Black Mirror’ın yeni filmi Bandersnatch ile ilgili bildiğimiz her şey

Günümüzün tartışmasız en ama en iyi bilim kurgu dizisi Black Mirror’la ilgili son birkaç gündür internete düşen haberler kayıtsız kalınacak gibi değil! Neler mi oluyor? Uzatmadan duyduklarımızı, bildiklerimizi sıralayalım.

Yazı: İris Işık / @kapkek

Hayatlarımızı adeta yöneten teknolojinin korkutucu yanını her bölümünde ilmek ilmek işleyen Black Mirror’ın Bandersnatch isimli yeni bir filmle karşımıza çıkacağını öğrendik. Hem de çok yakında. 28 Aralık’ta.

Bu dedikodunun en esaslı kaynağı ise Korean Media Rating Board. Yönetmeninden, cast’ına ve konusuna kadar neredeyse en önemli detayların ifşa edildiği Korean Media Rating Board’a göre filmin yönetmeni, dördüncü sezondaki siyah-beyaz korku filmi atmosferli Metalhead’i de yöneten David Slades. Slades’i aynı zamanda Breaking Bad, Hannibal ve American Gods gibi serilerin yönetmenliğinden de pek tabii iyi tanıyoruz. Bandersnatch’in başrolünde ise duyumlar, Christopher Nolan’ın blockbuster filmi Dunkirk’ün yıldızı Fion Whitehead olduğu yönünde.

Reddit’teki bir kullanıcı filmin konusunu bile yumurtluyor ve diyor ki: “Genç bir yazılımcı, konusu fantastik olan bir romanı video oyununa dönüştürüyor. Ve ardından gerçek yaşam ve sanal dünya birbirinin içine geçiyor, karışıklıklar başlıyor.”

Daha önce ortaya atılan dedikodulardan biri de gelecek beşinci sezonun choose-your-own-adventure yani kendi-maceranı-seç kurgusunda olması. Seyircilerin uzaktan kumanda ile interaktif bir şekilde yayınlanan içerikle iletişim kurmasına izin verileceği söyleniyordu. Ancak bu film dedikoduları ortaya çıkınca anlaşıldı ki bu kurgu beşinci sezonu değil de Bandersnatch’i işaret ediyordu.

İnternette gezen başka söylentilere göre film beş saatten daha uzun olacakmış, tam süresi bile yazıldı, çizildi: 312 dakika. Bu kadar uzun olması da seyircinin filmle interaktif bir şekilde iletişim kurması söylemlerini doğru kılıyor olsa gerek. Yani bir filmden birkaç başka versiyon yaptılar, kesin yine çılgın işlerin peşindeler.

Nedir “bandersnatch”?

Peki filmin adı, konusuyla ilgili bize ne gibi ipuçları sağlıyor? Bandersnatch Lewis Carroll’ın 1872’deki romanı Through The Looking-Glass’taki ve 1874 tarihli şiiri The Hunting of the Snark’daki canavarın ismi olsa da görünen o ki konunun canavarla pek bir ilgisi yok gibi. Ya da şöyle diyelim, bununla birebire bir bağlantısı olduğunu gösteren bir dedikodu yok ortada. Gerçi bunu da tam kesin söyleyemiyoruz, çünkü filmin konusunu Lewis Carroll’ın ‘down the rabbit hole’ nosyonu ile de ilişkilendirsek yeridir. Birbiri içine geçmiş gerçeklik ve sanal dünya Harikalar Diyarı’na belki bir gönderidir, kim bilir.

Sızan haberler arasında isme dair en çok yazılıp çizilen iddia 1984 yılındaki aynı isimli video oyununa yapılan gönderme. Yine bir Reddit kullanıcısının yazdığına göre 1984 yılında geliştirilen ama piyasaya çıkmayan video oyunun Bandersnatch ile yakından bir ilgisi olduğuna işaret ediyor. Ve hatta Twitter’daki bir kullanıcının bulduğu bağlantıya göre bu video oyunun posteri üçüncü sezondaki ‘Playtest’ bölümünde bile kendini göstermiş.

Screen Shot 2018-12-24 at 18.41.37

Ve son olarak deniyor ki, yine Twitter’daki kullancıların tweetlerine göre, Nisan ayında çekimleri yapılan Bandersnatch film seti 1980’lerden izler taşıyor. E bu da filmin 1984’te geçtiğine dair ayrı bir kanıt olarak düşünülebilir. BHS, WHSmith, Dixons gibi dükkanları fotoğraflayan fan’lar o zaman bilmiyorlardı ki bu Black Mirror’ın bir bölümü değil de 312 dakikalık bir filminin seti olduğunu.

Valla ne derlerse desinler, ne yazarlarsa yazsınlar 28 Aralık’ta yani dört gün sonra aklımızın çıkacağına eminim!