımdan şu soru geçiyor; “Kıyafetlerimi nereye sığdıracağım?” Acaba mutfak yerine kocaman bir gardırop yaptırmama Hakan ne der? Buzdolabı olduğu sürece güvendeyiz. Ve tabii yemeksepeti.com da…

Herhangi bir aile bireyinden veya mutfaktan feragat etmeden küçücük bir eve taşınmaya hazırız artık. Bir saniye… Ortada ev yok. Çözülmesi gereken küçücük bir problem daha.

Neredeyse yayınladığı her videoyu izlediğim “Living Big in a Tiny House” YouTube kanalından gördüğüm kadarıyla, hayali kurduğunuz gibi küçücük evi de inşa etmeniz gerekiyor. Hayal kurma kısmında problem yok. Yetmez mi?

Cevabını bildiğim soruları sormaktan vazgeçmem gerektiğini bir kez daha hatırladım. O halde yapacak bir şey yok. Vakit kaybetmeden bu yazıyı sonlandırıp başkalarının hayatları üzerinden gündüz düşlerine dalmak için harekete geçmeliyim. Zira ev ne kadar küçük olursa olsun iki taşı üst üste koyamayacağım ortada. Eğer taşlar Ikea kutusundan çıktıysa durum farklı.

Ikea demişken… Küçücük bir ev tasarımını ürün gamına eklemeyi düşünür mü acaba? İşte çözülmesi gereken bir gizem daha!

Dünyevi ihtiyaçlarınızdan (kıyafetleriniz hariç) kurtulmaya karar verip doğaya veya ailenizin arka bahçesine yerleşmenize neden olabilecek bir seri için buraya tıklayın.

2 + 1, 3 + 1, 4 + 1 evinizden vazgeçmenize sebep olacak haklı bir neden göremeyip bunun bir delilik olduğunu düşünme ihtimaliniz de hayli muhtemel.

Çocukken ayakkabı evde yaşamayı isteyen bir insanın çocuksu hayali mi dersiniz? O kadar da acımasız olmayın, belki de değil. Tüketime teşvik eden bir meslek dalını sevmenin ve bu mesleği icra etmenin getirdiği bir suçluluk duygusu? Belki de. Peki, o zaman verilmeye kıyılamayan kıyafetler bu denklemin neresinde?

Kafa karışıklığı had safhada olsa da istek aynı; o küçücük ev yapılacak ve o küçücük eve taşınılacak. Dört bireyin üst üste yaşamaya çalıştığı kaotik bir ortamdan daha eğlenceli ve sabır sınayıcı ne olabilir?

Hakan, neredesin? İnternetten küçücük ev fiyatlarına mı baksak?

Ama öncesinde, ilham alabilmek için göz atmamız gereken birçok tasarım var.

Fikrinizde ufak değişimler olmaya başladı, değil mi?

Ufak bir not: Eğer doğru kelimeleri seçerseniz Alibaba’nın veya Amazon’un içinde, küçücük ev modellerine rastlayabilirsiniz. Ama yorumlara bakarsanız sonuçlarından pek de memnun kalmayacağınızı anlayacaksınız.